Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

„Vláda komiků.“ Babiš v metru šil do vlády, Schillerová si přisadila: Tupé škrty

Autor: Anna Marie Bukovanská - 
18. května 2023
05:00

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve středu označil vládu za komiky. To je podle poslance TOP09 Matěje Ondřeje Havla k smíchu. Koalice opozici vytýká kritiku konsolidačního balíčku bez vznášení konkrétních návrhů. ANO se ale brání, že je těžké reagovat na balíček, jehož přesné znění v rukou nemají, existuje jen souhrn na 14 stránkách. „Těžko k tomu zaujímat silná vyjádření, ďábel tkví v detailu a detail není představen,“ řekla Blesk Zprávám Alena Schillerová (ANO). S čím souhlasí a co by udělala jinak? 

„Vláda komiků nám zdražuje naftu, tak už budu jezdit asi jenom metrem. Nevíte, proč taky nezdraží Nekulovu mouku za 12,90 Kč? Všechno levné zdraží, všechny úspěšně zdaní, takže za všechny občany děkujeme, pravicová konzervativní ODS,“ uvedl na Twitteru  ve středu ráno předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Respektuji právo na kritiku. Akceptoval bych od opozice konkrétní výtky a připomínky. Teatrální proklamace o ,vládě komiků‘ v reakci na navržená úsporná a nezbytná opatření jsou z úst expremiéra, který naši zemi rekordně zadlužil, k smíchu. Kritizovat současné příšerné rozpočtové schodky a zároveň odmítat škrty nenabízí řešení. Takhle nemůže hospodařit jediná domácnost, natož stát,“ reagoval na to pro Blesk Zprávy poslanec TOP09 Matěj Ondřej Havel.

„Není to konsolidační balíček, je to daňový balíček. 80 % je zvyšování daní, 20 % jsou výdaje, když budu laskavá,“ řekla Blesk Zprávám šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Označila ho za katastrofu bez vize či konkrétnosti.

„Neumí říct, co se jim nelíbí,“ říká vládní poslanec

„Kritiku od opozice jsme samozřejmě čekali. Mě ale mrzí, že opozice sice umí říci, co se jí nelíbí, nedokáže ale představit vlastní řešení,“ komentoval pro Blesk Zprávy místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Navrátil. Pouhou kritiku bez vlastních návrhů řešení podle něj nelze považovat za dobrou opoziční práci.

„Těžko k tomu zaujímat silná vyjádření, ďábel tkví v detailu a detail není představen. Když se podíváte do zhruba čtrnáctistránkového analytického materiálu ministerstva financí, zase se toho moc nedočtete. Musíme počkat na legislativní text, musí se napsat, projít Sněmovnou, připomínkovým řízením a pak se začnou brousit nože, až to uvidí svazy, komory, veřejnost, lobbisté. Uvidíme, jaký to bude fičák,“ sdělila Blesku exministryně financí.

„Každý den vyplouvají na povrch nové a nové dotazy. V jaké sazbě bude kojenecká voda? 21 %? No to je pecka. Dozvěděli jsme se, že se zvýší daň z příjmů právnických osob firmám o 2 %, o 100 % daň z nemovitosti, když máte byt, dům, budete platit o 100 % navíc. Pravicová strana šije do živnostníků, OSVČ zvýší poplatky asi o 1600 korun,“ řekla. Nerozumí ani zrušení slevy na studenta.

„A to, že říkají, že se sníží na potraviny z 15 na 12 %, to je směšné. 13 miliard, které věnovali řetězcům. Na koncové ceně se to neprojeví, to říkám jako daňař,“ dodala.

Kritizuje také oznámenou úsporu 10 miliard na objemu platů ve veřejném sektoru. „Přitom tato Sněmovna před třemi týdny schválila zákon, že učitelé mají nárok na 130 % průměrné mzdy, takže jenom do školství budou muset na platy přidat 15 miliard,“ nechápe Schillerová.

Co by dělalo ANO?

„My bychom měli úplně jiný plán konsolidace, měli jsme ho připravený. Nacházíme se teď v technické recesi a výhled není dobrý. Z žádné recese se nikdy neproškrtáte,“ uvedla a připomněla, že se o to ODS snažila kolem roku 2008 a země skončila v další recesi.

Podle Schillerové by ANO postupně konsolidovalo půl procenta HDP ročně, zdanili by globální firmy a nikdy by nezrušili EET. „Důsledně bychom dbali na vybírání daní, aby je platili všichni.“ Vyšší spotřební daň na tabákové výrobky podle ní mohla být zavedená už v lednu tohoto roku. 

„Na výdajové straně bychom škrtali provozní výdaje. Důsledně bychom digitalizovali a rušili agendy. To je jediná cesta, ne že tam naberou armádu politických náměstků, poradců a tak dále. Dají se udělat dílčí kroky, můžete omezit nábory,“ sdělila. Zároveň Schillerové chybí hospodářská strategie země. „Nachází se v recesi, potřebuje ekonomicky nakopnout, to se vrátí v růstu HDP. Tady jsou ale tupé, vyfabulované škrty.“

Problematické škrty na dotacích?

Nejvíc jí vadí plány na zúžení dotací. „Dělají z nich největší položku a ministr vůbec nevysvětlil, čeho se to bude týkat. Nedávno jsem se ho ptala: To vezmete všechny investice vysokým školám? 2 miliardy ve školství nenajdete. Nebo národní dotace ministerstvu pro místní rozvoj? To znamená na obnovu veřejných budov, chodníků?“

Dodala, že výdajová strana nemusí projít Sněmovnou, je to otázka rozpočtu a mohli si tam napsat, co chtěli. „Pilířem úspor je škrtání dotací, asi 55 miliard. A analytický materiál ministerstva financí, který má 14 stránek, tomu věnoval 7 řádků,“ dodala.

Největší snížení má čekat ministerstvo průmyslu a obchodu, a to asi 20 miliard. „Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí se vyjádřil, že by se měly vrátit poplatky za obnovitelné zdroje. To ale není úspora. Tak buď byly dočasné a nemůžete je prezentovat jako strukturální změnu, nebo nebyly, a tím pádem zvedáme daně.“

Ministerstvo zemědělství má přijít o 11 miliard. „Přestaneme být konkurenceschopní?“ ptá se bývalá ministryně. (Pozn. redakce: Holding Agrofert, který Andrej Babiš vložil do svěřenských fondů, byl v posledních letech jedním z největších příjemců zemědělských dotací.) Doprava má dát 6 miliard. „Už teď je tam díra přes 30 miliard,“ uvedla. „Museli bychom se o tom bavit, nemůžete vzít tak obrovské množství dotací, aniž byste se s těmi lidmi bavili. Neříkám, že by se rezerva nenašla, ale částky, které vám říkám, tomu neodpovídají.“

Vláda chce také snížit provozní výdaje na každém ministerstvu o 5 %. „To nic není, to jsem škrtala i za covidu, 10 % před covidem,“ reagovala Schillerová.

Jak tedy budou probíhat jednání? „Nerada tím vyhrožuju, neznáme legislativní normativní text, neprošlo to připomínkovým řízením. Nabídnu pětikoalici, co nabízím už rok, ať předřadí věci, na kterých je shoda,“ uvedla.

V tomto případě jde o vyšší daň za tabákové výrobky nebo z hazardu. Schillerová také souhlasí s nulovou spotřební daní na tiché víno  – výroba vína je podle ní tradicí nejen na Moravě, ale i na Mělnicku nebo zčásti v Ústeckém kraji, označila to za národní poklad. Sama z jižní Moravy pochází. 

„Já neříkám, že něco nepodpoříme. Můžeme se shodnout na 30 miliardách v rámci balíčku. U zbytku se budeme hádat, nebudeme chtít zatížit OSVČ, zvedat daň z nemovitých věcí. To doplatí nízkopříjmoví důchodci, kteří si celý život šetří na baráček. Bude to velká debata,“ řekla.

Koalice by podle ní měla rozkrýt karty. „Nejsou to samozvaní vládci, zpovídají se Poslanecké sněmovně, my máme právo se ptát. A odpovědi nedostáváme. Jsou to peníze této země, těchto lidí, musí se zpovídat.“

Video  Havlíček šije do vlády: Pornočasopisy s nižší DPH a megašvindl s dotacemi?! Stanjura je přepracovaný  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

roxin ( 19. května 2023 08:15 )

NO A? Ale pátá kolona slíbila že to dá vše do pořádku a NEBUDE NIC ZVYŠOVAT, ale "KDYŽ PTÁČKA CHYTAJÍ PĚKNĚ MU ZPÍVAJÍ" a tady to SEDÍ. POKUD TO NEUMĚLI NEMĚLI SLIBOVAT a už vůbec NELEPIT SE ty nejmenší strany aby mohli vyhrát. Je to JEJICH NESCHOPNOST chtěli jen vládnout mít prachy a špatné svádět na Babiše, s tím už NEVYSTAČÍ MILIARDOVÉ DLUHY DĚLAJÍ DÁL starají se jen o uáčka a ČR je jim ukradená a na svoje STATISÍCE sahat NEBUDOU a ještě si BOKEM přidají.

delphina ( 18. května 2023 17:52 )

Přesně!!! Tato situace není otázka posledniho roku.Za vlády ANO se doslova prožraly a rozfrcaly miliardy.A dorazila to válka na Ukrajině.

jasnavolba ( 18. května 2023 14:42 )

ovce máte se dobře teprve se budete mít dobře v lednu 2024 udete kvičet jak myši.

roxin ( 18. května 2023 14:19 )

Jenže Babiš ani Bureš ve vládě není a jestli je nebo bude kašpar tak stejný jak komouš pávek, vyjde to na stejno, jen nemá miliardy ale hlavně že si ho komici vybrali.

Levsalonu ( 18. května 2023 12:56 )

Máme vládu komiků, ale největší kašpar byl, je a bude Bureš aka Babiš.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa