Důchodová reforma PŘEHLEDNĚ: Takhle se promění vaše penze
Významnou součástí vládního konsolidačního balíčku byly důchody. Právě ty patří mezi největší výdaje státu. Důchodová reforma, kterou představil kabinet Petra Fialy (ODS), bude stát na úpravách výpočtu věku odchodu do důchodu, změně valorizací penzí a úpravách předčasných důchodů. Část příjmu ve stáří by mělo zajistit spoření se státním příspěvkem. Podívejte se, co všechno reforma obsahuje.
Hlavní body důchodové reformy
- Důchodový věk - stanovení každý rok u lidí ve věku 50 let podle vývoje doby dožití tak, aby v penzi trávili v průměru 21,5 roku.
- Zaručený důchod - 20 procent průměrné mzdy - 10 procent základní výměra jako nyní a zvýšení minimální zásluhové části ze 770 korun na 10 procent průměrné mzdy.
- Nižší nové důchody - započítání menší části výdělku po úpravě takzvaných redukčních hranic pro výpočet částky.
- Pomalejší valorizace - místo přidávání o inflaci a polovinu růstu reálných mezd navyšování o inflaci a třetinu růstu reálných mezd jako do roku 2017, zachování pravidelného navyšování od ledna.
- Omezení předčasných důchodů - maximálně tři roky před termínem, větší krácení pobírané částky než dosud, omezení valorizace do řádného důchodového termínu.
- Dřívější penze pro náročné profese - pro povolání bez možnosti zmírnění zdravotních dopadů s pomůckami, vyšší odvody zaměstnavatelů.
- Postupné zvýšení odvodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) - postupný růst minimálního základu pro odvody ze čtvrtiny průměrné mzdy na úroveň minimální mzdy, další jednání o mírném zvýšení základu z nynější poloviny zisku.
- Úprava odvodů takzvaných dohodářů - evidence práce na dohodu, úprava limitů výdělku pro placení odvodů a sčítaní příjmů z více dohod.
- Společný základ manželů pro výpočet penze - dobrovolné sdílení odvodů za dobu trvání manželství či partnerství a při výpočtu penze jejich rozdělení na půl.
- Zohlednění péče o děti - za dobu péče o malé děti zohlednit při výpočtu penze fiktivní odvody z celostátní průměrné mzdy, penze by tak mohla být vyšší v průměru o 500 korun.
- Zmírnění podmínek u vdovských a vdoveckých důchodů.
Jednotlivé kroky vysvětleny
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že populace stárne a dožíváme se vyššího věku. „Budeme na to reagovat principem, který je transparentní,“ uvedl s tím, že penzijní věk by se měl nastavit podle vývoje doby dožití každý rok lidem, kterým je 50 let.
Úprava věku odchodu do důchodu nad dnešních 65 let se od roku 2031 dotkne osob narozených po roce 1965. Penze by měla trvat v průměru 21,5 roku. Za rok by se tak věková hranice mohla zvýšit o měsíc či nejvýš o dva. Už nyní se věk posouvá u mužů o dva měsíce ročně a u žen obvykle o čtyři.
Zaměstnanci, především ti těžce manuálně pracující, kteří ve své práci odpracovali 45 let, budou mít možnost odejít do předčasného důchodu za výhodnějších podmínek. Zároveň okruh náročných profesí se zvýší. O výčtu povolání se ještě bude jednat.
„V následujících letech dojde k drobné úpravě výpočtu nárůstu důchodů,“ nastínil Jurečka další aspekt důchodové reformy. Valorizace důchodů by po roce 2025 měla být pomalejší než poslední 4 roky. „Do valorizace by se inflace započítávala nadále beze změny, ale dojde k návratu valorizačního pravidla pro zápočet růstu reálných mezd platného před rokem 2018, tedy ke snížení podílu 1/2 růstu reálných mezd na 1/3 růstu reálných mezd,“ zní návrh.
Také dojde ke snížení doby, kterou budou moci lidé strávit v předčasném důchodu. Místo 5 let to budou 3 roky. „Do předčasného důchodu může odejít pouze ten, kdo dosáhne věku o 3 roky nižšího, než je standardní věk odchodu do důchodu. Podmínkou pro odchod do předčasného důchodu bude splnění 40 let pojištění,“ popisuje ministerstvo práce a sociálních věcí.
Reforma se bude týkat také OSVČ. Ti dosud měli povinný vyměřování základ pro sociální pojištění 25 procent z průměrně mzdy, nově bude 40 procent, avšak k navýšení nedojde skokově, nastane během následujících tří let.
Snadnější bude obnovit si vdovecký důchod, pokud zanikne, a změní se vyměřovací základ pro výpočet důchodu za dobu, kdy rodič pečuje o malé dítě. „Nově by se mělo vycházet z aktuální průměrné mzdy v ČR v daném roce. To by pomohlo především matkám s nižšími příjmy,“ uvádí resort.
Na minimální výší důchodu v rámci reformy dosáhnou všichni, kteří dosáhnou důchodového věku a byli pojištění 35 let. „Bude zachována základní výměra 10 % průměrné mzdy. Zároveň bude také zvýšena minimální procentní výměra ze 770 Kč na 10 % průměrné mzdy. Nově by minimální důchod vyšel na 8 080 Kč (aktuálně v roce 2023), nyní vychází jen na 4 810 Kč,“ stojí v dokumentu.
Výhled byl hrozivý
Podle expertů důchodový systém v nynější podobě není udržitelný. Výdaje na penze prudce rostou, nyní tvoří asi 30 procent státních výdajů. Loni se vyplatilo bezmála 600 miliard korun, letos by to mohlo být zhruba o 90 miliard víc. Deficit důchodového pojištění by mohl činit kolem 80 miliard korun.
Už čísla z letošního prvního čtvrtletí jsou alarmující. Systém důchodového pojištění skončil se schodkem 25,7 miliardy korun. Je to zatím nejhorší výsledek za první čtvrtletí od vzniku země. Za celý loňský rok příjmy převýšily výdaje na penze o 21,5 miliardy korun. Důchody se zvedly naposledy v lednu. Znovu se kvůli inflaci navýší od června.
Ministerstvo financí poukazuje na to, že systém důchodového pojištění je silně závislý na ekonomickém cyklu. Z červených čísel se roční hospodaření dostává jen na vrcholu konjunktury. Pomyslný důchodový účet tak byl v přebytku v letech 2018 a 2019 či v letech 2004 a 2005 a pak 2007 a 2008. Zatím nejvyšší deficity byly v krizových letech 2012 a 2013, a to 55 miliard korun za rok.
Podle zprávy Národní rozpočtové rady (NRR) o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí by koncem 50. let mohlo saldo systému důchodového pojištění dosahovat čtyř procent hrubého domácího produktu (HDP). V dnešních cenách by tak výdaje převýšily příjmy z pojistného o víc než 250 miliard korun. Zatímco nyní stát dává do důchodů skoro devět procent HDP, v polovině století by to bylo téměř 13 procent. Dosud nejvíc to bylo v krizovém roce 2012, a to 9,5 procenta HDP. Nejmenší podíl putoval do penzí v letech 2004 a 2007. Bylo to 7,6 procenta HDP.
Tato refoema bzde mít jepičí život-stejně jako tato vláda nenažranců.