Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C

MPSV: Zrušená nižší valorizace? Doplatek by senioři dostali asi začátkem roku 2024. Rozhodne se v létě

Autor: ČTK, amb, psp - 
16. března 2023
20:09

Kdyby Ústavní soud rozhodl o zrušení omezené červnové valorizace důchodů, stát by rozdíl v penzích po snížení pak lidem naráz dorovnal. Doplatek by dostali pravděpodobně začátkem příštího roku. Případná připravovaná opoziční ústavní stížnost schválené nižší přidání v červnu už ale neovlivní. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva práce (MPSV) Eva Davidová.

Podle přijaté novely se průměrný starobní důchod v červnu kvůli inflaci zvedne o 760 korun místo o 1770 korun. Procentní část důchodů poroste o 2,3 procenta a k tomu všem o 400 korun. Podle dosavadních pravidel by to bylo o 11,5 procenta. Opatření má zbrzdit zadlužování. Místo 34,4 miliardy korun na dluh má přidání letos stát 15,4 miliardy.

Prezident Petr Pavel zákon s jednorázovým snížením mimořádné valorizace podepsal dnes. Opoziční hnutí ANO chce podat ústavní stížnost. Věří, že ji ústavní soudci projednají přednostně a omezenou valorizaci zruší.

Politická náměstkyně ministra práce Šárka Jelínková (KDU-ČSL) v pořadu Události, komentáře odhadla, že by soud mohl rozhodovat v létě či v září. V červnu se tak důchody upraví podle přijaté normy, tedy méně. Podle poslanců ANO může omezení valorizace skončit blamáží, takže by stát rozdíl musel doplatit.

„Musíme být připraveni na všechny varianty,“ řekla mluvčí ministerstva práce. Pokud by Ústavní soud omezení valorizace zrušil, důchody by se podle Davidové pak pravděpodobně vypořádaly v lednu či v dalších měsících. Záleželo by na termínu rozhodnutí. Sociální správa by doplatky musela zpracovat.

Rozdíl mezi původní a sníženou valorizací činí u průměrné starobní penze od června do konce roku 7070 korun. U lidí s podprůměrnou penzí je částka nižší, u lidí s nadprůměrným důchodem naopak vyšší. Penzi od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo na konci loňska přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Své důchodové systémy mají i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve středu uvedl, že případný soudní nález může mít mnoho podob. Podotkl, že v některých dřívějších rozhodnutích sice Ústavní soud výhrady uznal, ale podstatu nezměnil.

Letos podle schváleného rozpočtu výdaje na penze převyšují příjmy z pojistného o 62,5 miliardy korun, a to bez červnového mimořádného přidání. Po něm by letošní důchodový deficit mohl být téměř 78 miliard, bez něj skoro 97 miliard korun. Rozdíl mezi úspornější a původní valorizací letos činí 19 miliard korun. Do roku 2030 by se podle Národní rozpočtové rady díky následujícím valorizacím zvedl celkem na 250 miliard korun.

Stát musel peníze penzistům doplácet už před lety. Za rok 2013 si totiž pracující senioři mohli odečíst slevu na dani jen tehdy, pokud důchod nepobírali. Ústavní soud tuto část úsporného balíku tehdejší vlády zrušil. Lidé pak dostali jednorázový doplatek. Na podání žádostí o doplacení byly tři roky. Za čtyři měsíce po soudním verdiktu požádalo 146 000 pracujících důchodců o vrácení 600 milionů korun.

Video  Pavel: Důchodovou novelu podepíšu, ale musí ji přezkoumat soud.  - Blesk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Milan Šmid ( 17. dubna 2023 19:02 )

Vláda a prezident výsledek ??Jeden velký tým proti důchodcům a manuálně pracujícím ??

Milan Šmid ( 17. dubna 2023 19:00 )

Hišler nejste náhodou rodina s Pavlem ??To by vyšlo na jedno ??Já volil Babiše a kdyby tam byla Vitáskova tak bych ji volil !Ale údajně nezávislé cha cha televize je dávali ostatní do jiného koše

Milan Šmid ( 17. dubna 2023 18:54 )

I na ně asi dojde ??Až se lidé naštvou a začnou volit ty strany které těm co to tu nechali vytunelovat, rozprodat a rozkradli zabaví veškerý majetek a zavřou je jak to udělali před několika lety v Rumunsku nebo na Islandu zase bude dobře ??

jiri.k ( 9. dubna 2023 18:40 )

Hlavně, že dávají měsíčně 2 miliardy ukrům zadarmo, z našeho. No oni jim to lidé u voleb spočítají.

jajas ( 18. března 2023 10:38 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa