Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Tajemství Pavlových známek: Čeká se sběratelská lavina. A tiskly se tam, kde známky pro Čaputovou

Autor: vja, amb - 
4. května 2023
05:00

Přestože se jim dlouho vyhýbal, bude mít prezident Petr Pavel poštovní známky se svým portrétem. Jak řekl Blesk Zprávám expert na známkovou tvorbu Martin Říha, poprvé prezidentská známka není rytá. „Předpokládám, že to asi spustí sběratelskou lavinu,“ dodal s tím, že například o Zemanovy známky takový zájem nebyl, přestože tyto vyjdou v malém nákladu. Tisknuty navíc budou ve stejné tiskárně, kde si nechala zhotovit známky slovenská hlava státu Zuzana Čaputová.

Na Martina Říhu z Poštovního muzea známky působí neotřele, jak řekl Blesk Zprávám. „Jen jsme si říkali: Škoda že to nezachovalo tradici známkové tvorby v tom smyslu, že původně všechny známky prezidentů vycházely jako ryté. Tahle jako první vychází ofsetem, což je trochu škoda, ale jinak je to docela zajímavé,“ sdělil kurátor dokumentace známkové tvorby.

Pavlovi se od počátku idea známek se svým portrétem ani oficiálních fotografií příliš nezamlouvala, nelíbilo se mu, že podobné předměty často vedou ke tvoření kultu osobnosti. Přesto se nakonec nechal přesvědčit. „Moje vize byla nemít žádný portrét, nemít žádnou známku a nezviditelňovat se. Když jsem viděl odezvu ze strany veřejnosti, tak mi přišlo líto, že bych se měl k tomu postavit jen na základě vlastního přístupu. Jsem rád, že to proběhlo. A není to budováním kultu osobnosti, je to uděláno moderně,“ vysvětlil na středeční tiskové konferenci.

Aršíky se známkami by měly být k prodeji na pobočkách České pošty již 7. června, přičemž za jeden zaplatíte 230 Kč. Celkem se bude pohromadě prodávat 10 známek - jedna od každého barevného provedení, informoval pověřený zástupce generálního ředitele České pošty Miroslav Štěpán. Náklad je 100 tisíc aršíků, přičemž je možný dotisk.

Odborník: Spustí to sběratelskou lavinu. Zemanovy známky se válely na poštách

„Předpokládám, že to asi spustí sběratelskou lavinu,“ míní Říha. Zájem podle něj bude docela slušný, přičemž připomněl, že známky nevyjdou v příliš vysokém nákladu. Budou pro sběratele v něčem zajímavější než předchozí známky?

„Asi ano. Technologicky to nebude taková rarita, jako to bývalo, není to známka rytá, ale sběratelsky to nejspíš bude zajímavé. Náklad není vysoký, na druhou stranu se známky s prezidentem Zemanem válely na poštách a nikdo o ně neměl zájem. To podle mě nebude osud této známky,“ rozvedl to expert.

„Koupit se dá celý aršík, nikoli jednotlivé známky. Jejich cena je zastoupena písmenem B, které odpovídá 23 korunám. Známky lze použít na zaplacení poštovného na obyčejné dopisy do 50 gramů nebo na pohlednice po České republice. Nepředpokládáme, že by lidé známky masivně používali k zaplacení poštovného, ale spíše to bude milý sběratelský artikl a připomínka na hlavu státu,“ sdělil Blesk Zprávám mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

„Jsme rádi, že pan prezident souhlasil s vytvořením známek. Jeho kreativní tým na podobě známky odvedl kus práce a výsledkem je známkový aršík, který je unikátní a své zájemce si najde,“ dodal. Také podle Říhy je dobře, že se Pavel nakonec rozhodl známky vydat.

Barvy pevně spjaté s Českem

Nové portréty i známky prezidenta Pavla doslova hrají barvami. Tvůrčí tým přišel s celkem deseti barvami, jež odkazují na prvky pevně svázané s Českou republikou. „Je to o barvách. Česká republika je země plná barev. Proto jsme přišli se souborem barev, vybrali jsme 10 z nich, které k nám nějakým způsobem promlouvají,“ přiblížil proces vzniku konceptu Richard Kolbe z kreativního týmu.

Seznam odstínů použitých na známkách a portrétech s popisy autorů projektu:

  • Květolipová - Lípa je náš národní strom. Její květy jsou nepostradatelnou přísadou bylinkových čajů, kterými si léčíme zimní rýmu.
  • Spodně kvašená - Jeden z našich národních pokladů je spodně kvašený ležák, který nás proslavil po celém světě.
  • Českomotorková - Nejčastější barva starých českých motorek. Najdete je v kdejaké stodole nebo na každé vyjížďce veteránů.
  • Cibuláková - Cibulák je nádherný modravý porcelán, ze kterého každý z nás někdy jedl nebo pil kafe.
  • Babičkově malinovková - Vzpomínky na dětství schované v oroseném džbánku s domácí malinovkou.
  • Letněbouřková rozmarná - Rozmarné léto je nejen oblíbený nostalgický film natočený podle Vladislava Vančury, ale hlavně stav duše uprostřed prázdnin.
  • Hřibově pravá - Jsme jedni z nejvášnivějších houbařů na světě a praváci jsou chloubou každého košíku.
  • Vontská špendlíková - Buďme svorni, žlutá je barva naše. Tak jako Vontové v knihách Jaroslava Foglara.
  • Poskalinová - Verš naší národní hymny „bory šumí po skalinách“ nás přenese na větrem ošlehané skály našich hor porostlé zelenkavým lišejníkem.
  • Šumněborová - Znovu se vracíme k textu naší národní hymny, ve které šumí borové lesy.

„Každá z nich je v jiné barvě, které reprezentují určité oblasti České republiky,“ komentoval podobu známek Vitík. Podle Říhy jde v české tvorbě o ojedinělý set.

Známky ze stejné tiskárny jako pro Čaputovou

Zhotoveny budou všechny známky v tiskárně ve středočeském Hradištku. Ve stejném provozu vznikají prakticky všechny známky pro Českou i Slovenskou poštu. „Na svědomí“ zde tedy mají i tisk známek se slovenskou hlavou státu Zuzanou Čaputovou.

Proces výroby známek pro Blesk okomentoval majitel tiskárny Jaroslav Štefek. „Známky se tisknou vícebarevným ofsetem. V tomto případě je tam 13 barev, z toho je tam portrét černobílý, vytištěný tzv. triplexem, což jsou tři pláty černé barvy. Je to vlastně nejlepší tiskařská reprodukce černobílé fotky vůbec. A potom je tam 10 přesně definovaných barev, které hovoří v tom kontextu. Jde o přesně definované odstíny podle škály Pantone, kdy jsme se museli fakt trefit do přesného vkusu, aby to sedlo. Tiskařsky neuvěřitelně náročná věc, nicméně skvělá záležitost, popsal ve zkratce proces tisku.

„Známka je vyrobená na samolepicím papíru, opatřená násekem, výsekem a průsekem. A potom na okraj aršíku aplikujeme hologram České pošty,“ dodal.

S tiskem známek v Hradištku mají bohaté zkušenosti. Pavel totiž není jediným státníkem, jehož obličej na známku ve středočeské obci nanesli. „My tiskneme tady Hradištku všechny známky pro Českou republiku a pro Slovensko, v minulosti jsme tiskli například známku paní prezidentce Čaputové. Tam jsme právě také použili ten triplex, podobně jako tady u pana prezidenta Petra Pavla,“ sdělil Blesku.

Z hlediska obtížnosti výroby jde prý o známku složitější. „Řekl bych, že to je známka, která je mírně obtížnější než obvykle, není to ale nic, co by nás překvapilo. My se spíše specializujeme na takto těžké věci, takže právě tohle děláme rádi,“ nechal se slyšet Štefek.

Video  Tisková konference prezidenta Petra Pavla k představení oficiálních portrétů a známek (3. 5. 2023)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

roxin ( 5. května 2023 06:17 )

Kocáb: co náš prezident udělá až se začnou normalizovat vztahy s Ruskem. Co? opráší starý kabát!!!

pindal ( 4. května 2023 23:41 )

Máte pravdu,já asi také ne.Proč to vůbec tisknou?Asi kvůli Pavlovi,aby se necítil méněcenný.

pindal ( 4. května 2023 23:27 )

Děvčata,líbí se Vám co?Když Vás tak rozhádal,ale na mezinárodní vztahy moc velký vliv,asi nemá.

pindal ( 4. května 2023 23:16 )

Na to nemusí být Sibyla,to ví každý.

pindal ( 4. května 2023 23:09 )

Taky si myslím,že ta známka může být v budoucnu cenná.Vždy když zaznamenala něco zajímavého v chování lidí. Asi jich moc nebude,bych řekl.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud