Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Opoziční návrh změn u referenda přes vládu neprošel. Na stole měla i 10 investičních pobídek

Aktualizováno -
3. května 2023
17:27
Autor: ČTK - 
3. května 2023
07:31

Ministři dnes na základě návrhu opozičního hnutí ANO nepodpořili zavedení obecného referenda. Poslanci ANO navrhovali, aby se rozhodování ve všelidovém hlasování využívalo jen v případě, že by pro takový postup existovala široká podpora veřejnosti. Stejně se koncem předloňského roku postavila tehdejší vláda ANO a ČSSD v demisi k předloze o obecném referendu, jak ji sepsali poslanci opozičního hnutí SPD. Ta předpokládala pro vyhlášení i pro platnost referenda mírnější podmínky.

Co dnes stihla vláda?

  • Nepodpořila návrh opozičního hnutí ANO na zavedení obecného referenda.
  • Menším nemocnicím by mohla ve financování pomoci jednodenní medicína, uvedl Válek (TOP 09).
  • Z 10 investičních pobídek na stole podpořila dvě.
  • Oznámila, že předsednictví EU stálo méně, než se čekalo.
  • Schválila zprávu o extremismu, podle Válka zas přichází nebezpečí z Kremlu.
  • Schválila záměr povinné digitalizace modelů staveb u velkých zakázek. 
  • Rozhodla, že správcem registrů osob a obyvatel bude Digitální a informační agentura.
  • Je neutrální ke zmírnění pravidel nakládání obcí a krajů s pozemky od státu.
  • Bude s dopravci jednat o návratu spotřební daně z nafty na původní hodnotu.

Zavedení obecného referenda nezískalo podporu 

Zavedení obecného referenda podle návrhu poslanců opozičního hnutí ANO nezískalo podle očekávání u koaličního kabinetu Petra Fialy (ODS) podporu. Podle stanoviska vládních legislativců je k zvážení, že mnoho záležitostí vyžaduje nepopulární kroky, na nichž se jen těžko hledá shoda. Lidé by podle vládních legislativců neměli rozhodovat například ani o bezpečnosti a obraně státu. „Neboť se jedná o vysoce odborná a strategická rozhodnutí,“ uvedli v dokumentu.

Referendum by se mohlo konat podle předlohy na základě petice s podpisy nejméně 450.000 obyvatel, podle vládních legislativců jde o příliš nízký počet. „Tato skutečnost může vést k vyššímu počtu konaných referend, a tím i k vyšší logistické a finanční zátěži pro stát,“ poznamenali. 

Rozhodnutí v referendu by bylo podle předlohy ANO přijaté a závazné, pokud by pro návrh hlasovala nadpoloviční většina voličů. Musela by ale zároveň představovat nejméně čtvrtinu lidí s volebním právem. „Takto stanovená hranice se vládě jeví jako příliš nízká a výsledek referenda by z tohoto hlediska byl málo reprezentativní,“ stojí v předběžném stanovisku zákonodárcům. Vládní legislativci upozornili také na „nevhodnost a částečnou nejasnost“ navrhovaného procesu přípravy referenda.

Válek: Menším nemocnicím by mohla ve financování pomoci jednodenní medicína

Menším nemocnicím by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) mohla pomoci finančně přežít takzvaná jednodenní medicína, kdy se pobyt pacienta v nemocnici po operaci sníží na minimum. Spolu s ní chce prosazovat větší centralizaci náročných operací, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

O zkracování hospitalizací jako cestě k úsporám zdravotnického systému odborníci hovoří už roky. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ji jako jednu z možností, jak snížit náklady českého zdravotnictví, prezentovala před deseti lety.

Válek uvedl, že postupně od odborných společnostní jednotlivých lékařských specializací sbírá podněty, jaké výkony by bylo možné zařadit mezi jednodenní medicínu. Postupně je zdravotní pojišťovny zařazují do svých sazebníků. "Chtěl bych, abychom do konce volebního období ukončili problematiku jednodenní medicíny a dostali se na standard, jako je v Německu," řekl ministr.

Z 10 investičních pobídek na stole podpořila dvě

Vláda projednala také deset žádostí firem o poskytnutí investiční pobídky a rozhodla se podpořit dva projekty realizované ve strukturálně postiženém Ostravsku.

V prvním případě se jedná o výstavbu technologického centra pro vývoj světelné techniky zejména pro automobilový sektor firmy Prettl Lighting & Interior v Ostravě za 62,11 milionu korun a ve druhém o investici ostravské firmy ŠKODA EKOVA ve výši 161 milionů korun do rozšíření výroby kolejových vozidel o nové tramvaje. Obě investice mají vytvořit v souhrnu 188 kvalifikovaných a nadprůměrně finančně ohodnocených pracovních míst.

Předsednictví za 2 miliardy

Vláda dnes také vyhodnocovala nakládání s penězi vyčleněnými na předsednictví Česka Evropské unii v druhé polovině loňského roku. 

České předsednictví vstálo 2,03 miliardy korun. Původně se počítalo s 2,4 miliardy, náklady tak byly nižší o 15 procent. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Česko předsedalo Radě EU v druhé polovině loňského roku.

V letech 2007 až 2009 bylo na předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy korun. „Kdybychom to srovnali a přepočetli na dnešní ceny, tak tehdejší předsednictví by stálo v dnešních cenách pět miliard korun,“ poznamenal Jurečka.

Zpráva o vlivu Ruska na českou dezinformační scénu 

Na dnešní schůzi politici schválila zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti v Česku v loňském roce. Znění dokumentu zatím ministerstvo vnitra nezveřejnilo, podle vicepremiéra Vlastimila Válka (TOP 09) zpráva hovoří o vlivu Ruska na českou dezinformační scénu. Uvedl, že kdysi platilo, že nebezpečí přichází z Kremlu, což se opakuje.

Není podle něj možné podceňovat rizika, která zpráva velmi přesně definuje, řekl. V dokumentu o vývoji extremistické scény za druhé pololetí roku 2022 ministerstvo vnitra upozorňovalo na vznik velké skupiny lidí, která vyjadřuje nespokojenost se současným společenským uspořádáním a směřováním státu. Varovalo také před radikalizací extremistů v on-line prostoru.

Povinná digitalizace modelů staveb u velkých zakázek

Vláda dnes také posoudila a schválila zákon, který má při zadávání nadlimitních veřejných zakázek na stavební práce včetně přípravy a projektové dokumentace zavést povinnost používat metodu BIM (Building Information Modelling). Ta vytváří digitální podobu stavby, při přípravě eliminuje chyby, nedostatky, hlídá i cenu, kterou zadavatel nechce překročit. Věcný návrh vytvořilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Norma by měla být součástí širších opatření státu směřujících k digitalizaci stavebnictví. Metoda BIM je dosud povinná pro veřejnou správu u zakázek nad 150 milionů korun.

„Umožní to snižovat náklady jak ze stavby nových budov, tak při jejich následném provozu,“ řekl Síkela k dnešnímu schválení návrhu věcného záměru zákona o správě informací o stavbě a informačním modelu stavby a vystavěného prostředí.

Správcem registru osob a obyvatel bude DIA. Občanů se změna nedotkne

Rozhodnuto bylo také o tom, že správcem dvou základních registrů, tedy registru osob a registru obyvatel, bude nově Digitální a informační agentura (DIA). Registr osob dosud spravoval Český statistický úřad, registr obyvatel ministerstvo vnitra. Všechny základní registry se tak ocitnou pod jednou střechou. Tím se usnadní a zefektivní jejich správa, vzájemná spolupráce, předávání informací mezi nimi a také jejich obnova a technický rozvoj. O schválení informoval na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Video Tisková konference po jednání vlády - ČTK
Video se připravuje ...

Jde pouze o změnu věcného správce, uživatelů základních registrů ani občanů se změna bezprostředně nedotkne. Stranou zatím zůstane jen Registr územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN). Zatím se nepřesouvá, protože je úzce provázaný se systémem katastru nemovitostí a je potřeba vyhodnotit, jestli je jeho přesun smysluplný. DIA, která začala fungovat letos v dubnu, by měla v budoucnu přinést základní registry lépe fungující a bez výpadků.

Neutrální postoj k mírnějším pravidlům pro zemědělské pozemky obcí

Neutrálně se dnes vláda postavila k návrhu zmírnění pravidel nakládání se zemědělskými pozemky, které od státu bezplatně získaly nebo získají obce a kraje. O výsledku jednání o poslaneckém návrhu, pod který se podepsali zástupci všech klubů, Strakova akademie informovala na svém webu.

Podle autorů je cílem návrhu zjednodušení rozvoje obcí. Předloha předpokládá také zkrácení doby, po kterou obce a kraje musejí dodržovat podmínky zejména pro využívání těchto pozemků, jak je stanoví smlouvy o převodu. Výhrady měla podle podkladů pro schůzi ministerstva financí a vnitra. Novelu nyní posoudí dolní parlamentní komora.

Spotřebni daň z nafty na původní hodnotě?

Ministři také budou jednat s dopravci o možném dřívějším návratu sazby spotřební daně z nafty na původní hodnotu. Novinářům to dnes po zasedání kabinetu řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Aktuálně je loňským rozhodnutím vlády snížena o 1,50 koruny na litr do konce roku. Důvodem tehdy bylo zejména srovnání konkurenčního prostředí například s Polskem.

Kabinet o věci dnes jednal, nicméně nerozhodl. Zejména ministr dopravy Martin Kupka (ODS) bude jednat se zástupci dopravců, uvedl Jurečka. Česko se podle něj v posledních měsících dostalo do komfortní situace, cena nafty je jednou z nejnižších v Evropské unii, poznamenal.

Video  Takhle vypadalo výjezdní zasedání Fialovy vlády v Jeseníku na jaře 2023  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

tarrica ( 3. května 2023 16:31 )

Takto neodbornou a tupou vládu jsme neměli dlouho. Předchozí vlády si nechaly občas tajně poradit od odborníků aby nevypadaly jako úplní pitomci. Tito mají takové ego, že plácají páté přes deváté. Nač máme potom VŠ ekonomické, obory správní ,sociální, vojenské školy, když to může dělat i Bláža z pokladny nádražního WC ?
Vždy něco vypustí z ..úst..a pak to popřou, kamuflují a mlží.
A Fiala ? Když jsem si tehdy vytiskla jeho prohlášení , když kandidoval a srovnala co říká dnes, tak buď je to klon nebo dvojník nebo se adept pro Chocholouška.
Člověk může změnit názor, ale úplně popřít vše, co říkal- to nebylo snad ani za Jidáše.

Jirik-ta ( 3. května 2023 13:58 )

je v oběhu moc peněz, čím víc peněz v oběhu, tím větší inflace a až se objem financí ustálí na přijatelné úrovni pro trh (trh s dotacemi), bude malý Český střádal švorc a peníze soudruha velkokapitalisty budou mít tu správnou hodnotu poctivě vydělaných peněz.

🧣👔

Jirik-ta ( 3. května 2023 13:56 )

ta sebeúcta a vlastní identita. Jen odpad společnosti .🧣

Jirik-ta ( 3. května 2023 13:54 )

trintin ( 3. května 2023 11:48 )

Vláda probere opoziční návrh změn u referenda?? K čemu nám je referendum, když se nemůže týkat odchodu z EU a z NATO?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud