Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno, déšť 23°C

Skandál v Senátu: Senátorka na koberečku kvůli romským dětem. „Ostuda a rasismus,“ bouří politici

Autor: ČTK, simao - 
1. dubna 2023
10:29

Rasistická vyjádření politiků jsou nepřijatelná. Dělit děti podle příslušnosti k menšině je nepřípustné, uvedla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Reagovala tak na vyjádření senátorky Jany Zwyrtek Hamplové o segregaci romských školáků. Podle zmocněnkyně je senátorčina rétorika otevřeně rasistická a je v příkrém rozporu s lidskými právy a demokratickými hodnotami, na kterých česká společnost stojí. Výroky se Zwyrtek Hamplovou řešil i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). A výroky senátorky kritizuje i řada dalších politiků především z řad vládní pětikoalice.

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová ve čtvrtek při jednání v horní parlamentní komoře řekla, že inkluze je nerealizovatelná myšlenka a Česko by možná mělo zřídit třídy pro romské děti. Označila to za rozumný krok. Podle ní to, že romští a čeští školáci musí být společně, by ubližovalo těm dětem, „které nejsou zvyklé na určité etnikum“.

„Je třeba se proti těmto výrokům razantně vymezit, tvrdě se od nich distancovat. Je absolutně nepřijatelné, aby kdekoliv, a zejména na plénu veřejných institucí a od politických představitelů, zaznívala rasistická vyjádření. Výroky paní senátorky ukazují na zásadní nepochopení příčin a souvislostí nerovností v českém vzdělávacím systému, ale taktéž vyjadřují postoje, které do demokratické společnosti a už vůbec na tak reprezentativní půdu, jako je Senát, nepatří,“ sdělila ČTK zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Vyjádření Zwyrtek Hamplové označila za „otevřeně rasistickou rétoriku“.

Šimáčková Laurenčíková uvedla, že rozdílný přístup ke vzdělávání podle příslušnosti dětí k nějaké menšině je nepřípustný. Naopak je nutné nerovnosti odbourávat. Jako jediný funkční přístup považuje spolupráci školského, zdravotnického i sociálního systému, kterou doplní podpora v bydlení a služby na pomoc rodinám. Zmínila i podporu v krizích a při složitých životních situacích či při rozvoji rodičovských dovedností.

Řešení problému segregace romských dětí hledá tým expertů z ministerstev školství, zdravotnictví, práce a sociálních věcí, nevládních organizací i akademických pracovišť. Poprvé se zástupci resortů a odborníci sešli ve středu.

„Připravují a zhruba do šesti měsíců vládě navrhnou komplexní opatření, která budou řešit téma segregace romských a sociálně znevýhodněných dětí,“ uvedla zmocněnkyně.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních organizací a institucí za segregaci romských dětí ve školách. Evropský soud pro lidská práva už v roce 2007 odsoudil Českou republiku za to, že přeřazením 18 romských dětí do zvláštních škol porušila jejich právo na vzdělání a diskriminovala je. Inkluze - tedy začleňování dětí se speciálními potřebami do běžných tříd - odstartovala v Česku v září 2016.

Vystrčil: Nepřijatelné a za hranou

Se Zwyrtek Hamplovou řešil její výroky i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „S paní senátorkou Zw. Hamplovou jsem mluvil o jejích výrocích v Senátu ČR. Řekla mi, že vše vysvětlí a zasadí do kontextu a že se bude snažit obdobných situací vyvarovat. Ode mne uslyšela, že i po přečtení stenozáznamu považuji její výroky za nešťastné, nepřijatelné a za hranou,“ uvedl na twitteru.

„Senátorka Zwyrtek Hamplová si spletla století a možná i kontinent. Chce zavádět segregované třídy jen pro romské děti. My bychom byli raději, kdyby v Senátu nebyli lidé, kteří rozpoutávají nenávist a šíří dezinformace,“ uvedlo na twitteru hnutí STAN.

„Takové nehorázné projevy nepatří snad ani do čtvrté cenové, natož pak do Senátu,“ poznamenal senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

„Dobrovolničila jsem v dětských domovech v Arménii a Maroku a poté se jako politička začala věnovat sociální oblasti. Věřím totiž, že společnost musí dopomáhat k rovnosti šancí. Slova senátorky Zwyrtek Hamplové o faktické segregaci romských dětí jsou rasistická a odpudivá,“ přidala se předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jurečka: Paní senátorka je naprosto mimo

„Měl jsem za to, že omyly s tuzemskými variacemi na apartheid už jsme překonali v 90. letech, kdy jsme zbourali zeď v Matiční ulici. Omyl. Po Sládkovi, Vandasovi a Okamurovi zdvihá prapor české xenofobie a rasismu paní Hamplová. Tohle nemá v demokracii 21. století co dělat,“ přidal se vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Paní senátorka je naprosto mimo! Pokud chceme opravdu dobře fungující společnost, tak naopak musíme dělat lépe adaptaci a integraci a to obecně, nejen ve spolupráci s romskou menšinou. Její pojetí světa a vývoj 20. století ukázal, že toto není cesta!“ míní vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Slova o ostudě i šikaně

„Tohle je daleko za hranou představitelného! Ostuda!!! Jde o čistou segregaci, kterou známe z těch nejodpornějších režimů v historii. Senátorka (sic!) zneužívá ty nejnižší lidské pudy a používá naprosté pseudoargumenty. Toto nepatří do civilizované země!“ uvedl lidovecký poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

„Na ZŠ mě děti šikanovaly kvůli vzhledu, hnědé oči a tmavé vlasy, asi si dokážete představit. Paní senátorka Zwyrtek Hamplová je přesně takový člověk: šikanovat druhé za jinakost, za to, do jaké skupiny patří, a bokem brečet, že ona je ta oběť. Ale moji spolužáci z toho vyrostli,“ dodala poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

Video se připravuje ...
Další videa