Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou: Žalujte Rusy, povolil evropský soud

Autor: ČTK - 
25. ledna 2023
16:13

Evropský soud pro liská práva (ECHR) považuje za přípustné tři různé žaloby Nizozemska a Ukrajiny proti Rusku kvůli porušování lidských práv ve dvou separatistických východoukrajinských regionech a kvůli sestřelení letadla na lince MH17 s 298 lidmi na palubě z července 2014. 

Rozhodnutí je procesní a nerozhoduje o podstatě věci. Ukazuje ale, že soud se sídlem ve Štrasburku se domnívá, že Rusko může nést odpovědnost za porušování lidských práv v separatistických územích na východě Ukrajiny, jako je samozvaná Doněcká lidová republika (DNR) a samozvaná Luhanská lidová republika (LNR).

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska před čtyřmi lety dospěl k tomu, že letadlo malajsijských aerolinek na lince MH17 zasáhla ruská raketa Buk. Střela podle nich byla odpálena z mobilního odpalovacího zařízení z prostoru tehdy kontrolovaného proruskými separatisty, a tedy de facto Ruskem.

Moskva Donbas ovládá

Ke stejnému závěru dnes dospěl i soud ve Štrasburku. „Soud mimo jiné konstatoval, že oblasti na východě Ukrajiny v rukou separatistů byly od 11. května 2014 a nejméně do 26. ledna 2022 pod jurisdikcí Ruské federace,“ uvedl v prohlášení.

Žaloby nyní přejdou do fáze meritorního projednávání, které by mělo trvat další jeden až dva roky, než bude vydáno konečné rozhodnutí. Nynější verdikt ECHR otevírá dveře nejméně třem dalším případům ukrajinského státu proti Rusku, které byly doteď pozastaveny.

Nizozemský soud loni v listopadu v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho Ukrajince, které shledal vinnými ze sestřelení letounu z léta 2014 a vraždy všech 298 lidí na jeho palubě. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny. Odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají.

Soud v Nizozemsku také v dospěl k závěru, že použitá raketa byla ruské výroby a Moskva podle něj navíc kontrolovala separatisty ovládaný východ Ukrajiny, ze kterého byla odpálena. Zatímco pozůstalí, Nizozemsko, Ukrajina a jejich západní spojenci listopadový verdikt přivítali, Rusko rozhodnutí označilo za politickou objednávku.

Nizozemsko podalo žalobu k ECHR v roce 2020 s tím, že sestřelení letu MH17 nad územím na východní Ukrajině, které drží Ruskem podporovaní separatisté, porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech. Moskva opakovaně popřela, že by se jakkoli podílela na zničení letadla v době, kdy zuřily boje mezi separatisty a ukrajinskými vládními silami.

Dva ukrajinské případy, které se datují od roku 2014, se týkají podle Kyjeva administrativních postupů Ruska na východě Ukrajiny, které porušují Evropskou úmluvu o lidských právech, a také únosu tří skupin ukrajinských sirotků a dětí bez rodičovské péče a několika dospělých, kteří je doprovázeli. Všichni unesení byli podle ECHR vráceni domů.

Video  Popis následků zásahu MH17 raketou (anglický komentář)  - Dutch Safety Board
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa