Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Jak to bude s Českou poštou: O místo přijde asi 1600 lidí! Celkem zanikne přibližně 300 poboček

Aktualizováno -
29. března 2023
18:02
Autor: ČTK, lig - 
29. března 2023
16:29

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. S odboráři se má vedení podniku setkávat i nadále, dodal mluvčí. Pošta v současnosti zaměstnává asi 25.000 lidí.

„Mělo by dojít ke zrušení zhruba 1600 pracovních míst. Projednávání těchto změn bude probíhat prvních 14 dnů v dubnu. Ve středu 12. dubna bude další společné jednání. Považujeme to však jen za další úsporné opatření v řadě, které beze změny systému financování veřejných poštovních služeb nic nevyřeší,“ řekla dnes odpoledne ČTK předsedkyně největších poštovních odborů Jindřiška Budweiserová.

Česká pošta se chystá na zrušení 300 z 3200 poboček. Pošty mají být rušené ve větších obcích nad 2500 obyvatel, kde je více poboček. Docházková vzdálenost na nejbližší poštu stoupne ze dvou na tři kilometry. Propouštěným zaměstnancům firma nabídne jinou pracovní pozici nebo rekvalifikaci.

Snížení počtu poboček musí ve formě nařízení schválit vláda. Pošta pak zveřejní seznam rušených provozoven a přesný počet propouštěných zaměstnanců. Pobočky se mají rušit k 1. červenci letošního roku.

Rušením poboček chce pošta snížit ztrátu. Ta za loňský rok dosahuje 1,5 miliardy korun. Pokud by nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci. Součástí rušení pošt je i zrušení až 2269 pracovních pozic. Z nich je ale část neobsazená, proto pošťáků odejde výrazně méně. Podnik bude také nabízet rekvalifikace nebo jiná místa.

Zrušení poboček je jedním z prvních kroků chystané transformace České pošty. Během dvou let by se měla rozdělit na státní podnik provozující pobočky, které poskytují základní poštovní a finanční služby, a komerční akciovou společnost nabízející balíkové a logistické služby. Celý proces má být hotový v roce 2025 a vyjde na víc než osm miliard Kč.

Video  Exšéf České pošty pro Blesk: Pošta má jedinou šanci na přežití! Jakou?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 30. března 2023 09:46 )

mě zásilka přijde vždy druhý den po podání do balíkovny. Některé zásilky, ale nejdou přesměrovat k uložení na poštu. Pak mě doma stejně nestihnou a mám to stejně na tý poště.

Jirik-ta ( 30. března 2023 09:40 )

dynaty ( 30. března 2023 07:06 )

ať ji klidně dají zadarmo i tak na tom státní kasa vydělá. Německo nemá státní poštu a funguje

jajas ( 29. března 2023 20:12 )

Už tak ty doručovací lhůty a poštovné stály za prd, takže teď bude doručovat kdo? Poštovní holubi? Každopádně je dobře, že exituje třeba ta zásilkovna, tu využívám a jsem spokojený.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa