Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Fiala hájí změnu u penzí. Schillerová mluví o krádeži na důchodcích a chystá si spacák

Video se připravuje ...
Autor: simao, ČTK - 
25. února 2023
16:21

Premiér Petr Fiala (ODS) se jal v sobotu vysvětlovat, proč vláda musí sáhnout k úsporným opatřením - v plánu je mj. zásah do valorizace důchodů, kdy důchodci dostanou přidáno méně, než se čekalo. Fiala přitom čelí kritice opozice. Alena Schillerová (ANO) mluví o krádeži na důchodcích za bílého dne a před projednáváním úpravy valorizace penzí ve Sněmovně si nachystala spacák.

Penze se mají kvůli inflaci mimořádně valorizovat od června. Podle podkladů k návrhu by se podle nynějších pravidel zásluhový procentní díl důchodu zvedl o 11,5 procenta, průměrný starobní důchod by rostl o 1770 korun.

Vláda navrhuje jednorázově přidání omezit a navýšit zásluhový díl o 2,3 procenta a k tomu o 400 korun, průměrný starobní důchod by se navýšil o 760 korun. Zadlužení by se zbrzdilo o 19 miliard korun. Místo 34,4 miliardy na dluh navíc by se vyplatilo 15,4 miliardy Kč.

„Nemůžeme žít na dluh a myslím, že to každý zná i ze svého života. Můžete si něco půjčit a pak to musíte nějak splácet. Když si půjčíte víc, tak splácíte víc. Ale čím jste horší klient z hlediska toho, že jste víc a víc zadlužen, tím vlastně každá další půjčka je dražší. A tohle se děje samozřejmě i státu,“ vysvětluje nyní premiér Fiala.

Fiala: Musíme s tím něco dělat

„Když my zvyšujeme zadlužení a žijeme pořád na dluh, tak až to jednou budeme splácet a budou to splácet naše příští generace, tak to bude nesmírně drahé a vlastně to bude k nezaplacení. Proto my musíme se chovat jako odpovědní hospodáři a víceméně vydávat jenom tolik, kolik dokážeme na té příjmové straně získat. To, že to samozřejmě nejde úplně ideálně, je jasné, ale máme se o to snažit,“ podotýká Fiala.

Babišově vládě Fiala vytkl, že „nás zadlužila víc, než bylo nutné a zadlužila nás extrémně“. „A my teď s tím musíme něco udělat. Jednoduché to není,“ upozornil Fiala na „poměrně úzký prostor, kde na té výdajové straně šetřit“. „Pořád platí, že nechceme zvýšit celkové daňové zatížení občanů,“ slibuje přitom Fiala.

Schillerová: Krádež za bílého dne na důchodcích

Bývalá ministryně financí, dnes šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová však s Fialou nesouhlasí.

„Tohle je Poslanecká sněmovna a já si nesu spacáky - a víte proč? Protože příští týden uděláme všechno pro to, abychom zabránili krádeži za bílého dne na důchodcích,“ vzkázala Schillerová na videu s tím, že „pětikoalice chce vzít letos každému důchodci v průměru 7000 korun s dopadem na příští rok“.

„Důchodci za chyby této vlády nemohou,“ upozornila Schillerová. V dalším příspěvku pak tvrdí, že loupež je možná silné slovo, ale je na místě.

„Přímo před objektivy kamer v úterý 28. 2. se pětikoalice pokusí ukrást každému z našich 2,7 milionu důchodců průměrně 7000 korun jen pro tento rok. Teď si asi říkáte: „Schillerová se ohání velkými slovy. Proč loupež?“ No, protože je to nezákonné. Protože je to protiprávní. Podle zákona už totiž našim seniorům právo na vyšší důchody kvůli vysoké inflaci vzniklo, takže jim ty peníze vláda prostě musí poslat. Místo toho se ale v úterý bude snažit zákon zpětně změnit,“ tvrdí Schillerová před úterní mimořádnou schůzí.

Video  Fiala na inspekci u Stanjury: Nerušíme valorizaci důchodů!  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

pindal ( 1. března 2023 10:21 )

Je to potřeba,ale my si musíme přidat.

jasnavolba ( 27. února 2023 10:48 )

ovce voliči hruzy,zla,org zločinu,mafii ty vám dávají! a to je začátek a dobře vám tak za Babiše jste žrali kvalitní seno ted nemáte ani na nekvalitní slámu zbal vám jen slepenec wc nádraží užíte si vaše kobliha!

st.rec ( 27. února 2023 07:11 )

Fialenskij,kdysi premiér Topolánek z důchodového účtu vzal asi 30 milard a použil je nevím na co,ale slíbil je vrátit.To je zvláštní že byl taky z ODS.Co kdybyste ho všichni vyzvali vše vrátit anebo ho rovnou trestně obvinili???

hejhej ( 26. února 2023 21:50 )

maxpax:
Fiala už jde do senility, když si nepamatuje, co kdy řekne. Nejhorší premiér, nejhorší vláda.

hejhej ( 26. února 2023 21:48 )

nespokojený:

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud