Jaký argument opozice by měl u soudu podle vás větší váhu – že se mění pravidla za pochodu, nebo že se novela prosazuje v legislativní nouzi?
„Myslím, že spíš může uspět s tou otázkou retroaktivity, podle mého názoru to je otázka hmotněprávní. To znamená, jestli už nárok na tu výplatu vznikl, nebo nevznikl. Podle mě vznikl. Pokud se jedná o ten stav legislativní nouze, tak to je, řekněme, procedurální záležitost, která sice může být zajímavá, ale jestli ty škody hrozí nebo nehrozí (jak vláda argumentuje – pozn. red.) a podobně, tak to je do určité míry na uvážení. Slabý článek vlády podle mě je v tom, že vláda samozřejmě věděla, jak se inflace vyvíjí, a do rozpočtu si nedala na letošní rok asi těch 34 miliard na tyto valorizace, nechali tam čistou nulou.“
Za jak dlouho by o tom soud případně rozhodl?
„Záleží na tom, jak si to tam zorganizuje. Ale ono je to v zásadě jedno, protože i když to rozhodnou třeba po roce a půl, tak to stejně vyvolá ty účinky, že se to bude muset doplatit zpětně a dopočítat. Soud by mohl udělat samozřejmě to, že může odložit vykonatelnost. Řekne: rušíme to, ale s účinností třeba o rok a půl později, aby se dal nějaký čas zase na to počítání. Jasně, někdy ten Ústavní soud také rozhodl všelijak, ale tady podle mě ten nárok je.“
Veto ani náhodou!Koho dres nosí, je si velmi dobře vědom....