Neděle 29. ledna 2023
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno -1°C

Vláda prodloužila kontroly na hranicích se Slovenskem. Ukrajincům pošle darem 50 milionů korun

Aktualizováno -
7. prosince 2022
13:59
Autor: ČTK - 
7. prosince 2022
07:29

Kontroly na českých hranicích se Slovenskem budou pokračovat dalších 14 dní, skončit by měly k 27. prosinci. Bez prodloužení by skončily 12. prosince. Po dnešním jednání vlády to uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Počty běženců podle něj klesají a vláda bude dál sledovat, jak se situace v migraci bude vyvíjet během zimy.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který během zasedání kabinetu musel odletět na jednání do Bruselu, chtěl žádat o prodloužení kontrol o 30 dnů. „V debatě jsem se shodli na tom, že prodloužení je nutné,“ řekl Jurečka. Uvedl, že není vyloučeno - pokud migrační tlak zesílí, že vláda může opatření za dva týdny opět prodloužit.

Česko obnovilo kontroly kvůli migrantům přicházejícím do EU takzvanou západobalkánskou cestou v závěru září. O kontrolách jednal v úterý se svým slovenským protějškem ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Novinářům řekl, že jde o vysoce citlivou záležitost a je třeba hledat celoevropské řešení, protože migrace je na vzestupu.

Režim, který mezi Českou republikou a Slovenskem platí od konce září, může fungovat podle schengenských pravidel nejdéle půl roku, tedy do konce března. Opatření podle Rakušana zafungovalo, daří se i diplomatická jednání, která mají migraci omezit, například tlak na Srbsko, aby harmonizovalo vízovou politiku se zeměmi EU.

Vláda v říjnu rozhodla, že na hranicích může pomáhat až 80 vojáků a maximálně 60 příslušníků celní správy. Dnes umožnila pokračování jejich pomoci až do doby, než kontroly skončí. Maximální počet celníků se má nicméně snížit na 30.

Naposledy vláda rozhodovala o prodloužení kontrol 27. října. O vyhlášení kontrol je třeba po počáteční fázi Evropskou komisi informovat předem. Ve výjimečných případech mohou trvat maximálně dva roky.

Cizinci přicházející zejména ze Sýrie využívají Česko jako tranzitní zemi, chtějí přes něj pokračovat do dalších států EU. Cesta vede přes Maďarsko a Srbsko.

Počet migrantů, kteří od ledna do září vstoupili nelegálním způsobem do zemí Evropské unie po balkánské trase, se podle pohraniční agentury Frontex meziročně zvýšil o 170 procent. V prvních devíti měsících letošního roku bylo na vnější hranici EU zadrženo 228.000 běženců bez povolení, což bylo nejvíce za toto období od roku 2016.

Počet běženců, kteří vstoupili do EU nelegálně, se od ledna do konce září zvýšil meziročně o 70 procent. Nejvyšší nárůst vykazuje právě balkánská trasa a pak státy východního Středomoří, kde se počty zvýšily o 118 procent.

70 milionů pro Ukrajinu a Afghánistán

Vláda dnes na svém zasedání schválila i tři dary v celkové výši 70,7 milionu korun pro Ukrajinu a Afghánistán.

Na Ukrajinu v souvislosti s válečným konfliktem půjde na návrh ministerstva zahraničí 50,7 milionu korun, z toho 30,7 milionu dostane ukrajinské ministerstvo zdravotnictví na zajištění mobilní zdravotní péče - zdravotnický autobus, dvě mobilní zdravotnické jednotky a mobilní stanovou jednotku.

Zbytek pak obdrží rada města Znamjansk na zajištění mobilního ubytování pro vnitřně vysídlené obyvatele pro nadcházející zimu, píše se v materiálu, který má ČTK k dispozici. Modulární jednotky by měly být vybaveny a napojeny na energetickou a kanalizační síť do města Znamjanka v Kirovohradské oblasti.

Dvacet milionů korun obdrží zvláštní svěřenecký fond Organizace spojených národů (OSN) pro Afghánistán. „Je to záležitost, kterou děláme dlouhodobě. Je to základní prevence migrace,“ uvedl Lipavský.

Video  Epicentrum: Vít Rakušan o prvním roce vlády, válce i migrační krizi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 8. prosince 2022 08:51 )

jen póza v médiích.🧣👘

nespokojeny ( 7. prosince 2022 16:50 )

ČR skončí předsednictví EU. Doufám, že potom velmi rychle se ODS, respekt. vláda zbaví Rakušana.

roxin ( 7. prosince 2022 15:55 )

krapotkin ( 7. prosince 2022 15:46 )

To by chtělo lidí, ale těm současnejm budou spíš nadávat (a dá-li bůh, budou je i bít) za to, že rozhazují různým mafiím těžký prachy a vlastní národ nechají chcípat hlady.

Uživatel_5522193 ( 7. prosince 2022 11:57 )

Jejda to je šikulka ten Rakušan. V příštím životě chci být ministryně nebo vojanda 🙈🙈

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa