Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Den válečných veteránů: Černochová rozdala metály za Afghánistán, Fiala se klaněl s Hegerem

Aktualizováno -
11. listopadu 2022
12:08
Autor: ČTK, Mii - 
11. listopadu 2022
06:56

Armáda i veřejnost si dnes připomínají památku válečných veteránů. Na oběti válek a vojáky, kteří v nich bojovali, se vzpomíná na řadě míst Česka. Hlavní pietní akt se tradičně uskutečnil na pražském Vítkově. Během oslav bylo oceněno přes 100 příslušníků mise 6. polní nemocnice v Afghánistánu, kteří v zemi působili před 20 lety. Další obdrželi vysoká resortní vyznamenání. Premiér Petr Fiala (ODS) památku uctil se svým slovenským protějškem Eduardem Hegerem, v Praze položili věnec.

Den válečných veteránů se slaví 11. listopadu, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří, které ukončilo první světovou válku. Symbolem se stal vlčí mák, květina, která jako první vyrostla na polích zničených při bojích a na hrobech padlých vojáků. Česká republika se k oslavám tohoto dne poprvé připojila v roce 2001. Koupí symbolu vlčího máku mohou lidé přispět na péči o válečné veterány.

Politici, vojáci a zástupci organizací, které pečují o válečné veterány, položili na pražském Vítkově pod jezdeckou sochou Jana Žižky věnce. Slavnostní akt na Vítkově se uskutečnil za účasti čestných jednotek i historických praporů. Přítomni byli například ministryně obrany Jana Černochová (ODS), náčelník generálního štábu Karel Řehka, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Součástí piety bylo ocenění více než stovky válečných veteránů, kteří se před 20 lety účastnili mise 6. polní nemocnice v Afghánistánu. Podle Černochové byli v zemi nasazeni v době, kdy se Afghánistán zotavoval z války a tamním lidem se nedostávalo péče. Čeští lékaři a zdravotníci podle ní zachránili život nebo ho výrazně zlepšili tisícovkám Afghánců.

Resortní vyznamenání obdrželi mimo jiné pracovníci Vojenského historického ústavu za přípravu expozic v nově zrekonstruovaném vojenském muzeu na Vítkově.

Dorazil i 98letý generálporučík Masopust

Veteránů z druhé světové války žije v České republice něco přes 120, novodobých přes 16 000. Řehka poznamenal, že počet účastníků novodobých misí se prakticky každodenně zvyšuje, protože armáda má aktuálně v misích téměř 800 vojáků.

Černochová uvedla, že na připomínání Dne válečných veteránů vždy kladla důraz již jako starostka Prahy 2 a chce v tom pokračovat i jako ministryně obrany. Oslavy podle ní nemají být omezeny pouze na pietní akty, ale mají být živou připomínkou válečných veteránů. V projevu na Vítkově vzpomněla na památku československých legionářů z první světové války, letců a dalších vojáků z druhé světové války i na tři desítky vojáků, kteří zemřeli v novodobých zahraničních misích.

Řehka zdůraznil, že je hrdý na to, že může jako voják navazovat na tradici statečných mužů z československých legií, díky kterým mohl vzniknout samostatný stát. Vyzdvihl, že stále žije přes 120 válečných veteránů z druhé světové války. Na Vítkov dnes přišel například generálporučík Miloslav Masopust, bojovník z východní fronty, který se letos dožil 98 let.

Připomínky jsou naplánovány i v dalších českých a moravských městech. Na Moravském náměstí v Brně vyroste symbolicky políčko máků. Jejich zakoupením lidé přispějí na válečné veterány a na činnost projektu Paměť národa. Podobnou akci organizace Post Bellum chystá i v Liberci. V řadě měst se uskuteční i pietní akty, které válečné veterány připomenou.

Video  Válečný veterán Jan Ihnatík při oslavě svých 100. narozenin 
Video se připravuje ...

pindal ( 11. listopadu 2022 20:17 )

Zneužitá hloupost?

pindal ( 11. listopadu 2022 18:06 )

U nás,aby člověk neurazil se říká zajímavá,ale každý ví o co jde.Mě se to nezdá nepoc­hopi­telné­.Kaž­dý člověk,který tomu sám věří,vystupuje takto.Pro ostatní je důležité,čemu věří a hlavně,v jaké je pozici a co může ovlivnit.

pindal ( 11. listopadu 2022 17:18 )

Divná

nespokojeny ( 11. listopadu 2022 16:13 )

Velmi divná žena? Nepochopitelné!!!! Čert nám ji byl dlužen.

Tomasj ( 11. listopadu 2022 12:02 )

Proč jsou kmenové listy českých druhoválečných veteránů uloženy na Slovensku ve vojenských archivech. Okamžitě vrátit do ČR zdigitalizovat a volně zpřístupnit zdarma na internetu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa