Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Zeman dorazil do Bratislavy. Před setkáním s Čaputovou a lídry V4 se sešel s Ficem

Aktualizováno -
10. října 2022
21:12
Autor: ČTK - 
10. října 2022
14:58

Český prezident Miloš Zeman vyrazil v pondělí do Bratislavy, kde se zúčastní v úterý prezidentského summitu zemí V4. Nejprve se však ve slovenské metropoli sešel s bývalým slovenským premiérem Robertem Ficem a předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem.

"Prezident republiky Miloš Zeman se v Bratislavě setkal s předsedou strany Směr-sociální demokracie Robertem Ficem," informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček a informaci doplnil fotografií ze setkání politiků, které pojí dlouholeté přátelství.

Obdobně Hrad informoval o setkání Zemana s předsedou slovenské Národní rady Kollárem, který je zároveň šéfem národně konzervativního hnutí Jsme rodina.

Hlavními tématy prezidentského summitu V4, kterého se kromě Zemana a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové zúčastní také maďarská prezidentka Katalin Nováková a polský prezident Andrzej Duda, mají být bezpečnostní situace v souvislosti s válkou na Ukrajině, energetická krize, přechod na zelenou ekonomiku a hledání společných evropských řešení. Úterní jednání prezidentů bude první svého druhu od vojenské invaze Ruska na Ukrajinu.

Společné schůzky hlav čtyř středoevropských států se konají na podzim v té zemi, která uskupení V4 právě předsedá. Úterní jednání prezidentů bude první svého druhu od vojenské invaze Ruska na Ukrajinu.

Zemanova „rozlučková“ cesta

Vypadá to také, že pro prezidenta Zemana to bude derniéra. V březnu totiž opouští Hrad a na příští prezidentské schůzce V4 by tak měl za ČR vystupovat jeho nástupce. Naopak pro maďarskou Katalin Novákovou to bude premiéra, ta totiž do vedení státu nastoupila v květnu tohoto roku. 

Pro českou hlavu státu je to tak rozlučková cesta, alespoň ve formátu setkávání s prezidenty V4. Navíc se na Slovensko dostal netradičně vrtulníkem. Let letadlem mu totiž nedovolí jeho zdravotní stav a sonda, kterou má v břiše. V rozhovoru pro TV Prima Zeman uvedl, že by mu ji ale mohli vyndat už koncem roku. 

Nejednotná V4

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině nevystupuje V4 jednotně. Zatímco Česko, Polsko a Slovensko se řadí k zemím, které Kyjevu vyčlenily i vojenskou pomoc, Maďarsko dříve odmítlo, aby přes jeho území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu.

Budapešť se rovněž kriticky vyjádřila vůči protiruským sankcím. Maďarská prezidentka Nováková během zářijové návštěvy Bratislavy řekla, že sankce Západu vůči Rusku nepřinesly kýžené výsledky.

17:48
Dnes

Igor Sečin, generální ředitel ruské státem kontrolované ropné společnosti Rosněfť, zaslal dopis ruskému premiérovi Michailu Mišustinovi, v němž žádá Kreml o schválení daňových úlev na kompenzaci nákladů na prevenci útoků dronů na ropné rafinerie společnosti.

16:29
Dnes

Hlavním tématem neformálního zasedání ministrů zahraničí NATO v ČR bude Ukrajina. Bude to příprava na summit ve Washingtonu, bez formálních závěrů a programu. Prezident Pavel ministry uvítá na Pražském hradě, oznámilo ministerstvo zahraničí.

16:12
Dnes

Podle hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského zuří teď nejprudší boje na kurachovském a pokrovském frontovém úseku v Doněcké oblasti a v okolí Kupjansku na východě Charkovské oblasti.

Syrskyj podle agentury Reuters také na sociálních sítích uvedl, že ruská vojska ve městě Vovčansk, tedy jednom z klíčových bojišť na severu Charkovské oblasti, zabředla do pouličních bojů a utrpěla těžké ztráty.

Zobrazit celý online

Video  Zeman ke katarskému emírovi: Pokud Rusko použije jaderné zbraně, reakce by měla být i vojenská  - ČTK
Video se připravuje ...

Jelimanek ( 11. října 2022 10:39 )

Tak podle mně nejlepší taktika pro Česko v tomhle RU-UKR konfliktu je hrát to nějak šikovně na vobě strany, do ničeho se moc nemíchat, dělat blbýho, zkrátka švejkovat, to umíme nejlíp a to se nám vždycky dobře vyplatilo aby sme se z takovejhle konfliktů dokázali nějak hezky vykroutit. Můj názor🤔

qtek ( 11. října 2022 10:06 )

Fico je na Slovensku trestně stíhaný.

Jirik-ta ( 11. října 2022 08:04 )

pekně napísané

Jirik-ta ( 11. října 2022 08:02 )

inu totalita

roxin ( 11. října 2022 07:54 )

Od kial? Predsa zo Slovenska, už 2x sbírali podpisy na jej odstúpení a išla cez prokuratůru a nepokoje tam sú na dennom poriadku stejne jak v ČR i tý naši sú na tom stejno, tiež sa jim do toho něchce myslim odstůpení celej tej poslepovanej vlády.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa