Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Naštvaný Erdogan i Řekové, Macronovy „vágní“ sliby. Za fasádou euforie vládlo na summitu napětí

Autor: ČTK - 
7. října 2022
09:19

Po prvním summitu Evropského politického společenství, který se ve čtvrtek konal v Praze, vládla mezi evropskými lídry euforická nálada, nicméně dlouhodobé napětí mezi některými účastníky neskončilo, píše server Politico. Podle agentury AP byl ústřední postavou schůzky na Pražském hradě francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Vidina další diskuzní platformy, která přivede k jednomu stolu 40 evropských lídrů, vzbuzovala v mnohých skepsi, ale politici měli ve čtvrtek řadu důvodů k optimismu,“ píše Politico. Summit znamenal sblížení Francie a Británie, když britská premiérka Liz Trussová potvrdila, že francouzský prezident Macron je opravdu přítel.

Britská stanice BBC na svých internetových stránkách píše, že rozhodnutí britské premiérky zúčastnit se summitu by mohlo znamenat novou fázi v postbrexitových vztazích Londýna s EU i vzhledem k tomu, že se s Macronem dohodla na jejich další společné schůzce.

K jednání o míru dvakrát zasedli představitelé Ázerbájdžánu a Arménie, zemí, mezi kterými se konflikt na hranici táhne desítky let.

Nicméně za fasádou nadšení podle serveru Politico probublávaly spory a napětí. Ukazovala se nejednotnost ohledně řešení evropské energetické krize a Turecko a Řecko odešly ze schůzky naštvané. Vrcholné setkání také kromě vágních Macronových příslibů o pokračující vojenské a finanční pomoci nepřineslo nic zásadně nového pro Ukrajinu čelící ruské agresi.

Politico připomíná, že v minulosti se myšlenka podobná Evropskému politickému společenství objevovala v různých podobách, ale vždy vyprchala. Záměrem nové platformy je zaměřit se na to, co země spojuje, a podle BBC je takovým novým impulzem pro spolupráci nad rámec evropské sedmadvacítky ruská invaze na Ukrajinu. Nicméně Politico i tak podotýká, že mnozí se stále ptají po smyslu takového projektu a o nákladech na něj, když už existují fóra jako G7 nebo G20. A například činitele z Británie, která by měla pořádat čtvrtý summit společenství, jeho existence podle BBC nechává spíše chladnými a dávají najevo, že platformu opustí, pokud se vyvine nežádoucím směrem.

Do budoucna bude pro Evropské politické společenství (EPC) výzvou, jak o sobě přesvědčit zájemce o členství v Evropské unii, zejména země západního Balkánu, a dokonce Ukrajinu, kteří se co nejrychleji chtějí připojit k EU, a místo v EPC je neuspokojí, píše Politico.

18:47
7. 10. 2022

Vážení čtenáři, děkujeme, že jste s námi sledovali dvoudenní supersummit evropských lídrů na Pražském hradě. Politici odjíždějí z Prahy a i my se loučíme. Energetickou situaci a válku na Ukrajině budeme dál sledovat na webu Blesk.cz.

18:42
7. 10. 2022

Podívejte se na záznam závěrné tiskové konference. 

Video Závěr summitu EU v Praze: Na zimu jsme připraveni lépe, věří lídři - ČTK
Video se připravuje ...
18:13
7. 10. 2022

Kolem 18:00 začaly zahraniční delegace za doprovodu policejních vozů a motorek opouštět pražské Hradčany.

Video V pátek k večeru začaly zahraniční delegeace opouštět pražské Hradčany za doprovodu policejních vozů a motorek. (7. říjen 2022) - Daniel Šesták
Video se připravuje ...
Zobrazit celý online

Agentura AP summit hodnotí jako úspěch pro Macrona, který s myšlenkou Evropského společenství před několika měsíci přišel. V Praze pokračoval v diplomatickém aktivismu, když se snažil o nápravu vztahů s Británií a usiloval o uvolnění napětí mezi Tureckem, Arménií a Ázerbájdžánem nebo Srbskem a Kosovem. Macron se od svého prvního zvolení do prezidentského úřadu v roce 2017 při každé příležitosti snaží hrát klíčovou roli v globální diplomacii. Když byl do Elysejského paláce zvolen i na druhé funkční období, jeho pozice klíčového hráče v Evropě se upevnila, píše AP. Je to tak i kvůli tomu, že německý kancléř Olaf Scholz je stále poněkud nováčkem ve své funkci, do které nastoupil před necelým rokem po dlouhém období vlády Angely Merkelové.

Video  Závěr supersummitu: Setkání přišlo v kritický okamžik, řekl Fiala  - ČTK
Video se připravuje ...

e.lesanova ( 7. října 2022 15:54 )

Myšlenka summitu by byla v pořádku, pokud by byly předneseny jasné kroky ke zlepšení situace v EU.. Žvanění, poplácávání se po zádech a sliby nic nepřinesly. Fiala v roli snaživého vrátného, který jen zavrtět ocasem Nehrajme si na to, že "Západ" cítí spojení s východními zeměmi jako srovnatelné. Kam vyjedete a řeknete okdud jste, víte, že jste zařazen na východ, případně k Rusku. Tohle hraní si na velké kamarády v reálu nefunguje. Momentální snahy o jakési spojenectví vůči RF je jen velké pokrytectví, ukažte mi jednu jedinou zemi, která nemá na rukou krev a s nimiž se nyní brat­říčku­jeme­...Něm­ci, Francouzi, Španělé, Britové atd. se mohou koupat v potocích krve, která za nimi v historii zůstala a to nemluvě vůbec O Američanech, kterým z krvavého oceánu nekoukají ani uši

laurerahardy ( 7. října 2022 13:31 )

To bezpochyby. Je však velkou otázkou, jestli si to udrží až do konce (ne)topné sezóny...

nespokojeny ( 7. října 2022 12:49 )

Ano, naprostá pravda je premiérem dvou zemí!! Ukrajiny a ještě navíc České republiky.
Chybí tam v příspěvku NAIVNÍ profesor Fiala....

bursik ( 7. října 2022 12:34 )

Pěkný výlet béčkových vyzirku

Mika1 ( 7. října 2022 11:09 )

No vidím to tak, že se kluci a holky slétli v Praze, poplácali se po ramenou, popovídali si, hezky se napapali, nic konkrétního nevyřešili a zase se rozlétnou domů. Zajímalo by mne, kolik za to náš bohatý stát zaplatí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa