Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Česko se zadlužuje nejrychleji ze všech zemí EU, varuje NKÚ. Bartoš viní Babišovu vládu

Aktualizováno -
29. srpna 2022
13:33
Autor: ČTK - 
29. srpna 2022
07:55

Česká republika byla loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie (EU) a schodek rozpočtu překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020, konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v dnes zveřejněném stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2021. Úřad rovněž upozornil, že Česko se loni zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU. Pozitivně kontroloři naopak hodnotí nízkou míru nezaměstnanosti. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) za tento vývoj zkritizoval předchozí vládu.

„Shrnutí posledního roku vlády ANO od NKÚ: rekordní schodek státního rozpočtu, nejrychleji se zadlužující země v EU s jedním z nejnižších ekonomických růstů. Tolik k výchozí situaci nové vlády, ve které řešíme enormní energetickou krizi. Být panem AB (Andrejem Babišem), ve studu mlčím někde v rohu,“ uvedl předseda Pirátů Bartoš na twitteru.

Podíl českého veřejného dluhu ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP) se loni meziročně zvýšil o 4,2 procentního bodu, což bylo nejvíce ze všech zemí EU. „Zatímco dvacet zemí Unie dokázalo v roce 2021 meziročně své zadlužení k HDP snížit, to naše vzrostlo o více než čtyři procentní body,“ uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala.

Lepšímu výsledku podle Kaly brání zejména vysoký podíl mandatorních a kvazimandatorních výdajů státu. Výdaje stanovené zákony a nezbytné pro chod státu pohltily v roce 2021 téměř 94 procent příjmů státního rozpočtu. Vládě tak zbývalo jen přibližně 95 miliard Kč na reakce na aktuální ekonomické či sociální problémy nebo na nastartování ekonomiky pomocí investic. Pokud nebudou provedeny kroky vedoucí k úsporám na výdajové straně státního rozpočtu, bude podle NKÚ nutné posílit příjmy státu.

Schodek státního rozpočtu dosáhl v roce 2021 téměř 420 miliard Kč. „O více než 52 miliard korun tak překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020. A to přesto, že ekonomické restrikce související s pandemií covidu-19 v loňském roce nedosahovaly takové míry jako v roce 2020,“ upozornil NKÚ. Letošní rozpočet by měl podle vládou schválené novely skončit se schodkem 330 miliard Kč. Sněmovna by novelu rozpočtu měla projednat v září.

Schillerová nesouhlasí

Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) nedává zpráva NKÚ čísla do správného kontextu. Česko loni podle ní muselo řešit dopady největší zdravotnické krize v novodobé historii, sdělila ČTK.

„Jsme stále šestou nejméně zadluženou zemí v celé EU. Průměr EU je oproti našemu zadlužení dokonce dvojnásobný,“ poznamenala. Schillerová míní, že veřejné finance díky konsolidaci, kterou provedla Babišova vlády, byly a jsou v evropském kontextu ve velice dobrém stavu.

Pro ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) není zpráva NKÚ překvapením. „Už v dubnu jsme informovali, že podle Eurostatu jsme zase premianty Evropy. Tentokrát v tempu zadlužování,“ uvedl v odpovědi pro ČTK.

„Volební rok 2021 v podání hnutí ANO přinesl rekordní zadlužení naší země a nyní nám ti stejní každý den v médiích radí, jak správně hospodařit s veřejnými financemi. Navzdory válce a novým výdajům se nic nemění na našem slibu mít do konce volebního období deficit veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu a tím znovu plnit kritérium EU,“ dodal.

Nejnižší míra ekonomického růstu

Kontroloři také poukázali na to, že se ČR loni zařadila mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v Evropské unii. Zatímco HDP Česka meziročně vzrostl o 3,3 procenta, unijní průměr byl o 2,1 procentního bodu vyšší. Pomaleji růst než Česko loni zaznamenaly pouze Slovensko a Německo.

Vyššímu meziročnímu růstu HDP zabránilo zejména meziročně výrazně horší saldo zahraničního obchodu. To na rozdíl od vysokých přebytků v předchozích letech skončilo v roce 2021 deficitem 1,5 miliardy Kč. Důvodem byly vyšší ceny dováženého zboží, zejména ropy a zemního plynu, a nižší zahraniční poptávka.

„Na druhé straně si ČR i v roce 2021 udržela v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 2,8 procenta,“ uvádí NKÚ. Podíl lidí bez práce tak byl v Česku o 4,2 procentního bodu nižší, než je průměrná míra nezaměstnanosti v Unii.

Kontroloři také konstatovali, že hospodaření obcí a krajů skončilo v loňském roce v přebytku 41,3 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2020 to bylo o 27,3 miliardy Kč více. Ke konci loňského roku měly samosprávy na účtech 367,5 miliardy Kč, meziročně o 47,4 miliardy víc. „Územní rozpočty potřebují určitou rezervu. Je však třeba se ptát, zda současné rezervy nejsou již nadměrné, navíc znehodnocované vysokou inflací,“ upozornil Kala.

Video  Fiala v Blesku o pirátské „zradě“ v europarlamentu: Koaliční smlouva není „cár papíru“, ujišťuje  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 30. srpna 2022 21:10 )

Jak to řekl Bartoš, tak to je "silný kafé"....

roxin ( 30. srpna 2022 15:55 )

Babiš NIKDY nezadlužil ČR tak jak to udělal tento slepenec!!! A jestli Babiš udělal schodek v rozpočtu tak proto, že od dětí až po důchodce se měli líp(každý měl něco zdarma), že byste na to už zapomněli? Zato slepenec to všechno vzal, všechno zdražil, my musíme za všechno platit velké sumy aby se mohli mít Ukrajinci dobře a ještě kupují za miliardy vybavení pro Ukrajinu a to ještě není všechno, jak to bude s léky, operacemi a pobyt v nemocnicích??? DĚS A HRŮZA!

roxin ( 30. srpna 2022 15:36 )

Před svým prahem si můžeš dělat co chceš a na prahy ostatních se vykašli. Máme slepenou a dělají jeden průšvih za druhým a ty vzpomínáš Babiše, přece nebudeš kálet na ty cos tak moc propagoval. Přidej se k Jarynovi a bullshitovi aby vás jako bylo víc, tobě to přece jde moc dobře.

jajas ( 30. srpna 2022 10:00 )

Jirik-ta ( 30. srpna 2022 09:56 )

Slovo: dekadence
Význam:
• úpadek, upadání, úpadkovost
• na přelomu 19. a 20. stol. individualistický a subjektivistický myšlenkový a umělecký směr vyjadřující úzkost a depresi člověka
Solženicyn odhodil morální a politickou bombu:

Ukázalo se, že společnost má jen slabou obranu proti propasti lidské dekadence, například proti zneužívání svobody k morálnímu násilí proti mladým lidem, jako jsou filmy plné pornografie, zločinu a hrůzy.(VT)

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa