Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Zeman nejmenuje Zikmundovou viceprezidentkou NKÚ. „Nerozumím tomu,“ říká kandidátka. Vláda necukne

Aktualizováno -
31. května 2022
19:35
Autor: ČTK - 
26. května 2022
17:25

Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší pracovnici tohoto úřadu Simeonu Zikmundovou. Kandidátkou na jmenování ji na návrh vládní koalice zvolila Sněmovna letos 11. května. Hrad o prezidentově rozhodnutí informoval v tiskové zprávě. Zikmundová měla nahradit bývalou viceprezidentku Zdeňku Horníkovou, které letos na jaře skončil mandát. Zeman nyní očekává, že mu Sněmovna poskytne jiný návrh na obsazení funkce viceprezidenta NKÚ. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ale strany koalice Spolu na nominaci Zikmundové trvají. Premiér Petr Fiala sdělil, že nevidí objektivní důvody pro nejmenování Zikmundové. Koalice nemá žádné věcné důvody hledat nového kandidáta, řekl po jednání představitelů stran vládní koalice předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. 

„Objektivní důvody pro nejmenování paní Zikmundové nevidíme. Jsme přesvědčeni, že odmítnutí nominace Sněmovny musí být řádně a detailně odůvodněno. V rámci koalice budeme v příštím týdnu řešit další postup,“ uvedl dnes Fiala. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ale strany koalice Spolu na nominaci Zikmundové trvají.

„Prezident Zeman se zjevně rozhodl závěrečnou fázi svého mandátu definovat překvapivými personálními rozhodnutími. Na nominaci paní Zikmundové každopádně i nadále trváme,“ sdělila ČTK předsedkyně Sněmovny. 

Podle článku 97 ústavy jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu prezident republiky na návrh Poslanecké sněmovny. Sněmovna letos ve funkci potvrdila dosavadního prezidenta Kalu.

„Jsem přesvědčen, že zkušenosti a morální vlastnosti, které Simeona Zikmundová nabyla a projevila v době působení Ing. Františka Dohnala jako prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, a to v letech 2008 a 2009 jako jeho poradkyně a v letech 2009 až 2012 jako ředitelka správní sekce až do jejího odvolání z této funkce, nejsou těmi, které má ustanovení § 10 odst. 1 písm. a) zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu na mysli, a proto ji do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu nejmenuji,“ stojí v dopise určeném předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), který Hrad zveřejnil.

Zeman se odvolává na ustanovení zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, který uvádí, že viceprezidentem NKÚ se může stát občan, jehož zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že bude svoji funkci řádně zastávat. Splnění této podmínky považuje za zásadní. Je přesvědčen o tom, že zkušenosti a morální vlastnosti, které Zikmundová nabyla v dobách svého někdejšího působení na NKÚ, nejsou těmi, které má zákon na mysli, a proto ji nejmenuje.

Zikmundová v NKÚ pracovala do roku 2012 jako ředitelka správní sekce. Z úřadu odešla poté, co skončil tehdejší prezident František Dohnal a úřad vedl viceprezident a nynější prezident Miloslav Kala. Zikmundová svůj odchod tehdy označila za čistku, Kala to ale popřel.

„Těm důvodům příliš nerozumím.“

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný řekl ČTK, že ho Zemanovo rozhodnutí velmi překvapilo. „Těm důvodům příliš nerozumím a v žádném případě s nimi nesouzním,“ řekl.

Koalice nového kandidáta hledat nebude, nevidí k tomu věcný důvod. ¨„Není důvod, abychom nominaci Poslanecké sněmovny měnili,“ sdělil ČTK předseda klubu TOP 09 a místopředseda této strany Jan Jakob. Na dnešním jednání zastupoval předsedkyni strany a Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou. „Nechceme se spokojit jenom s písemným stanoviskem pana prezidenta,“ řekl. Poukázal na to, že Zeman se se Zikmundovou nesetkal a jeho stanovisko vzniklo bez toho, aby spolu hovořili. 

Zikmundová vystudovala práva a působila například jako tajemnice městského úřadu v Třebíči, byla i náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj nebo například v Úřadu pro ochranu osobních údajů. V roce 2015 se ucházela o pozici náměstka ministra vnitra pro státní službu, takzvaného superúředníka. Dosud působila jako náměstkyně na ministerstvu životního prostředí.

Zikmundová s výtkami nesouhlasí

Zikmundová nevidí ve svém profesním ani morálním profilu nic závadného. S případem odsouzeného bývalého prezidenta NKÚ Františka Dohnala neměla nic společného, řekla v rozhovoru, který dnes zveřejnil server Seznam Zprávy.

„Domnívám se, že v mém profesním ani morálním profilu není cokoliv závadného. Vyhovovala jsem panu prezidentu (Václavu) Havlovi jako jeho kandidátka na zástupce ombudsmana. Úplně tomu nerozumím,“ řekla serveru Zikmundová. Se Zemanem nikdy nemluvila a myslí si, že ji nezná. Uvedla také, že minulý týden si při návštěvě NKÚ všimla, že na chodbách tam stále visí etický kodex, který vytvářela.

Jirik-ta ( 31. května 2022 21:51 )

Pet Shop Boys - Go West
http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=LNBj­MRvOB5M

Tomasj ( 29. května 2022 10:47 )

v 64 letech by si už měli lidi užívat důchodu a nezabírat místa lidem v produktivním věku. Ale chápu, že si zvolí estébák MAN spíše lidi z KSČ, SSM, VUML, SČSP....

Jirik-ta ( 28. května 2022 14:53 )

venca_jezpet ( 28. května 2022 14:11 )

Preziden nad věcí? Ten je dávno v (_I_)

venca_jezpet ( 28. května 2022 14:10 )

Hradní retardovaná zombie...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa