Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Fiala řešil s Leyenovou zastropování cen. Česko kvůli energiím svolává ministry EU

Aktualizováno -
26. srpna 2022
17:54
Autor: ČTK - 
26. srpna 2022
14:30

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je třeba směřovat k zastropování cen energií. Řešení je ale podle něj nutné dosáhnout na evropské úrovni. Řekl to na dnešním briefingu ve Sněmovně. Jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, vyjednává podporu dalších zemí. Po dohodě s ní svolá české předsednictví urychleně jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením k řešení energetické situace. Na twitteru o tom informoval premiér Petr Fiala (ODS). Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) doplnil, že jednání navrhne svolat na co nejbližší datum. Ceny elektřiny v Evropě dál lámou rekordy. Pro francouzský trh na energetické burze EEX poprvé přesáhla 1000 eur za megawatthodinu. Na rekordu je i cena elektřiny pro Německo.

Vládu dnes k přijetí rychlých opatření na národní úrovni i úrovni EU kvůli razantnímu růstu cen vyzvali hejtmani. Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) označil situaci v energetice za kolaps trhu. Ministr Síkela už ve středu uvedl, že rychlost svolání mimořádné rady se bude odvíjet od urgentnosti problémů s cenami energií.

Fiala hovořil s řadou předsedů vlád zemí EU, naposled s rakouským kancléřem Karlem Nehammerem. „Země s podobným trhem a podobnými podmínkami, jako je Česká republika, řeší naprosto podobné problémy. Žádná jednoduchá národní řešení k dispozici nemají,“ uvedl.

„Trh se do určitě míry vymkl kontrole, přestává tržní volatilita reagovat na dobré zprávy a kumulují se jenom ty špatné a tlačí to ceny nahoru. Je to problém celé Evropy a samozřejmě pokud máte evropský trh a celoevropský problém, tak to nejjednodušší řešení se hledá na celoevropské úrovni,“ řekl ve středu Síkela. Trh podle něj ztrácí svou funkčnost a je nutné hledat cesty jak zasáhnout.

Jako jednu z možností Síkela zmínil stanovení maximálních cen elektřiny, a to v celé EU. „Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou..., tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,“ uvedl Síkela. Vedle zastropování cen později zmínil, že přistoupit by bylo možné také k diverzifikaci cen podle typu výroby elektřiny či lze „sáhnout do povolenek“. „Jsou to velice technické debaty, z nichž každá má své příznivce,“ uvedl.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes novinářům řekl, že řešení energetické krize nelze hledat na národní úrovni, protože možnosti se vyčerpávají a vedou k obrovskému zadlužení. Řešení musí být podle něj na celoevropské úrovni. „V příštích dvou týdnech naplno využijeme naše možnosti na evropské úrovni, tak abychom dokázali to řešení najít na té evropské úrovni. A neřešili jenom důsledky, ale řešili i příčinu,“ řekl Jurečka.

Nutné je podle Jurečky udělat taková opatření, která zastaví paniku na trzích, aby bylo možné ceny energií zmrazit nebo snížit. Pomoc pro domácnosti má ČR podle něj vyřešenou velmi dobře, pracuje se na podpoře pro firmy. Situace posledních tří týdnů na trzích má podle něj takovou akceleraci, že opatření, která se ještě před měsícem a půl a dvěma zdála jako dostatečná, se ukazují jako nedostatečná.

Asociace krajů dnes vyzvala vládu, aby od začátku příštího roku regulovala ceny plynu a elektřiny pro domácnosti. Kabinet by podle ní také měl určit státního obchodníka s energií, jemuž by ji firmy musely prodat. Vláda by měla směřovat k tomu, že získá stoprocentní podíl ve výrobních kapacitách ČEZ. Vláda by měla na opatření použít peníze ze sektorové daně nebo tím, že by zdanila každou vyrobenou megawatthodinu, řekl předseda asociace Martin Kuba (ODS). Všechny návrhy označil za přechodná řešení.

Cena elektřiny pro francouzský trh na energetické burze EEX dnes poprvé přesáhla 1000 eur za megawatthodinu. Na rekordu je i cena elektřiny pro Německo. Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent.

Video  Proč stále rostou ceny energií?  - Videohub
Video se připravuje ...

amgal ( 29. srpna 2022 09:11 )

Co všechno tedy vláda České republiky nutí českého daňového poplatníka financovat?

Namátkou:

Rada Evropy, Cena Václava Havla, Akční plán pro Ukrajinu, Rádio Svobodná Evropa, Asijsko evropská nadace, Svěřenecký fond pro Afriku, Svěřenecký fond pro Kolumbii, Smlouva o Antarktidě, University of California (jsem rád, že podporujeme americké školství), Akční plán OECD pro cíle udržitelného rozvoje.

Dále Češi, Moravané a Slezané musí zaplatit, a teď mě dobře poslouchejte:

Rozvoj brokolicového řetězce v arménském regionu Lori s účastí žen, Vybudování vodního systému a kapkového zavlažování plantáže s organickými fíky v Bosně a Hercegovině, Podporu oživení řemeslného lovu měkkýšů a komunitární turistiky v Ekvádoru, Hudbu pro Etiopii, Česká kola pro gambijské školy, Zlepšení dovedností dívek zemědělských oblastí v krejčovství a vyšívání na stroji v Indii.

To vše v celkové hodnotě: 1 760 174 042 Kč.

Jaký užitek z toho všeho má český občan?

Redlovci Vpřed ( 28. srpna 2022 20:22 )

Onuce Fiala nerozumí anglicky a jeho schopnosti komunikace jsou na úrovni 4letého dítěte. Tolik titulů a takovy lempl

hejhej ( 28. srpna 2022 13:48 )

Předsedkyně Evropské komise má odobné debilní hlášky jako Pekarová.
Její příjmení sedí: foneticky Lejnová - hov.....

hejhej ( 27. srpna 2022 22:26 )

rubina:
Vysílal signály , magor.

hejhej ( 27. srpna 2022 22:25 )

nespokojený:
Fiala má dlouhé vedení.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa