Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Ve zlém končí u ombudsmana Křečka zástupkyně Šimůnková: „Nechci a nemohu ho dále zastupovat“

Aktualizováno -
17. srpna 2022
18:25
Autor: ČTK - 
17. srpna 2022
17:00

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, nechce ho už dál zastupovat a spolupracovat s ním. Řekla to dnes ČTK. Křeček pak ČTK řekl, že s další spoluprací počítal a je mu líto, že v rozhodování Šimůnkové převážily emoce. Křeček a Šimůnková měli dlouhodobě rozdílné názory. Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv pak v únoru 2020. Nelze je odvolat. Mandáty jsou šestileté.

„Nechci a nemohu nadále zastupovat ombudsmana Stanislava Křečka ani s ním jakkoli spolupracovat, neboť s jeho názory, lidským i profesním přístupem zásadně nesouhlasím,“ řekla Šimůnková.

Křeček a Šimůnková se střetli v minulosti kvůli výrokům na adresu Romů, kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí. Ombudsman už dřív stáhl svou zástupkyni z vládních rad, v nichž za jeho kancelář zasedala. Od července jí pak odebral veškerou její agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla. „Zvažuji kroky na svoji právní obranu,“ zopakovala dnes končící zástupkyně. Dodala, že práci vykonávala intenzivně a svědomitě a po odebrání úkolů se jí nemohla už věnovat ve prospěch lidí tak, jak to dělali její předchůdci.

Za zástupkyni se postavila už dřív řada organizací, některé vyzvaly ombudsmana k rezignaci. Křečkovy výroky na adresu menšin a uprchlíků odsoudil před nedávnem i Senát. Věnovala se jim už dřív také Evropská komise, žádala vysvětlení. Situací v úřadu veřejného ochránce práv se v polovině července zabýval sněmovní petiční výbor, nepřiklonil se k žádné ze stran sporu.

Video  Ombudsman Křeček o střetu s aktivisty: Nepřijatelné chování  - Blesk: Jiří Nováček
Video se připravuje ...

Podle Šimůnkové je řada Křečkových výroků „v rozporu s posláním “ ombudsmanovy kanceláře. Ochránce by měl pomáhat bez rozdílu a předsudků, uvedla jeho končící zástupkyně. Je přesvědčena, že se za jejího působení podařilo posílit ochranu práv dětí. Zmínila třeba přítomnost rodičů s potomky v nemocnicích. Zástupkyně prosazovala také odškodnění protiprávně sterilizovaných, které se vyplácí od letoška. Zaměřovala se i na vzdělávání postižených dětí, zaměstnávání handicapovaných či nezákonnost omezování klientů domovů seniorů v době covidu.

Pro jmenování, odměňování či vzdání se funkce platí podle zákona pro ombudsmana i jeho zástupkyni stejná pravidla. Šimůnková musí svou rezignaci oznámit předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). Písemně jí oficiální oznámení doručí den před koncem srpna.

Premiéra a předsedu ODS Petra Fialu ohlášená rezignace Šimůnkové mrzí. Uvedl, že jde o uznávanou expertku na lidská práva s řadou zkušenosti. Bude přemýšlet, jak její zkušenosti pro český stát dál využívat. Konkrétně hovořil o poradních orgánech. V souvislosti s jejím sporem s veřejným ochráncem práv Stanislavem Křečkem zmínil premiér možnost změny legislativy.

Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv pak v únoru 2020. Nelze je odvolat. Mandáty jsou šestileté. Podle Fialy by měl stát garantovat, že spolupráce mezi ombudsmanem a jeho zástupcem bude fungovat.

Se Šimůnkovou byl premiér podle svých slov v kontaktu a o jejím kroku věděl. „Nemám z něj žádnou radost, situace pro ni byla dál neúnosná,“ uvedl. Míní, že jestliže Poslanecká sněmovna volí nejen ombudsmana, ale i jeho zástupce, má garantovat jejich spolupráci. „Musíme se zamyslet nad legislativním řešením,“ konstatoval.

Pokud se pozice zástupce ombudsmana uvolní před skončením funkčního období, volba se koná podle zákona o veřejném ochránci práv do 60 dnů. Zástupce vybírá Sněmovna z kandidátů, které navrhnou prezident republiky a Senát. Hlava státu a horní komora mohou nominovat po dvou adeptech, návrhy mohou být i shodné.

 

Staroduchodce ( 19. srpna 2022 12:20 )

Mgr. Monika Šimůnková praxe:Práva v roce 2011, jmenována zmocněnkyní pro Lidská Práva v 2014. V roce 2016-2018 působila jako poradkyně ministrů školství tělovýchovy a mládeže, proto ty zmatky . Působila jako Právnička v Helsinském výboru, v současnosti se věnuje Výboru pro práva dítěte při Radě vlády pro lidská Práva. Bohužel, ale praxe na úrovni místních samospráv ji schází. Studovaný byrokrat na radění..., těch je tady čím dál více, hrůza.

doktormediciny ( 19. srpna 2022 09:46 )

Ja se domnivam, ze do uvedene problematiky bezny obcan neviidi. Samoztejme kdyz jsem zastupce nekohjo, musim ho respek­tovat­...Ta­kovy orientacni clanek toho moc ne tekne...

hadrapIan ( 18. srpna 2022 07:24 )

Alíku ať čtu jak čtu, nikdo tady nepsal, že by měl někdo Křečka odvolávat. Tak nevím o jakých i.d.iotech píšeš. Potřebuješ si ulevit? Jdi na WC.

vrsrvrsr ( 17. srpna 2022 20:59 )

Křeček na Hrad... U nás v Kocourkově...

tarrica ( 17. srpna 2022 19:10 )

Tady u nás když někdo pojmenuje to ,co se děje pravdivě, tak ho kdejaká čů.a napadá. Konečně měl někdo odvahu říci, že u nás diktuje menšina většině. Děkuji moc pane Křečku Víc takových politiků a ne těch připo.....ů co nám teď vládnou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa