Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Příspěvek 5000 na dítě: Kde o něj žádat, jak a které doklady rodiče potřebují?

Autor: ČTK - 
11. srpna 2022
13:24

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5000 korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup dnes novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

„Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů,“ uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5000 korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Rodiče musí s dítětem žít a hradit náklady. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují. Čerpat ho mohou pěstouni, manželé či partneři rodičů i vdovci a vdovy po rodičích.

Podle údajů ministerstva má na dávku nárok 1,1 milionu domácností. Příspěvek by mohlo dostat asi 1,6 milionu dětí. Z nich asi 240 000 pobírá přídavky, takže peníze na ně obdrží rodina automaticky. Vedení resortu očekává, že ostatní budou o dávku žádat hlavně v prvních deseti dnech, případně v prvním měsíci. Podle odhadů by polovina žadatelů mohla využít aplikaci a polovina vyrazit do Czech Pointů.

Nebude to hned

Lidé by měli počítat s tím, že vyřízení při náporu nějakou dobu potrvá. „Není to tak, že žádost bude vyplacena za tři dny po podání. Peníze začneme vyplácet nejdříve ke konci měsíce. Musíme žádosti zkontrolovat a zpracovat,“ řekl Trpkoš.

V on-line formuláři, kam je možné se dostat třeba přes bankovní identitu, mobilní klíč k e-Governmentu či datovou schránku, lidé musí pak případně zadat adresu skutečného pobytu. Vyberou také způsob doručení peněz a zvolí, zda chtějí s úřadem komunikovat hlavně e-mailem či textovými zprávami SMS. Poté vyplní jména a rodná čísla dětí a údaje o partnerovi, nebo zaškrtnou, že jsou samoživitelé. Na závěr potvrdí čestná prohlášení o tom, že příjem rodiny nepřesáhl milion a že uvedené osoby spolu bydlí.

Pokud si žadatelé nebudou jisti, zda jejich příjem není nad milionovou hranicí, mohou požádat o kontrolu předem. Vyhnou se tak případnému vracení dávky. Úředníci zkontrolují odvody z údajů sociální správy a daně z dat finančních úřadů. U ostatních žadatelů budou kontrolovat příjmy zpětně, dodal Trpkoš.

Rodičům, kteří požádají o dávku v Czech Pointech, by podle náměstka měl stačit občanský průkaz a rodné číslo dětí. Pěstouni a další pečující by pak s sebou měli vzít doklady, které potvrzují vztah k dítěti. Je to třeba rozhodnutí o svěření do péče. Do on-line formuláře je možné kopii nahrát, a to třeba snímek listiny z mobilního telefonu.

Při střídavé péči by se podle náměstkyně Ivy Merhautové (KDU-ČSL) měli rodiče dohodnout, který z nich o podporu požádá. Pokud se nedomluví, dávku dostane ten, který podá žádost jako první. Možné je odvolání.

S dotazy se dá obrátit na linku 950 194 444, a to od 8:00 do 20:00. K dispozici je také call centrum úřadu práce s číslem 800 77 99 00.

Video  Změny v sociálních dávkách: Otcovská, ošetřovné i pěstounská péče  - Videohub
Video se připravuje ...

tom999 ( 14. srpna 2022 23:33 )

i kdyby to vezmeme , ze v Berline TO je 25 centu a ne tech 13 ....... ale CESKO 41 centu !!!!!!!


a zase je tu otazka - - - - CESKO elektrinu v y v a z i ...... Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Čína je až za námi.

Český vývoz činí 17 TWh ročně. Čína – nejlidnatější stát světa a země s největším přírůstkem nových zdrojů energie – vyváží o 3 TWh méně. Českou republiku překonaly jen státy disponující obrovskými zásobami přírodních zdrojů jako je Kanada či Rusko. Druhé místo obsadila málo zalidněná Paraguay s obřími přehradami. Na prvním místě je jaderná Francie.

tom999 ( 14. srpna 2022 23:25 )

Pro průměrnou německou čtyřčlennou domácnost, která žije v bytě o rozloze 200 metrů čtverečních a za rok spotřebuje 18 000 kilowatthodin, to znamená, že se jí účet za plyn oproti loňskému roku ztrojnásobí. Loni na podzim taková domácnost zaplatila 1 080 eur, kdy 1 kilowatthodina stála 6 centů. Při dnešních cenách, tedy zhruba 13 centů za kilowatthodinu, a ještě po přičtení pěti centů za příplatek za plyn, by taková rodina při stejné spotřebě plynu za rok zaplatila 3 240 eur, což odpovídá tamějšímu průměrnému měsíčnímu příjmu.

Ceny plynu se však regionálně liší, například v Berlíně lidé zaplatí ještě více. Energetický gigant Vattenfall účtuje novým zákazníkům v hlavním městě 25 centů za kilowatthodinu.

Průměrná německá rodina si bude muset za teplý domov od letošního podzimu připlatit třikrát více než vloni. Zhruba každá druhá domácnost je v Německu vytápěna plynem a dodavatelé energií jeho cenu od prvního října ještě zvýší. Loňský podzim stála kilowatthodina v průměru kolem šesti centů, nyní cena vystoupala nad 13 centů. Od října se navíc cena ještě zvýší až o dalších pět centů kvůli solidární přirážce. Běžná domácnost, která loni za plyn zaplatila 1 080 eur, letos čeká účet za 3 240 eur, píše server Deutsche Welle.

tom999 ( 14. srpna 2022 23:23 )

mega forrrrrrrrrr

Průměrná německá rodina si bude muset za teplý domov od letošního podzimu připlatit třikrát více než vloni.

A NEMCOURI SE H R O U T I . . . .

for je ten - prumerna mzda

++ Dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostla průměrná mzda v Česku o 3,2 % na 35 285 Kč, což jsou údaje za 1. čtvrtletí roku 2021...

+ + + + Průměrná mzda v Německu v roce 2020 činila 4 342 EUR, tedy 110 500 Kč, česká průměrná mzda netvoří ani třetinu průměrné mzdy německé (necelých 32 %) ....

++ Průměrná mzda v Rakousku v roce 2020 činila 4 055 EUR, tedy 103 200 Kč, česká průměrná mzda má výši přibližně 34 % té rakouské....

A TED TEN FORRRRR - - - v N E M E C K U

Loni na podzim taková domácnost zaplatila 1 080 eur, kdy 1 kilowatthodina stála 6 centů. Při dnešních cenách, tedy zhruba 13 centů za kilowatthodinu.....

NEMECKO 13 centu ""??"" a Cesko 41 centu !!!!!!!!!!!!!!!!

fakt si delate K O Z Y !!!!

tom999 ( 14. srpna 2022 23:12 )

Čechům energie zdražily nejvíc ve střední Evropě.

Drahé energie, zejména elektřina a plyn, drtí už od loňského podzimu celou Evropu. A Česko v cenovém srovnání zemí nevychází příliš lichotivě.


Jak ukazují nejnovější data poradenské společnosti VaasaEET a dvou předních evropských institucí, monitorujících trh s energiemi, patří ceny pro české domácnosti na kontinentu k nadprůměrně vysokým. Zejména v případě elektřiny.

Z indexu HEPI (Household Energy Price Index for Europe), který ve středu VaasaEET s partnery zveřejnila na základě červencových dat z metropolí 30 evropských států, vychází p l a t b y

- za elektřinu českých, respektive pražských domácností na téměř 41 eurocentů (přes deset korun) za kWh, tedy jako páté // 5 // nejvyšší.

- u plynu s cenou 15,81 centu (3,89 koruny) za kWh desáté // 10 //.

tom999 ( 14. srpna 2022 23:01 )

to jsou zase keci - - - oblbovani .......

tak treba ANGLIE - ktera zdrhla z EU reseni ma a uz dokonce bez zbytecnych kecu v y p l a c i ........


!!!!! Nízkopříjmové (testované prostředky) dávky
Můžete získat platbu za nízké příjmy životních nákladů ve výši 650 GBP, zaplacenou ve dvou splátkách po 326 GBP a 324 GBP.

Low income (means tested) benefits
You may get a Low Income Cost of Living Payment of £650, paid in two instalments of £326 and £324. .... !!!!!


To be eligible for the first Low Income Cost of Living Payment of £326, you will need to have been entitled to (or later become entitled to) one of the following benefits ......


A TO SE STRASILO jak Anglani kdyz vystoupi z EU tak na tom budou b l b e !!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa