Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Další oběť kauzy Dozimetr: Na ministerstvu školství zřejmě skončí náměstek Štábl

Autor: ČTK - 
22. července 2022
11:03

Na ministerstvu školství zřejmě skončí náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl. Ministr to dnes řekl ČTK a České televizi před zahájením neformálního zasedání evropských ministrů pro vědu. Náměstek na jaře přivedl na ministerstvo jako poradce Luďka Šteffela, který je jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Balaš už při svém nástupu do funkce na konci června naznačil, že ve spolupráci s náměstkem Štáblem asi nebude chtít pokračovat. Očekává, že náměstek oznámí svůj odchod sám.

Ministr také zvažuje prodloužení lhůty pro přihlášky do konkurzu na ředitele či ředitelku Cermatu. Zatím se podle něj přihlásil jeden člověk, lhůta končí v sobotu.

Podle Balaše je pravděpodobné, že náměstek Štábl z ministerstva odejde. „Já myslím, že to se rychle dozvíte, jak to vypadá s panem Štáblem, ale nechám to na něm. Myslím si, že bude ale potřeba získat další náměstky,“ uvedl. Připomněl, že současný politický náměstek Robert Plaga přejde v září do vedení Národního akreditačního úřadu. „Nepochybně bude patrně asi ještě jedno volné místo náměstka,“ doplnil. Upřesnil, že v tomto případě by šlo o odborného náměstka. „V případě, že se dozvíte, že bude chtít odejít pan Štábl – vypadá to nejspíš tak –, tak bude místo u páté sekce (tedy sekce ministerstva pro IT a veřejné zakázky),“ dodal. Tato část úřadu by se podle něj měla zaměřit víc analyticky.

Tým na ministerstvu by se podle Balaše měl stabilizovat nejlépe do konce prázdnin. Už nyní je jisté, že zůstává ekonomická náměstkyně Pavla Katzová, náměstek pro vzdělávání Jan Mareš a náměstkyně pro vysoké školy Radka Wildová. Ve vedení ministerstva je ještě náměstek pro mezinárodní vztahy a EU Václav Velčovský a politický náměstek Jaroslav Miller.

Ministr se také dál zabývá tím, jak vyřešit fungování Cermatu, který zajišťuje maturitní a přijímací zkoušky na střední školy. Bývalý ministr Petr Gazdík (STAN), který v červnu rezignoval kvůli svým kontaktům s jedním z obviněných z kauzy pražského dopravního podniku, na jaře z Cermatu odvolal ředitelku Michaelu Kleňhovou. Do výběrového řízení, které úřad vyhlásil, se podle ministra zatím přihlásil jeden člověk. Pokud by zájemce nesplňoval kritéria, tak by podle něj ministerstvo muselo pověřit vedením Cermatu prozatímně někoho jiného. „Nepochybně bychom tu situaci rádi vyřešili do konce prázdnin, ale asi to bude trošku dlouhodobější záležitost,“ řekl. Zvažuje, že lhůtu pro podání přihlášek prodlouží do konce července. Nezájem o místo šéfa Cermatu si vysvětluje obavami lidí z řízení této organizace.

O budoucím fungování Cermatu chce jednat příští týden také se zástupci České školní inspekce a Národního pedagogického institutu. Ve vedení Cermatu je podle něj potřeba týmové spolupráce. „Těch důvodů, proč je potřeba propojit Cermat s těmi dalšími institucemi, je celá řada. Myslím si, že je nepřijatelné, aby to, co se učí na školách v České republice, určoval Cermat,“ míní. Poukázal na to, že testy od Cermatu ovlivňují obsah vzdělávání ve školách.

Video  Premiér Fiala uvedl do úřadu nového ministra školství.  - ČTK
Video se připravuje ...

sorgedoktor ( 24. července 2022 12:38 )

Mate zajimave komentare.Mne neni jasne pro kterou cast populace je clenek urcen, myslim ze pro bezneho obcana ma charakter Noli me tangere...

roxin ( 24. července 2022 07:42 )

"Chudáček" další "oběť" zlodějské kauzy bude končit? Vždyť hoši ze STANu nic neudělali, jen okrádali, drogovali a užívali života a když se jim na to přišlo a udělali z nich oběti budou muset ukončit tu svou zlodějskou činnost? Může v tom jen pokračovat hlavní šéf těch obětí, který to má posvěcené a tomu se nic nestane, ten v tom "umí chodit a dělá to dlouho" a "kdo umí ten umí".

horaIysa ( 23. července 2022 14:37 )

Krapotkine, můžeš uvést stať z článku, ze které vyplývá, že má Blesk v tomto případě tendenční rétoriku a píše o zločincích, jako o obětech. Také bys mohl napsat, jaké zločince máš na mysli. Sjel jsem ten článek dvakrát, ale na nic podobného jsem nenarazil. Něco jsem přehlédl, nebo máš na mysli jiný článek?

roxin ( 23. července 2022 08:51 )

Přesně to mě napadlo že dělají ze zločinců oběti, ale asi to tak musí být pokud je ropušan ministr vnitra a považuje se i on za oběť.

BobyNo1 ( 22. července 2022 23:55 )

Plesk je placený fialovou hrůzovládou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud