Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Těžba uhlí v OKD bude pokračovat nejméně do konce roku 2023. Stanjura: Kvůli válce i vysokým cenám

Autor: ČTK - 
30. června 2022
13:53

polečnost OKD prodlouží těžbu uhlí minimálně do konce roku 2023. Má dostatek energetického i koksovatelného uhlí. Společnost má nyní uzavřené smlouvy na energetické uhlí s klíčovými zákazníky do 30. června 2023, vedení OKD začne usilovat o získání povolení pro těžbu na další období, což by umožnilo zajistit dodávky uhlí pro klíčové zákazníky až do roku 2025. Novinářům to dnes řekli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a předseda představenstva OKD Roman Sikora. V OKD pracuje přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát. Hejtman Moravskoslezsého kraje Ivo Vondrák (ANO) rozhodnutí uvítal.

O rozhodnutí prodloužení těžby do roku 2025 chce OKD podle Sikory rozhodnout nejpozději v první polovině příštího roku. V roce 2023 chce mít OKD deset aktivních porubů, celková produkce by příští rok mohla dosáhnout 1,3 milionu tun černého uhlí, z toho asi 880.000 tun bude energetického uhlí. OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu ale postupně ukončuje, protože se dlouhodobě nevyplácela.

Podle původních plánů měla těžba v OKD skončit letos, v dubnu ale představenstvo OKD schválilo, že dobývání uhlí bude pokračovat do druhého čtvrtletí roku 2023. Vedení OKD zároveň zpracovávalo analýzu dalšího možného prodloužení těžby. Analýza nyní ukázala, že prodloužení těžby je možné, podle Stanjury analýzu ověřily dva oponentní posudky. Podle Sikory jsou nyní na Karvinsku zásoby zhruba 140 milionů tun uhlí.

Hejtman Vondrák: Jediné možné řešení

Moravskoslezský hejtman Vondrák je rád, že na Karvinsku bude těžba pokračovat.

„Myslím, že to je jediné možné řešení. Budeme čelit problémům s dodávkami tepla domácnostem napojeným na centrální rozvod tepla. Ty jsou nyní závislé na teplárnách spalující uhlí,“ řekl Vondrák. Dodal, že takových domácností je v kraji na 300.000. Sám o prodloužení termínu mluvil opakovaně.

„Myslím, že je reálný rok 2025. S ohledem na to, co se děje a jaké jsou ceny energií, bude rozumné využít ještě zbytky nevytěženého uhlí. Nevíme jaké budou ceny za plyn a zda vůbec bude,“ řekl.

Stanjura: Tři důležité skutečnosti

„Rozhodnutí o prodloužení těžby vychází ze tří důležitých skutečností. Zaprvé ze snahy vlády a ministerstva financí zajistit dostatek uhlí minimálně pro dvě následující topné sezony, zadruhé z obrovské poptávky tuzemských zákazníků, kterou vyvolaly výpadky dodávek černého uhlí z východu kvůli ruské agresi na Ukrajině, a zatřetí z dostatečně vysokých cen černého uhlí na světových trzích, které udržují OKD v zisku,“ uvedl Stanjura.

Případné otevření nových porubů by vyšlo na stovky milionů korun, uvedl Sikora. Nijak to ale podle něj neovlivní hospodaření firmy. Podle jeho informací nepřichází v úvahu obnovení těžby v dolech Darkov a ČSA, OKD tak počítá pouze se zachováním těžby v Dole ČSM.

„Jsme finančně soběstační. Disponibilní prostředky OKD umožňují další přípravy, těžbu i případné útlumové práce z našich vlastních finančních zdrojů. Prodloužení těžby v roce 2023 navíc nevyžaduje žádná zvláštní povolení. O případném pokračování těžby v docel ČSM až do roku 2025 chceme rozhodnout nejpozději v první polovině příštího roku,“ uvedl Sikora.

Mezi největší odběratele uhlí z dolů na Karvinsku patří podle Sikory společnost ČEZ, největším odběratelem je Tepelná elektrárna Dětmarovice, která ČEZ patří. Uhlí odebírá také společnost Veolia, Třinecké železárny nebo huť Liberty.

Video  Strop cen energií prožíváme teď, říká ekonomka Horská. Jak hodnotí pomoc vlády?  - Pavlína Horáková, Elmer Carvalho
Video se připravuje ...

tom999 ( 30. června 2022 23:43 )

V OKD pracuje přibližně 3300 lidí.... no pracuji tem Polaci .......

Cesi rozhodne jen par !!!!


// Při výbuchu metanu v uhelném dole v Karviné zahynulo 13 horníků - 2018 - výbuch metanu v karvinském dole je největším důlním neštěstím od roku 1990. Zemřelo třináct horníků, 12 P o l á k ů a 1 Čech.

Další tři horníci zůstávají v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu. Tragédie se odehrála v severní lokalitě dolu ČSM na Karvinsku 880 metrů pod povrchem.

LuCo ( 30. června 2022 16:35 )

Že by nicneuměl Zbyňda vše vyřešil? Bohužel!!! Byl, je a stále bude jen podržtaška supersnaživého, ale nic vyřešit nechopného Fialy.

e.lesanova ( 30. června 2022 14:41 )

Těžba uhlí bude pokračovat nejméně do doby, kdy našim zaslepeným politikům konečně dojde, že bez dodávek plynu z RF a přímých kontraktů možná zmizíme z povrchu zemského... Lidé již jedou z úspor a ty dlouho nevydrží, vláda nekoná na udržení ekonomiky naprosto nic, lze předpokládat, že blížící se demonstrace a následně volby zásadně zatřesou naší politickou scénou a bruselským poskokům a onucím USA bude odzvoněno, stejně jako podvodům s koalicemi

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud