Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Dávky konečně vyřídíme přes internet! Ministerstvo začíná příspěvkem na bydlení

Autor: Tomáš Belica - 
28. června 2022
18:07

O dávku určenou lidem, jejichž náklady na bydlení přesahují 30, v Praze 35 procent jejich čistých výdělků, bude možné od 1. července žádat elektronicky. Rodičovská, přídavky na děti i jednorázový příspěvek 5 tisíc Kč na potomka pak budou následovat.

Jediné dávky, o které dnes můžete žádat online, je humanitární dávka pro uprchlíky a solidární příspěvek pro domácnosti na ubytování běženců. Od 1. července se jako první vlaštovka spustí příjem žádostí online u příspěvků na bydlení.

Pětitisícovka v srpnu

Od 1. srpna pak půjde z pohodlí domova žádat o rodičovskou. Později v srpnu pak i o jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 let. Ten je určen rodičům s ročními příjmy do milionu korun hrubého. Pokud už dnes čerpají přídavek na dítě, podporu získají automaticky. V opačném případě se musí s »prosíkem« žádat. „Zhruba od 13. 8. žádosti zpřístupníme (v elektronické podobě),“ řekl Blesku náměstek na ministerstvu práce Karel Trpkoš.

A od 1. září půjde z pohodlí domova žádat i o přídavky na děti. Žadatelé o některou z forem dávek se budou muset přihlásit přes některý ze způsobů elektronické identifikace občana, například přes své internetové bankovnictví. Kdo si ale s internetem netyká, tomu i nadále zůstává možnost žádat o dávky osobně na úřadech práce.

Co se změní u příspěvku na bydlení?

Na příspěvek má nárok vlastník bytu, osoba, která byt užívá na základě služebnosti (věcného břemena) nebo nájemce a podnájemce bytu, jestliže:

– jeho náklady na bydlení přesahují 30 % (na území hlavního města Prahy 35 % rozhodného (čistého) příjmu rodiny a zároveň.

– těchto 30 % (na území hlavního města Prahy 35 %) rozhodného (čistého) příjmu rodiny není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení. Žádost se podává 1x ročně a následně se každé čtvrtletí dokládají náklady na bydlení a příjmy rodiny za předcházející kalendářní čtvrtletí. Od července má dojít ke zjednodušení žádosti. Příjemci mají nově dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoliv už každého čtvrt roku. Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením.

Větší počet žadatelů

„Slibujeme si od toho, že online forma umožní žádat o příspěvek většímu počtu žadatelů,“ řekla Blesku náměstkyně Iva Merhautová. Nově by podle Merhautové mohlo k současným zhruba 160 tisíc příjemcům přibýt 140 tisíc dalších.

Video  Fialův projev k národu: K drahotě přispěla minulá vláda, Rusko nás chce vydírat.  - Česká televize
Video se připravuje ...

buban ( 28. června 2022 20:40 )

To e-les:no nevím,jsem seniorka 64,bydlím ve vlastním 2generačním RD na jihu Moravy spolu s mladším synem.Starší syn bydlí v Praze,no nikdo z nás nemá potřebu o cokoliv žádat.A to synové nejsou manažeři nadnárodních společností,ani politici.

buban ( 28. června 2022 20:26 )

Již jsem to sem psala,ovšem cenzura.Coby bývalá pracovnice úřadu práce pro minoritu-tito si svoje dáfky na pracák přijdou vyřvat skupinově s vyřváváním o dy.s­.k.r­.y.m­.y.n­.á.c­.i.i.

e.lesanova ( 28. června 2022 20:02 )

Moc si v reálu neumím představit seniory 65+ a vyřizování potřebného přes internet...asi horečka pirátské noci Při dalším nárůstu cen se příspěvky budou týkat obrovského množství lidí, i běžných rodin střední třídy, bude potřeba dalších a dalších úředníků na zpracovávání agendy, ÚP jsou setrvale přetíženy , nejsou podchyceny detaily pro přiznání dávek, kdy šetřící nedostane nic a ten, kdo mrhá energiemi běžně je bude dostá­vat.­..ch­aotic­ké jako vše z pera nynějších politiků

Jirik-ta ( 28. června 2022 19:39 )

z posledních sil

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa