Zeman vysvětloval Fialovi, proč zvolil Michla do čela ČNB. Řešili také návštěvu z Kataru

Aktualizováno -
16. května 2022
20:10
Autor: ČTK, Mii - 
16. května 2022
12:40

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes večer v Lánech hovořil s prezidentem Milošem Zemanem o novém guvernérovi České národní banky (ČNB) Aleši Michlovi i zajištění energetické bezpečnosti Česka. Fiala to řekl v komentáři po jednání. Uvedl, že v souvislosti s dodávkami energie dorazí do Česka zástupci Kataru, návštěva by měla proběhnout na přelomu září a října.

„Bavili jsme se samozřejmě o jmenování guvernéra České národní banky (…) a dalším vývoji ČNB,“ uvedl Fiala s tím, že Zeman mu vysvětlil důvody jmenování Michla. „Pro mě bylo důležité, že jsme mluvili i o dalších změnách v bance,“ dodal. Zeman ho podle jeho slov ujistil, že bude zachována kontinuita v rozhodování banky.

Video Katarský emír do Česka dorazí na podzim, řekl Fiala po jednání se Zemanem - ČTK
Video se připravuje ...

Prezident si podle Fialy od Michlova jmenování slibuje „posílení jiného způsobu boje s inflací, než jaký ČNB uplatňovala dosud“. „Pevně věřím, že ČNB bude dál plnit svoje poslání a starat se o měnovou politiku a plnit i svůj cíl a využívat nástroje, které ona má k boji s inflací, a ty jsou klíčové,“ uvedl Fiala. S Michlem chce osobně mluvit o jeho představách vývoje banky pod jeho vedením. Připomenul, že vedení ČNB rozhoduje kolektivně, z čehož plyne, jak je důležitá vyváženost rady centrální banky.

Mluvili také o energetické bezpečnosti Česka. „Naše vláda je připravena s Katarem podepsat dohodu o dvojím zdanění a investicích,“ řekl Fiala k plánované návštěvě katarskýho emíra Tamim bin Hamad Sánía. Ten navštíví Českou republiku na přelomu září a října.

O emírově přijetí pozvání do ČR informoval Hrad počátkem května. Podle prezidentské kanceláře jde o povzbudivou zprávu, která může v době zhoršující se situace v energetickém sektoru napomoci při snaze zbavit se závislosti na ruském plynu.

20:06
6. 12. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálních sítích napsal, že měl „dlouhý a smysluplný rozhovor“ s americkými vyjednavači Stevem Witkoffem a Jaredem Kushnerem, kteří se s ruským prezidentem setkali začátkem tohoto týdne. Rozhovoru se zúčastnili také tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Rustem Umerov a náčelník generálního štábu Andrej Gnatov, kteří se v posledních dnech setkali s Whitkoffem a Kushnerem v Miami.

„Zaměřili jsme se na mnoho aspektů a rychle jsme prodiskutovali klíčové otázky, které by mohly zajistit ukončení krveprolití a odstranit hrozbu třetí ruské invaze, stejně jako hrozbu, že Rusko nesplní své sliby, jak se to v minulosti mnohokrát stalo. Ukrajina je odhodlána i nadále poctivě spolupracovat s americkou stranou na skutečném nastolení míru,“ napsal Zelenskyj a přidal slova vděčnosti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Ukrajinský prezident jasně uvedl, že Gnatov a Umerov se vracejí do Kyjeva: „Očekávám Rustema Umerova a generála Gnatova s ​​podrobnou zprávou. Nemůžeme o všem diskutovat po telefonu, takže musíme s týmy detailně propracovat nápady a návrhy.“

17:56
6. 12. 2025

Macron na sociální síti odsoudil ruský noční útok na Ukrajinu a potvrdil, že se v pondělí vydá do Londýna na schůzku se Zelenským, Starmerem a Merzem. „Rusko se samo uzavírá do eskalace a neusiluje o mír. Důrazně odsuzuji masivní údery, které byly včera v noci namířeny proti Ukrajině, zejména proti její energetické a železniční infrastruktuře. Musíme i nadále vyvíjet tlak na Rusko, abychom ho donutili zvolit si mír,“ píše na síti X. 

„Ukrajina se může spolehnout na naši neochvějnou podporu. To je samotný účel úsilí, které jsme vynaložili v rámci Koalice ochotných. V tomto úsilí budeme s Američany pokračovat, abychom Ukrajině poskytli bezpečnostní záruky, bez nichž nebude možný žádný pevný a trvalý mír. V sázce na Ukrajině je totiž také bezpečnost celé Evropy,“ dodal.

16:44
6. 12. 2025

Obrazem: Prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k účastníkům vůbec druhé vojenské modlitební snídaně v historii Ukrajiny.

Zobrazit celý online

Video  Zeman se vzdálil Babišovi a „klimbal“ za Fialou: K optimálnímu stavu má daleko, říká politolog.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

sarina ( 18. května 2022 11:30 )

...a kolik vás asi tak je? Prozraď kolik těch převleků máš, musí jich být HODNĚ když si píšeš v množném čísle.

tekyIa ( 17. května 2022 22:04 )

Nemusíš nám o sobě psát všechno.

tekyIa ( 17. května 2022 22:02 )

Tebe asi dost žere, že s tebou nikdo chlastat nechce

tekyIa ( 17. května 2022 22:01 )

myslel jsem si to. Ty opravdu nevíš kde zpíval? Napovím ti. Vždycky když zazpíval, někoho zavřeli. Pořád nic?

sarina ( 17. května 2022 16:14 )

tekyla to přehnal s tekylou vypil ji víc než je zdrávo, musíš pít s mírou-třeba Kalouskem

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa