Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

„Byl jste vůbec někdy na úřadu práce?“ Babiš se přel s Fialou kvůli příspěvku na bydlení

Autor: ČTK - 
12. května 2022
16:48

Předseda opozičního ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se pustil při dnešních sněmovních interpelacích do premiéra Petra Fialy (ODS) kvůli složitému získání příspěvku na bydlení. Fiala opáčil, že jeho kabinet na rozdíl od vlád ANO žádosti zjednoduší. Vyžádá si to ale podle něho čas. Příspěvky na bydlení se nedávno kvůli razantnímu zdražení energií zvýšily, má na ně dosáhnout širší okruh lidí.

„Neustále opakujete, že nenecháte nikoho padnout. Byl jste vůbec někdy v životě na úřadu práce? Tušíte vůbec, jak to v reálu funguje? Víte, jak dlouho to trvá, než se běžnému českému občanovi podaří vyřídit příspěvek na bydlení?“ tázal se Babiš. Poukazoval taky na to, že lidé musí k žádosti přikládat mnoho podkladů, navíc ji musejí vyplňovat čtyřikrát ročně.

„Takhle země se řítí do průšvihu. Do chudoby se propadá stále více a více lidí a vy pro ně neděláte vůbec nic. Jen slibujete, vysíláte signály,“ řekl Babiš. Lidé v krizové situaci podle něho potřebují pomoc hned, a ne až za několik měsíců.

„Nejen vím, jak vypadá žádost o příspěvek na bydlení, ale sdílím i nespokojenost s tím, jak je to složité,“ reagoval Fiala. Poukazoval na to, že nynější kabinet způsob administrace převzal, přičemž ji nelze opravit za několik měsíců, kdy je u moci. „Beru to jako sebekritiku bývalé vlády,“ poznamenal.

Vlády s účastí ANO měly podle něj na zjednodušení systému osm let. „Na rozdíl od vás to opravdu zjednodušíme,“ dodal.

Fiala se zároveň ohradil proti Babišovu tvrzení, že kabinet lidem v souvislosti se zdražováním nepomáhá, a vyjmenoval některé vládní kroky, mezi nimi zvýšení existenčního minima od dubna o deset procent a plánovaný jednorázový příspěvek na dítě. „My se soustředíme nejen na ty, kteří se dostali do problémů, to je pozdě. Soustředíme se i na střední třídu, která to vždy nese na svých bedrech,“ dodal.

Na dotaz poslankyně SPD Karly Maříkové premiér uvedl, že vládní web Deštník proti drahotě (https://www.destnikprotidrahote.cz/), který popisuje možnosti získání pomoci státu, stál 30 000 korun. Podle premiéra na webu každý získá „informaci o tom, na co má nárok, kde se k tomu dostane a jakým způsobem o to má požádat“. Odmítl tvrzení poslankyně, že na pomoc snadněji dosáhnou ukrajinští uprchlíci než čeští občané. Stavět tyto skupiny proti sobě je „nevkusné, nepřípadné a špatné“, dodal Fiala.

Video  Fiala představil deštník proti drahotě. Vláda chce lidem ukázat, kdy a jak žádat o pomoc kvůli zdražování.  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

tryskomys ( 13. května 2022 16:34 )

Kdo včera viděl Jurečku u Jílkové,tak viděl,že jablko nepadlo daleko od stromu,myslím ten fialový hnus plný analýz a signálů natočených jen na Ua,ČEŠI SI MAJÍ PŘIPADAT JAKO OBČANÉ DRUHÉ KATEGORIE,VLASTNĚ TŘETÍ I PO TĚCH NOVĚ PŘÍCHOZÍCH,ŽE.

martin Zach ( 13. května 2022 11:20 )

Z Fialy sala nadrazenost a arogance,vysmech Ceskemu lidu.Nejhorsi premier vsech dob.

sarina ( 13. května 2022 07:30 )

Udělej to a budeš rozumět všemu!!!

tekyIa ( 12. května 2022 22:31 )

Já taky, ale moc jsem tomu nerozuměl. Nejspíš bych se měl přihlásit na kurzy svahilštiny. Naprosto nesouvislý a nesrozumitelný blábol, který může ocenit jen sám jeho autor.

kralovna-vsech-mori ( 12. května 2022 20:31 )

To je nějaké dávno minulé ilustrační foto. Ty začínají strachy před lidma zalézat do děr a fotit se nenechávají. Věří, že by jim fotka ukradla duši.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa