Česko zažívá nejvýraznější zdražování za 23 let. Ceny potravin, bydlení a energií totiž kvůli vysoké inflaci (12,7 %) a válce na Ukrajině rostou úplně všem. Vláda Petra Fialy (57, ODS) se proto rozhodla lidem pomoci. Schválila jednorázovou podporu pět tisíc korun. Blesk položil několik otázek a odpovědí ministerstvu práce a sociálních věcí. A na další odpovídá aktuální dění kolem ostře diskutovaného mimořádného příspěvku. Co se řeší nejčastěji?
5000 Kč na dítě dají i bohatším! 10 otázek a odpovědí k vládnímu příspěvku na boj s drahotou
1.Kolika dětí se příspěvek týká?
Fialův kabinet se po několikatýdenní diskusi dohodl, že pomoc státu s drahotou nebude plošná. „Rozhodli jsme o jednorázovém příspěvku na dítě ve výši 5000 korun, který dostanou domácnosti s příjmem do milionu korun ročně (má se jednat o čistý příjem – pozn. red.),“ řekl premiér s tím, že tento krok pomůže hlavně střední třídě, rodinám s dětmi a samoživitelům. Bezdětní občané ale mají smůlu. Podle propočtů bude moci »bůra« získat rodina s měsíčním příjem do 83 000 Kč čistého.
Ministr práce Marián Jurečka (41, KDU-ČSL) oznámil, že »pětitisícovné« se týká 2,1 milionu dětí do 18 let a vypláceno bude v srpnu. Jeho rezort musí ještě připravit návrh zákona, který poputuje ke schválení do Parlamentu.
A kolik krok vlády bude daňové poplatníky stát? Jednoduchou matematikou to vychází okolo 10,5 miliardy korun, což jsou v době avizovaných úspor nemalé finanční prostředky. Podle některých politiků se dokonce jedná o »rouškovné« dvě. To byl také jednorázový pětitisícový příspěvek, vyplácen byl ale jenom seniorům, a to v roce 2020 Babišovou vládou. A tento krok tehdy současní vládní politici kritizovali.
Blesk se i proto ptal ministerstva práce a sociálních věcí na několik otázek, které jsou s příspěvkem spojené.
Video Vláda schválila mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě pro rodiny s příjmem do milionu ročně. Fiala a Jurečka vysvětlovali, pročVideo se připravuje ...2.Jaký příjem se vykazuje?
Blesk: Čistý příjem domácnosti je za kalendářní rok 2021 nebo se bude dokládat zpětně 12 měsíců od vyhlášení příspěvku?
MPSV: „Předpokládáme, že roční příjem se bude posuzovat za kalendářní rok 2021.“
3.Jak je to s věkem dětí?
Blesk: Kdy nejpozději dítě musí oslavit 18té narozeniny, aby rodina mohla příspěvek získat?
MPSV: „Podmínkou pro získání příspěvku bude věk dítěte, které v den výplaty příspěvku bude již narozené a zároveň dosáhne nejvýše věku 18 let.“
4.Proč 1 milion čistého?
Blesk: Proč byla vybrána hranice jednoho milionu korun čistého?
MPSV: „Protože čistý příjem je relevantní – to jsou peníze, které má reálně domácnost k dispozici. Rozhodující je součet příjmů domácnosti. Pokud jde o dva příjmy, jedná se v průměru o 41 tisíc na každého rodiče.“
5.Co OSVČ?
Blesk: Budou mít nárok na příspěvek OSVČ, ženy a muži na mateřské či rodičovské dovolené?
MPSV: „Východiskem je vždy podmínka společného čistého příjmu domácnosti do 1 milionu Kč.“
6.Co adoptované děti?
Blesk: Budou mít na příspěvek nárok i lidé s adoptovanými či osvojenými dětmi?
MPSV: „Adoptivní rodiče budou mít na příspěvek nárok, protože jsou zákonnými zástupci. Záměrem ministerstva práce je umožnit čerpání příspěvku také pěstounům.“
7.Co bězdětní?
Blesk: Příspěvek se nyní týká jenom dětí a jejich rodin. Plánuje stát nějakou podporu pro bezdětné občany?
MPSV: „To se již děje. O 10 % se od letošního dubna již mimořádně navýšilo životní a existenční minimum, což má přímý dopad i na některé sociální dávky. Více peněz tak dostali ti, kdo pobírají příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení. Navyšoval se také příspěvek na bydlení a rozšířily se možnosti pro využití mimořádné okamžité pomoci v případě náhlých životních nesnází.“
8.Co všechno doložit?
Blesk: Co všechno budou muset žadatelé o příspěvek dokládat?
MPSV: „To pochopitelně není možné sdělit dříve, než bude hotový návrh zákona, na kterém se dnes začíná pracovat. Zatím není definován postup zjišťování příjmu domácností, nabízí se využití dat ČSSZ, Finančních úřadů apod. Chceme co nejvíce spoléhat na databáze, kterými stát disponuje, aby administrace příspěvku byla co nejjednodušší, ale zároveň spolehlivá.“
9.Kdo opatření kritizuje?
Za »falešnou podporou rodin« označil vládní krok exministr financí Miroslav Kalousek (61, TOP 09). „Kdybychom to těm dětem dokázali dát ze svého, tak bych zatleskal. My to ale budeme financovat z dluhu,“ zareagoval.
Kriticky mluví i odbory. „Není 5000 Kč rodičům dětí s příjmem 1 milion jen předvolební pastelkovné?“ napsal na sociální síť šéf odborářů Josef Středula (54).
Opozice je ale ke kabinetu smířlivější. „My to samozřejmě podpoříme, ale musí vláda vysvětlit, jak to chce dělat. Jak budou lidé dokládat svůj příjem,“ řekl ve Sněmovně šéf hnutí ANO Andrej Babiš (67).
10.Co si myslí ekonomové?
Markéta Šichtařová, Next Finance: „V realitě to opatření jde vniveč. Nikomu to v konečném důsledku nepomůže. Musíme dovolit, aby se peníze nepřerozdělovaly, a to například tím, že snížíme daně, ale my jdeme teď obráceně. Kdyby se totiž jednoduše snížily spotřební daně, tak to pomůže všem a ne jenom vybrané skupině.“
Lukáš Kovanda, Trinity Bank: „Nelze očekávat, že ta opatření nějak zásadně zlepší situaci rodin. Je to spíš symbolické gesto, že vedle mimořádného přidávání důchodcům vláda myslí na další části veřejnosti … Mělo by to být zacíleno opravdu pro potřebné lidi, bez ohledu na to, jestli mají nebo nemají děti a kolik jich mají.“
Štěpán Křeček, BH Securities: „Je to načasováno na srpen, aby se rodinám finančně pomohlo i před začátkem školního roku, který je vždycky doprovázen výraznými výdaji. Není zájmem vlády, aby se šetřilo na dětech. Často tady zaznívalo, že vláda málo myslí na české občany, že se více stará o uprchlíky, a tady je to záležitost, která to vyvrací. Přímo se pomáhá českým rodinám a týká se to i střední třídy.“
Já prostě jen nechápu, proč vláda "pracuje" s průměrnou mzdou v čr? Jak říká Stanjura: "Ve 4. čtvrtletí 2021 byla průměrná mzda 40 135 korun, v 1. čtvrtletí 2022 může být i více než 41 500 korun, takže 83 tisíc hrubého jsou dvě průměrné mzdy, celkem tedy příjem 1 milion korun hrubého ročně." Moc dobře tam nahoře ví, že tento tzv."průměr" je zkreslen příjmy nejbohatších podnikatelů a politiků. Určitě mají ve vládě přehled o domácnostech, běžných občanů a jejich mzdách, které jsou někdy prostě poloviční, než tento "průměr"! Tím by se měli řídit a limit posunout mnohem mnohem níže. Pokud budou stále jen pracovat s průměrným příjmeme, tak jsou od běžného života vzdálení stovky kilometrů! Chytráci!