Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, déšť 22°C

Komentář: Vládě zatápí nejen ruský plyn a drahota. Příspěvkem 5000 Kč za dítě naštve řadu lidí

Autor: Petr Holec - 
28. dubna 2022
16:56

Vláda vyrukovala s návrhem na mimořádný příspěvek 5000 Kč za dítě pro rodiny s příjmem do 1 milionu korun ročně. A to čistého. Dosáhnou na něj proto i movitější rodiny. A tak se už ozývají hlasy, zda takový příspěvek má opravdu smysl a pomůže skutečně těm, kteří to nejvíc potřebují. Zacílila vláda dobře, nebo přestřelila? A nejde jen o další zajišťování si voličské přízně ve stylu nadbíhání důchodcům za Babišovy vlády? Ta Fialova se nyní zaštiťuje nutností pomoct lidem v době, kdy si dráž natankujeme a stále výrazněji připlatíme při nákupu v supermarketu. Jenže její dosavadní kroky v tomhle ohledu budí jen další rozpaky. A to jsou na obzoru další problémy spojené i s válkou na Ukrajině.

Pomáháte Ukrajincům, na nás kašlete. Vláda Petra Fialy se ocitla pod tlakem lidí kvůli tomu, že nedokáže najít smysluplné a účinné formy pomoci lidem v době, kdy raketově rostou ceny všeho možného. Včetně základních potravin i tepla domova.

Fiala a spol. tenhle tlak nad sebou cítí zřetelně. A došlo jim, že musí něco udělat. Nechtějí lidi naštvat, jenže... Právě příspěvkem 5000 Kč za dítě pro rodiny s příjmem do milionu korun měsíčně řadu lidí skutečně naštvou. A mnozí nevěřícně kroutí hlavou. Tohle že je ten slibovaný pragmatický hospodář, který ušetří, kde je třeba a dá peníze na to, co má opravdu smysl?

A ozval se ostatně už i někdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek, který na sociálních sítích přirovnává inflaci k průjmu a krok vlády otevřeně kritizuje.

„Kdybychom to dětem dokázali dát ze svého, tak bych zatleskal. My to ale budeme financovat z dluhu, který ty samé děti budou splácet i s krvavými úroky,“ vzkázal Kalousek a poukázal na jasnou potíž. Vláda se tváří, že se chce chovat coby správný hospodář, neopomíná si rýpnout do svých předchůdců, že „rozfofrovali“ miliardy, ale vzápětí dělá to samé. A dokola opakované tvrzení, že je třeba pomoct střední třídě, naráží na to, že současnou pomoc nenasměrovala vláda skutečně efektivně na ty, kteří pomoct opravdu potřebují.

Návrh na 5000 Kč za dítě zapadá do dosavadní linie nematných - neslaných opatření, která působí až rozpačitým dojmem. Musí však ještě projít Parlamentem.

Když ostatně Sněmovna vládě schválí nějaký ostře sledovaný zákon, bývá to důvod aspoň k radosti. Jenže když třeba poslanci schválili vládní návrh na snížení spotřební daně u nafty a benzínu o korunu padesát, nikdo se neradoval. Opozice sice pro zákon taky zvedla ruce, současně ale řekla, že vládní „pomoc“ v praxi nikomu nepomůže. Vláda to ovšem schytala i z vlastních řad a neslavili ani lidi.  

Teď si někteří řeknou, že těch pět tisíc za dítě jednorázově je možná fajn, ale mnozí kroutí hlavou nad tím, proč je má dostat i rodina s příjmem 80 tisíc čistého měsíčně. A proč nejsou pravidla přísnější - třeba maximální příjem 500 tisíc korun hrubého za rok, aby se pomohlo těm, kteří skutečně obrací každou korunu.

Vláda naráží přitom na další protimluv. I premiér Fiala v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére mluvil o tom, že nechtějí dělat plošná opatření. Ale chtějí svou pomoc dobře zacílit. Při tomhle cílení však svůj cíl minuli. Pokud tedy nejde pouze o jednorázovou potěchu voličů a alibi směrem k nim, že pro ně vláda něco dělá - byť za jejich peníze.

Řada ekonomů nyní Fialův kabinet kritizuje - jde podle nich jen o symbolické gesto, které příliš nezmění. Ale díru ve státní pokladně prohloubí... Stejně tak i dřívější opatření v podobě stržení 1,50 Kč z daně u benzinu a nafty označují za plošné opatření, které podle nich zbytečně pouští žilou státnímu rozpočtu, jehož deficit vláda slíbila snížit. Situace s 5000 korunami je proto podobná, jako situace s 1,50 Kč u pohonných hmot. 

Od opozice pak vláda rázem slyší, že koruna padesát je tak málo, že si toho lidi během současných válečných cenových výkyvů vlastně na benzínkách ani nevšimnou. Ceny se totiž mění stejně rychle jako aprílové počasí. Podtrženo sečteno: vláda premiéra Petra Fialy nakonec dala svým dlouho odkládaným plošným opatřením částečně za pravdu opozici.

Třeba právě paliva ale lidem kvůli svému slibu šetření snížila tak málo, že dala důvod ke kritice i opozici i veřejnosti. Vlk se prostě nenažral a koza nezůstala úplně celá, řekněme. U opatření s pětitisícovkou z kozy zůstane ještě méně. A do toho všeho se ještě přidal plyn, který najednou z Ruska přestal proudit do Polska, protože odmítlo platit v rublech.

Expremiér ČSSD Bohuslav Sobotka obvinil předchozí vládu ANO a ČSSD, že nedotáhla stavbu česko-polského plynovodu Stork II, který by do Česka pomohl s dodávkami zkapalněného plynu ze severního Polska a snížil naši závislost na ruském plynu. Podle bývalého vicepremiéra ANO Karla Havlíčka ale o plynovod ztratili zájem Poláci. Ano, právě ceny nafty, benzínu, plynu a samozřejmě i jídla začínají být politicky toxičtější než staré dobré „kompro“.

A určitě brzy zahýbají i politickými preferencemi a ovlivní příští komunální a prezidentské volby, které nás čekají za několik měsíců. I proto si nad politickou „škodou“ plošného snížení spotřební daně u paliv o korunu padesát ulevil i duchovní otec antibabišovské koalice a odpůrce plošných opatření Kalousek, který opět jen kroutí hlavou; vláda tím totiž možná zklamala některé své voliče, zatímco v průměru chudší voliče opozice za korunu padesát za peněženku taky určitě nechytne.

Fialův kabinet ovšem schytal přátelskou palbu i od velkého kritika Babišovy vlády Tomáše Prouzy. „Já jsem si přečetl minulý týden velké titulky, jak pan ministr zemědělství bude kontrolovat marže a pak když jsem s ním mluvil, tak jsem zjistil, že úplně nepochopil, jaký je rozdíl mezi marží a ziskem,“ řekl šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory v Epicentru Blesku.

Video  Plán Česka při odstavení dodávek plynu  - Videohub
Video se připravuje ...

I lidoveckého ministra zemědělství Zdeňka Nekulu tak za kontrolu marží u potravin stihla podobná kritika jako vládu za spotřební daň u paliv. I u jídla totiž vláda odmítá snížit DPH tak, jak to udělaly mnohé země EU, a cenu jídla se snaží držet jen tlakem na marže. Ironie je, že Prouza je i poradcem ministra průmyslu a obchodu za STAN Jozefa Síkely. Jenže jako „lobbista“ hypermarketů prosazuje stejně jako opozice snížení DPH na potraviny.

Je válka a politikou proto začínají hýbat ceny základních životních potřeb. A jako obvykle se už mobilizují i odbory, které vyhrožují demonstracemi, generální stávkou a taky blokádou Prahy, kterou už mimochodem dávno slušně blokuje dopravní chaos pirátského primátora Zdeňka Hřiba.

Vládu určitě nečekají žádná populární rozhodnutí. Když už se ale pro něco rozhodne, měla by se aspoň snažit naštvat jen někoho a ne všechny. A nevolit laciná a alibistická gesta v podobě rozdávání mimořádných příspěvků s podivně nastavenými parametry.

17:48
Dnes

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek oznámila, že do povodněmi postižených částí Ukrajiny spěchá s dodávkami nouzových zásob a je připravena reagovat na řadu zdravotních rizik včetně úrazů, utonutí a nemocí přenášených vodou, jako je cholera.

17:37
Dnes

Při ruském útoku na Chersonskou oblast, kde probíhá evakuace ze zaplavených oblastí, bylo zraněno devět civilistů. Ministerstvo vnitra oznámilo, že nedošlo k žádným obětem na životech.

Při ruském útoku na Cherson bylo zraněno několik civilistů (8.6.2023) Při ruském útoku na Cherson bylo zraněno několik civilistů (8.6.2023) Při ruském útoku na Cherson bylo zraněno několik civilistů (8.6.2023)
17:33
Dnes

Spojené království rozšířilo sankce proti Bělorusku za jeho podporu ruské invaze, uvedlo britské ministerstvo zahraničí. Jsou zaměřeny na běloruský export, obcházení sankcí a propagandistické aktivity běloruských organizací ve Spojeném království.

Zobrazit celý online

tom999 ( 25. května 2022 10:31 )

vlade NEZATAPI n i c. . . . soudruzi z PRAVA maji totalne radost - potoze si masti STATNI POKLADNU - tudiz , muou zase UPLACET Spodinu-DOLNICH 10 milionu obcanu v Cesku !!!!!!!

+ + + + ČEZ oznámil další cenový skok a tentokrát pořádný - - - Cena elektřiny a plynu dál letí nahoru. Podle odhadů společnosti Centropol zaplatí domácnosti a firmy za elektřinu v příštím roce o 300 miliard víc než loni, u plynu jde o 173 miliard korun.....

F O RRRRRRRRRRR - - - - - SKUPINA ČEZ V I. ČTVRTLETÍ VYDĚLALA 26,7 MLD. KČ, AKCIONÁŘE ČEKÁ PŘÍŠTÍ ROK REKORDNÍ DIVIDENDA
Provozní výnosy meziročně vzrostly o 29 % na 76,0 mld. Kč a provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 25,8 mld. Kč na 43,7 mld. Kč. Čistý zisk dosáhl 26,7 mld. Kč, o 18,3 mld. Kč více. /5-2022/.


Nejvýznamnějším akcionářem společnosti ke dni 31. 12. 2021 zůstávala Česká republika s podílem na základním kapitálu téměř 70 %. - Česká republika zastoupená Ministerstvem financí České republiky dosahující podílu v celkové výši 69,78 % základního kapitálu

M I N I S T E R S T V O f i n a n c i - ministr financí Zbyněk S t a n j u r a /ODS/.... politik, od prosince 2021 ministr financí ČR ve vládě Petra Fialy, v letech 2012 až 2013 ministr dopravy ČR v Nečasově vládě, od roku 2010 poslanec Poslanecké sněmovny PČR a v letech 2011 až 2021 s přestávkou v době vládního angažmá i předseda Poslaneckého klubu ODS. Od roku 2020 je též 1. místopředsedou ODS, v letech 2000 až 2011 byl zastupitelem Moravskoslezského kraje a v letech 2002 až 2010 primátor města Opavy.....

tom999 ( 7. května 2022 22:34 )

Lisabonská smlouva v praxi: co se změní pro Česko

++ Ztráta suverenity?
Ztratí Česko opravdu suverenitu, jak říká Václav Klaus? Ve většině oblastí A N O , ve výše zmíněných (ekologie, energetika atd.) ano.

+ + + Zrušení práva veta
Česko ztratí možnost samostatně blokovat některé návrhy.
Právo veta se zruší celkem v 70 okruzích.


Nejpodstatnější z nich jsou ekologie, e n e r g e t i k a a otázky spojené s p ř i s t ě h o v a l e c t v í m.

Výhodou je rychlejší?!? rozhodování.

Záporem toho je, že nám bude Unie moci p ř e d e p s a t !! například pravidla pro přistěhovalce či různé ekolimity i p r o t i naší v ů l i. !!!

++ Oslabení hlasu Česka
Velké země získají více hlasů při rozhodování na půdě Evropské unie na úkor malých. Podle nového systému bude od roku 2014 pro schvalování některých evropských "zákonů" nutný souhlas alespoň 55 procent členských států, ve kterých zároveň žije alespoň 65 procent unijních obyvatel.

Co to bude znamenat v praxi? Kritici smlouvě vyčítají, že čtyři nejlidnatější a největší země (Německo, Francie, Itálie a Británie) mohou společně zablokovat jakýkoli návrh. A ty samé čtyři země mají tolik obyvatel, že jim stačí sehnat jen jakýchkoli jedenáct malých a v některých oblastech si prosadí cokoli.

Evropský ministr zahraničí
Lisabonská smlouva také zavádí funkci jakéhosi "evropského ministra zahraničí", který má reprezentovat společnou zahraniční politiku. Takový "ministr" má být silnějším partnerem pro vyjednávání Evropy s velkými světovými hráči, jako jsou třeba Čína nebo Rusko. Je však velkou neznámou, jakou bude mít taková funkce smysl.

Dosavadní zahraniční politika velkých států typu Francie nebo Německa nedává žádný důvod myslet si, že se vzdají vlastních zájmů v zahraničí ve prospěch společného "evropského postupu". Naopak poměrně pravděpodobné je, že by v méně důležitých zemích mohly časem být společné EU ambasády.

atd.

tom999 ( 7. května 2022 22:24 )

Klaus podepsal Lisabon. Česko tak ztrácí suverenitu, prohlásil - 3.11.2009 - CERNY DEN pro CESKO . . . .

Prezident Václav Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu. Učinil tak i přes zásadní výhrady, které ke smlouvě má. Česko podle něj ztratí suverenitu. Klaus také obvinil Ústavní soud z politikaření. Na prezidentův podpis čekala celá EU, závisel na něm totiž osud ratifikačního procesu.


Prezident rozhodnutí Ústavního soudu z dnešního rána očekával, zároveň ale dal najevo, že ho verdikt ani v nejmenším nepřesvědčil.

"Nemohu souhlasit s jeho formou, tedy jeho právní kvalitou (...) Především nemohu souhlasit s jeho obsahem, neboť vstoupením Lisabonské smlouvy v platnost, navzdory politickému názoru Ústavního soudu, Česká republika přestane být s u v e r é n n í m státem," varoval prezident.


Premiér Jan Fischer podle České televize smlouvu ihned kontrasignoval. Tím splnil podmínku nutnou pro to, aby mohla začít platit už v prosinci.

Český prezident se jako odpůrce Lisabonské smlouvy dostal do hledáčku Evropy jako poslední člověk, na jehož rozhodnutí stálo bytí a nebytí smlouvy. Zastánci Lisabonu argumentovali mimo jiné tím, že v případě nepodepsání smlouvy (a tedy její "smrti") by v EU nastal administrativní chaos.

tom999 ( 7. května 2022 22:19 )

Klause obviníme z velezrady, plánuje senátorka

Gajdůšková /CSSD/: Lze to kvalifikovat jako velezradu ... "Prezident je součástí moci výkonné a ta je podřízena moci zákonodárné. Jestliže prezident nekoná v souladu s ústavou a nerespektuje rozhodnutí moci zákonodárné, a ta je odvozena od vůle lidu, tak by bylo možné to kvalifikovat jako velezradu," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD).

Tato žaloba přichází úvahu, pokud prezident "jedná proti územní celistvosti státu, jeho suverenitě nebo demokratickým základům".

Použít by se přitom mohl podle senátorů i další paragraf. Parlament může rozhodnout, že dočasně pozastaví výkon prezidentského úřadu a jeho kompetence přenese na předsedu sněmovny a předsedu vlády. "Když prezident nekoná, co konat má, dá se dovodit, že není způsobilý, a pak je na zvážení, zda ty kompetence má mít. To je článek 66 ústavy," popisuje Gajdůšková.

Zelení se přidali

Taktiku na Klause vymýšlejí senátoři ČSSD, ale nejen oni. Připojí se k nim i někteří nezávislí senátoři a také zelení. Ti už začali aktivizovat občanskou společnost a burcují k podpisu petice, která by měla Klause obměkčit.

Ať prezident podepíše Lisabon, žádají zelení u petičních archů."Je to nehoráznost, kdyby byl na Hradě Jan Švejnar, bylo by už podepsáno," řekl Martin Bursík.

TO BYL H O N na carodejnici K L A U S E - to uz aky delate , ze se TO nedelo ""??""

tom999 ( 7. května 2022 22:13 )

bohuzel doslo na SLOVA Vaclava KLAUSE st. - - - ktery jako prezident CR varoval a NECHTEL podepsat Lisabonskou smlouvu 2009 !!!!!

dokonce Cesi prave Klause Z A L O V A L I u soudu za V E L E Z R A D U - - nebyt toho, ze mu skoncil prezidensky mandat TAK bychom meli P R V N I H O p o l i t i c k y h o V E Z N E po Sametaku 1989 !!!!!

++ Klaus za velezradu souzen nebude, rozhodl Ústavní soud - 3/2013 - Exprezident Václav Klaus se soudu za velezradu vyhne. Ústavní soud totiž řízení o žalobě, kterou schválil Senát, zastavil. Důvodem je to, že Klausův mandát krátce po podání žaloby vypršel, a soudci tak dospěli k závěru, že nyní se již údajným proviněním v prezidentské funkci zabývat nemohou.

!!! Senát zažaluje prezidenta pro velezradu. Poprvé v historii země !!!

Senát v pondělí schválil podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu.Návrh žaloby bude podán Ústavnímu soudu. Pro hlasovalo v pondělí 38 senátorů, proti 30.

!!! Pro obžalobu Klause hlasovali: např. Jiří Dienstbier, Zdeněk Škromach, Alena Gajdůšková, František Bublan, Marcel Chládek a další členové ČSSD, následovaní Alenou Dernerovou (za Severočechy.cz), Martou Bayerovou (KSČM), ale také Liborem Michálkem (Piráti, klub KDU-ČSL), Eliškou Wagnerovou (SZ) a Tomiem Okamurou. !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa