Úterý 17. května 2022
Svátek slaví Aneta, zítra Nataša
Polojasno 25°C

Lipavský o možné válce na Ukrajině: Jsme připraveni na nejhorší scénář. Česko pošle munici

Aktualizováno -
21. ledna 2022
18:37
Autor: ČTK, Mii - 
21. ledna 2022
17:47

Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Česko je podle něj připraveno podpořit případné sankce proti Rusku. Zdůraznil potřebu zachování komunikace. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Česko věří v mírové zakončení krize. Domnívá se, že není v zájmu Ruska situaci eskalovat. Černochová na tiskové konferenci potvrdila, že Česká republika daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů.

Ukrajina podle ministryně poslala seznam požadavků, Česko si z ní vybralo pomoc v podobě dělostřelecké munice. Podle Lipavského ČR zvažuje i další formu pomoci. O personální pomoc Ukrajina Česko nepožádala, dodala ministryně.

„Česká republika i vzhledem k různým historickým souvislostem podporuje Ukrajinu. Byla to jednu dobu i země, se kterou jsme s částí území sdíleli jedno Československo, takže ty historické vazby tady máme,“ vysvětlovala Černochová. Dar v podobě dělostřelecké munice je podle ní prodiskutován s generálním štábem Armády ČR.

Lipavský za nejhorší možný scénář označil vojenskou invazi Ruska na území Ukrajiny. „Zpravodajské informace, které máme k dispozici, poukazují na koncentraci zhruba stotisícové armády na stupni bojové připravenosti, která může zaútočit z Krymu, z východu ale také ze severu a z Běloruska,“ popsal ministr s tím, že tento vývoj si nikdo nepřeje a diplomaté se ho snaží odvrátit. 

Hrozbu invaze na Ukrajinu ministr nazval vyděračskou taktikou Ruska.

Záležitostí se každý den bude podle něho zabývat vnitroresortní skupina, která dnes na ministerstvu zahraničí vznikla. „Pozice České republiky je v této situaci pevná a neměnná. Aktivně se účastníme různých vyjednávání na úrovni NATO,“ pokračoval Lipavský.

Blinken: USA budou reagovat

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes podle agentury TASS uvedl, že Rusko v rámci bezpečnostních záruk požaduje, aby se vojska Severoatlantické aliance stáhla z Rumunska a Bulharska. Moskva již dříve vznesla vůči Západu požadavek, aby se NATO vrátilo do svých hranic z roku 1997. Obě balkánské země ruskou žádost jednoznačně odmítly.

Lavrov dnes v Ženevě jednal s americkým protějškem Antonym Blinkenem. Lavrov po schůzce řekl, že Spojené státy souhlasily s tím, že Rusku příští týden poskytnou písemné odpovědi na bezpečnostní požadavky Moskvy. Blinken na separátní tiskové konferenci potvrdil, že USA jsou připraveny odpovědět, Moskva ale musí zároveň reagovat na obavy týkající se Ukrajiny.

Podle Fialy musíme zamezit ruské agresi

K situaci se již ve čtvrtek vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům řekl, že Česká republika musí hledat cesty, jak Ukrajině pomoci, a podpořit současně snahu zamezit možné ruské agresi. Česko podle něj nad situací na ukrajinsko-ruské hranici nezavírá oči a je znepokojeno ruskými vojenskými manévry, stejně jako celá Evropa či NATO.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi. Z Washingtonu v posledních dnech zaznělo, že Rusko by mohlo zahájit útok kdykoliv. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, popírá, že by chystalo útok. Podle Moskvy je stažení vojsk možné teprve tehdy, když od Západu získá požadované záruky.

Video  Putin Západu ukazuje svaly. Analytik zmínil páky, kterými Rusko tlačí i na Česko.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

AHel ( 3. března 2022 18:19 )

Prosím pěkně, neposílejte zbraně nikam, podporujete tím násilí, někdo umře, to přeci není možné, aby se takto choval politik v 21. století. Zastavte to a ke stolu a diplomatickou cestou a rozhovory najít řešení, žádná krev, žádní mrtví, to je strašné, co se to s lidmi stalo, nikdy bych nevěřila, že naše republika bude posílat zbraně do nějakého konfliktu, politici k takovému jednání od nikoho nedostali mandát. To se v demokratickém světě nedělá. Mě vstávají vlasy hrůzou na hlavě, to je neštěstí a hrůza. tak se tedy pobijte a nevyzývejte farizejsky k okamžitému zastavení bojů!

cid2000 ( 26. února 2022 08:58 )

Zrádní polici nás úmyslně zavlečou do války!!Zelenskyj není nevi­ňatko,­podpo­roval banderovce v odstřelování domů,paneláků na Donbase s civilisty!! Tisíce zabitých i dětí!! To mu nebude odpuštěno!! Tady se o tom musí nyní mlčet co dělali ukrové na východě!!Celé NATO řve už po 8hodinách války najednou, že Rusko bambarduje Kyjev,především tedy voj.cí­le,ve­lení,­voj.bu­dovy(­bohu­žel to odnesou i okolní nevojenské objekty),ale že banderovci 8 let bombardovali Donbas a Luhansk nevadilo!!8 let odstřelovali paneláky, sídliště s lidma nevadí!!!!! Ukrové pozabíjeli tisíce lidí.....to našim nevadí !!! Rusku došla již trpělivost s tím vražděním a genocidou. Bohužel, to nyní odnesou i nevinní ukrajinci,kteří nemohli ovlivnit chování pučistycké Majdanské banderovské bandy,kterou celou dobu oslavujeme jako demokraty!!!Válka přinese neštěstí všem!! Západ s banderovci Mír nechtěli a nechtí,chtějí válku a proto v čele států nyní stojí fanatici. Celé to je plán na restart ekonomiky USA a zničení Evropy!! Úmyslnná sebevražda EU,hlavně východní části za pomocí zrádných vlastních politiků,kteří to navléknou na Ukrajinský konflikt. Nikdo nemá vždy pravdu 10 : 0. Chudáci normální lidi.

fido2 ( 25. února 2022 11:01 )

Lipavský podporuje bratrovražedný boj...

lopota1949 ( 23. ledna 2022 10:56 )

jediná špína,retard s mozkem kuřete jsi ty zemanjebuzna pedofile!

Jirik-ta ( 22. ledna 2022 18:05 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa