Středa 25. května 2022
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, déšť 19°C

Bitva o milionové dědictví po otci: Rathův bratr napadl závěť, u soudu neuspěl

Autor: ČTK - 
19. ledna 2022
14:55

Bývalý středočeský hejtman David Rath zdědil majetek po svém otci Ratmírovi oprávněně a na základě platné závěti. Soud ve středu nepravomocně zamítl žalobu jeho bratra Michala, podle které byla závěť neplatná. Ani jeden z bratrů se k soudu nedostavil. David Rath minulý týden opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci.

Žaloba se týkala poslední vůle sepsané Ratmírem Rathem v srpnu 2014, tedy dva měsíce před jeho smrtí. Podle závěrečných návrhů obou bratrů přečtených soudkyní žaloba vznikla bezprostředně poté, co jejich otec utrpěl infarkt, podle Davida lehký, podle Michala těžký. Žalující bratr argumentoval tím, že otec nebyl ve stavu, který by umožnil o vlastní vůli závěť sepsat, a že na něj David vyvíjel nátlak.

Bývalý politik to odmítl, otec byl podle něj zcela při smyslech a testament, kterým odkázal všechen majetek jemu, sepsal z důvodu sporů se svým druhým synem. David Rath již dříve uvedl, že Michal měl svému otci vyhrožovat udáním na policii a nadávat mu, což jeho bratr odmítl. Advokát žalující strany dnes na místě odvolání nepodal a za klienta rozhodnutí nekomentoval.

Součástí dědictví byly i zabavené miliony

Soudkyně Irena Voštová v odůvodnění rozsudku řekla, že soud vycházel ze znaleckého posudku, který si nechala vypracovat policie a který potvrdil pravost závěti. „Nic nenasvědčovalo tomu, že zůstavitel nebyl pisatelem,“ řekla a dodala, že to potvrdila i výpověď zdravotní sestry otce.

Z výpovědí ani zpracovaného znaleckého posudku kardiologa podle soudkyně nevyplynulo, že by v době infarktu a převozu do nemocnice nebyl Ratmír Rath při smyslech. Další tvrzení ohledně nátlaku na otce nebo trestných činů Davida v souvislosti s dědictvím podle ní žalobce neprokázal a policie také odložila trestní oznámení, které Michal na bratra podal. Soudkyně dále řekla, že pokud by se v dalších vyšetřování v souvislosti s někdejším středočeským hejtmanem objevily nové relevantní skutečnosti, bylo by to důvodem k obnově řízení.

Součástí dědictví po Ratmírovi Rathovi by mělo být i osm milionů korun, které policie zabavila při domovní prohlídce u Davida Ratha v roce 2012. Tehdy ho zadržela kvůli korupci, za kterou byl později odsouzen. Bývalý hejtman dlouhodobě tvrdí, že peníze naspořil jeho otec.

Rath se vrátil do Hostivic

Davida Ratha policie zadržela v květnu roku 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal jeho vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení. Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok.

O jeho nedávném propuštění rozhodl v neveřejném jednání Krajský soud v Brně, bývalý hejtman se vrátil do svých domovských Hostivic a do politiky se podle svého vyjádření vracet nechce.

Video  Rath po propuštění z vězení: Budu pracovat jako lékař, politiku neplánuji  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

tomik007 ( 19. ledna 2022 17:25 )

Vyděděn protože nekradl? 🙈

tomik007 ( 19. ledna 2022 17:23 )

A začne znova...🙄

tomik007 ( 19. ledna 2022 17:22 )

SPRAVEDLIVE BY BYLO kdyby bratr dostal polovinu vseho. Takhle RATT dostane sve úplatky a nepouci se.🦝

sorgedoktor ( 19. ledna 2022 16:13 )

Bullshit....My laici tomu tak dvakrat nerozumime.Ale ze na smrtelmne posteli se z nekoho nešcdo vyexploruje, tak s tim jsem se uz setkal..

bre-burda ( 19. ledna 2022 16:13 )

Pokud byly prokázány špatné vztahy syna k otci, lze uplatnit institut vydědění!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa