Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rath si na oslavu svobody připil. Přiznal „řadu chyb“, dál chce působit jako lékař

Aktualizováno -
11. ledna 2022
18:14
Autor: ČTK, Mii - 
11. ledna 2022
17:45

David Rath respektuje rozsudek, na jehož základě strávil ve vězení 3,5 roku. Řekl to dnes médiím po návratu do Hostivice u Prahy, v níž žije. Připouští, že udělal řadu chyb. Do politiky se vrátit nechce, dodal. Na improvizovaném briefingu v hostivické restauraci řekl, že bude ještě několik týdnů dojíždět do brněnské věznice jako lékař na částečný úvazek. Zatímco Rath hovořil, na oslavu svobody si připíjel drinkem. Zavtipkoval i o legendární krabici s miliony.

Rathovi zbývá doplatit pět milionů z desetimilionového peněžitého trestu. Podle jeho advokáta Romana Jelínka se placení nevyhýbá, ale zbývá mu přeměnit současný majetek na peníze.

Rath dnes řekl, že ho zájem médii překvapil, a poděkoval Svazu pacientů ČR za záruku a podání návrhu na propuštění. Poděkovat také svému advokátovi. „Práci bych měl dělit mezi zdejší ordinaci a zdravotní středisko a internu v brněnské vazební věznici,“ uvedl Rath, co nyní plánuje. Dodal, že ve věznici by měl pracovat dva dny v týdnu a plánují tam pro něj i noční služby.

Video Rath po propuštění z vězení: Budu pracovat jako lékař, politiku neplánuji. - ČTK/Blesk

„Bylo to těžkých deset let,“ přiznal dále exhejtman a zmínil, že už nikdy nechce mít nic společného s českými veřejnými zakázkami. Podle něj je to minové pole. Také odmítá svůj návrat do politiky, ze které dle jeho názoru v posledních letech zmizely výrazné osobnosti.

„Jestli je něco na vězení pozitivní, tak to, že vás naučí být extrémně klidným,“ uvedl následně Rath na dotaz, proč už nevystupuje tak bouřlivě jako dříve. 

Ještě musí doplatit trest

Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu. O jeho propuštění dnes ráno v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně, který zamítl stížnost státní zástupkyně proti Rathovu podmíněnému propuštění se zkušební dobou sedmi let.

Ratha policie zadržela v květnu roku 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení, desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu.

Video David Rath odjíždí v modré dodávce z brněnské věznice. - Hynek Zdeněk

kristinn ( 11. ledna 2022 23:58 )

po fotkami máte zlý rok...

nanometr ( 11. ledna 2022 23:39 )

Rath = narcis, exhibicionista, zloděj, ignorant.

jorka1 ( 11. ledna 2022 23:23 )

Kam se ale hrabe na soudruha STBáka Bureše!!!!! To je největší podvodník a zloděj a ten šmejd patří do basy.

vrsrvrsr ( 11. ledna 2022 22:22 )

Ještě je tu druhá větev...

bogumyl ( 11. ledna 2022 19:31 )

Tomu ten křivý charakter přímo čiší z ksichtu

Zobrazit celou diskusi
Další videa