Vláda má důvěru Sněmovny. Fiala se omluvil za sprosťárnu, pak děkoval
Vláda Petra Fialy (ODS) Petra Fialy podle očekávání pohodlně získala důvěru Sněmovny. Pro hlasovalo 106 poslanců, proti byli zástupci ANO a SPD. Debata trvala 23 hodin a jde o český rekord. Projevy byly vydatné a dlouhé, expremiér Andrej Babiš (ANO) ve druhém projevu obvinil členy vlády z demagogie. Mikrofony zachytily, jak si Fiala postěžoval, že „už ho to taky s*re“. Vyjádřil se tak na adresu ministrů, kvůli jejichž absenci se musely vyhlašovat pauzy. Později se za silná slova omluvil. Dvoudenní maraton ve Sněmovně sledovali reportéři Blesk Zpráv podrobně.
- Kompletní kabinet pěti stran – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (koalice SPOLU) a Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí oficiálně žádal Poslaneckou sněmovnu po 95 dnech od voleb o vyslovení důvěry. Žádné překvapení se nestalo. Ze 193 přítomných poslanců hlasovalo pro 106
- Premiér Fiala popsal před poslanci podle něho nejdůležitější úkoly z programu, které si kabinet pro další čtyři roky stanovil. Důchodovou reformu chce kabinet předložit do konce příštího roku.
- K dalším tématům Fialova vystoupení patřila digitalizace státu, zemědělství, podnikání, kdy stát ukončí podle něho „účelové zaklekávání“ podnikatelů, ochrana vody a podpora rodiny.
- Vláda cítí, že jí teče do bot, a proto si vytváří alibi, proč své voliče podrazí stejně jako v minulosti, řekl Babiš a dodal: „My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany.“ ANO ani SPD vládu nepodpořilo. Proti bylo 87 poslanců obou hnutí.

















Fiala: Naplnila se vůle občanů
„Poslanecká sněmovna dnes naplnila vůli občanů, kterou vyjádřili v podzimních volbách, a vyslovila důvěru vládě České republiky. Vládě, která se opírá o výsledky voleb,” řekl na tiskové konferenci po skončení rekordně dlouhého jednání premiér Fiala.

Premiér Petr Fiala ve svém vystoupení zkritizoval kroky předchozí vlády Andreje Babiše (ANO).
„Za minulé vlády se zvyšovaly počty úředníků a zvyšovaly se platy tak, že jsou vyšší, než v sektoru soukromém,“ začal s kritikou Fiala.
Podle nového premiéra to není současná, ale předchozí vláda, která může za zvyšující se ceny energií.
„Pan předseda Babiš nám vyčetl, že kvůli nám vzrostou ceny energií o 21%. Skutečnost je taková, že vzrostou kvůli krokům minulé vlády. Stejně tak nemohu souhlasit s argumentem, že by situaci vyřešilo snížení DPH. To totiž není ta cílená pomoc,“ nešetřil minulou vládu šéf ODS a premiér.
Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů nedokázala podle Fialy využít ekonomický růst ve prospěch občanů. Zmínil, že je v Česku vysoká inflace, i občany postižené energetickou chudobou.
„Jsme připraveni vyvést Českou republiku z této situace, ale ten úkol je těžký proto, jak jste se chovali v uplynulém období,“ vzkázal bývalému kabinetu Fiala. „Bohužel musíme intenzivně řešit tíživé dědictví, které nám zachovala minulá vláda,“ doplnil.
Vláda pěti stran podle Fialy vdechne Česku nový impuls.
„Chceme přinést změnu, chceme dát naději občanům, chceme dát naději lidem, kteří podpořili strany koalice, ale i ostatním,“ slíbil všem nastupující předseda vlády, který chce jít prý přikladem, a tak si z programového prohlášení vzal za své osobní priority, které následně vyjmenoval.
- zavedení dańové brzdy
- předložení důchodové reformy
- energetická soběstačnost ČR a zahájení tendru na dostavbu JE Dukovany
- 200 km nových dálnic
- školství
- digitalizace ČR - zaniknout má povinnost nosit občanské a řidičské průkazy, které mají nahradit elektronické průkazy

Po Tomiu Okamurovi si vzal čas na své závěrečné slovo premiér Petr Fiala. Na začátku svého vystoupení se omluvil za vulgarismus, který z jeho úst mimo mikrofon zazněl ve středu.
„Všem, který se tento výrok dotknul, se omlouvám,“ začal svou řeč Fiala.

Po Babišovi si vzal ještě slovo také poslanec hnutí ANO Jan Volný. Vládní programové prohlášení označil za plytké a nekompetentní.

„My na Moravě už máme národního ptáka. Je to orlice. My žádného jiného ptáka nechceme. Případně kalouse ušatého si přijímejte v Praze a ve středních Čechách,“ narážel bývalý předseda Sněmovny Vondráček (ANO) na závěr svého projevu na programové prohlášení Vlády Petra Fialy (ODS), kam pravděpodobně vášnivý ornitolog, europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra propašoval bod o prosazení volby národního ptáka.

„Co mi v tom programovém prohlášení chybí, je například mapa české justice. Když budu hodně korektní, tak mi to programové prohlášení přijde neambiciózní,“ řekl ve svém vystoupení k nemnoha poslancům v sále bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček, o kterém se mluví jako o stínovém ministru spravedlnosti za hnutí ANO.

„Vláda mou důvěru nezíská, ale palce jí držet budu,“ uzavřela své vystoupení Klára Dostálová (ANO).

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) kritizuje vládní koalici, že chce otevřít a změnit stavební zákon.
„Otevíráte pandořinu skříňku,“ řekla mimo jiné ve svém projevu.
„Dneska máme na programu schůze jednání o vyslovení důvěry vládě. Jde o vládu, která balamutila svoje voliče, jak bude šetřit. Zatím nám ale úřady vesele bobtnají, a to o trafiky pro politické náměstky,“ uvedla také bývalá ministryně.

Na projev vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zareagovala i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, která se začala zajímat o programy pomáhající lidem zasažených krizí.
„Proč jste ho zastavili? Není to třeba tak, že to teď nemůžete v provizoriu dělat? Že byste to přiznal, že to spadnulo do tzv. nespotřebovaných výdajů? A ty nemůžete čerpat v provizoriu. Mohl by odpovědět ministr průmyslu a obchodu? Nemohl by přijít a říct, kdy se začnou covidové programy vyplácet?“ ptala se Schillerová.
„Taxikáři mi píšou. Ti už jsou jako moje rodina,“ dodala dále Schillerová s tím, že to jsou reálné příběhy lidí, kteří potřebují pomoc.

Projev vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyvolal reakce opozičních poslanců. Ti nejdříve bučeli už při samotném projevu a následně se rozhodli o faktickou poznámku. První šel expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Já jsem to nevydržel,“ podotknul. „Já jsem tady od vás 2017, 2018 poslouchal, jak vláda bez důvěry by měla maximálně topit a svítit. Vy tu důvěru ještě nemáte, ale po 18 dnech jste vyhazoval lidi,“ opřel se do Jurečky a dodal, že u projevu sám ví, že to přehnal.
K pultíku dorazil i poslanec Patrik Nacher (ANO). „Místo, aby odpovídal, tak pouráží opoziční poslance,“ řekl s tím, že tam byla šílená arogance. „Nerozumím tomu. Na jednu stranu premiér říká, že ctí Poslaneckou sněmovnu, ale každým projevem koaličních poslanců ukazuje, že to tak není. To nedokážete normálně odpovídat? A to je první den. Jak to bude vypadat za půl roku?“ kritizoval slova Jurečky, který zmínil, že o důvěru nepřišel žádat opoziční poslance.

Slovo si vzala poslankyně Taťána Malá (ANO). Ta vyčetla nastupující vládě směr komunikace ohledně covidových opatření, který je podle ní nejasný. „Voliči očekávali změnu podle vašich předvolebních slibů, ale ne tu, co předvádíte, tu k horšímu,“ opřela se do kabinetu Petra Fialy (ODS).

„Prosím, neurážejte nás, je to nedůstojné. Nikdo se nevyjadřuje k tomu, jak mluví koaliční poslanci nebo ministři. K policejnímu prezidentu - to byl politický nátlak. To se stát za nás, máme tu demonstraci. Neříkejte, že je to dobře. Nebo je to nová politická kultura? Jaký to vysílá signál do bezpečnostních sborů? Lidé nevědí, co mají čekat, koho pan ministr vyhodí dalšího. Neříkejte, že je to v pořádku,“ glosoval Žáčkovo vystoupení poslanec ANO Robert Králíček.

Na plénu vystoupil i poslanec Aleš Juchelka z hnutí ANO. Na úvod svého vystoupení se vrátil ke slovům premiéra Petra Fialy (ODS), který při jednání ve své lavici řekl vicepremiérovi Jurečkovi, že „ho to taky se*e“. Nemluvil na mikrofon - ten ale jeho slova na dálku zaznamenal.
„Mrzí mě, že jsme již po pěti hodinách slyšeli z úst pana premiéra, že ho to… Nebudu říkat to vulgární slovo. Možná by se měl zákonodárnému sboru omluvit,“ řekl Juchelka.
Vláda by pak podle Juchelky měla jasně říct, ve kterých oblastech chce šetřit.

Jednání ve Sněmovně nabírá na obrátkách. Poslanci otevřeli otázku odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara, se kterým se sešel Vít Rakušan ještě dříve, než byl jmenován ministrem vnitra.
Jeho odchodu zalitoval například nově zvolený poslanec a bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba (ANO).
„Chápu prezidenta, že rezignoval. Je špatné nemít podporu ministra. Pana policejního prezidenta si ale velice vážím. Je to přímý a apolitický člověk. Navíc má podporu téměř všech policistů a policejních odborů. Je to škoda pro policii, že odchází, protože pro policii žil,“ uvedl.

„Děkuji vám za pozornost, jsem ráda, že jsem tu s vámi,“ řekla ve Sněmovně po svém dlouhém projevu poslankyně Helena Válková (ANO), která vystupovala také jaké vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Zopakovala, že na této pozici na konci ledna po dohodě s novým premiérem Petrem Fialou skončí. „Jsem připravena předat agendu svému nástupci či nástupkyni,“ dodala Válková a opoděkovala výslovně Andreji Babišovi, že dostala důvěru vykonávat funkci vládní zmocněkyně. „Vládě důvěru vyjádřit nemohu,“ řekla také ve svém projevu.

Mluvčí vlády Václav Smolka okomentoval sprostý výraz premiéra Petra Fialy při jednání Sněmovny o důvěře vládě.
„Mě už to taky s*re,“ řekl předseda vlády.
„Pan premiér je jenom člověk a neveřejně člověku může něco ujet,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí vlády Václav Smolka. Premiérova slova zachytily sněmovní mikrofony v době, kdy opozice tepala vládu za to, že v lavicích nesedí všichni ministři. To tak zřejmě naštvalo i premiéra, že jeho lidé nejsou na místech.

Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) ve svém vystoupení zrekapituloval vojenské zakázky, kterých prý bylo za jeho působení více než 700.

Během obědové pauzy pozvala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) novou vládu Petra Fialy (ODS) na slavnostní oběd s přípitkem.
„Oběd se nesl ve velmi příjemném a přátelském duchu. Podával se pstruh na másle s bramborovým pyré a jako dezert čokoládový dortík s malinovou omáčkou. Na úvod jsme si všichni symbolicky připili na úspěšné jednání o důvěře, což je pro vládu i Poslaneckou sněmovnu jeden z nejzásadnějších momentů celého volebního období,“ pospala průběh oběda Blesk Zprávám Pekarová Adamová.

Po exministrovi dopravy a kandidátovi na místopředsedu Sněmovny vystoupila poslankyně Jana Pastuchová (ANO).

Poslanec Patrik Nacher (ANO) se pozastavil nad tím, že se do pozice náměstků na některých ministerstev objevují lidé, které by zde nečekal - přesněji ti, kteří měli být poslanci, ale do Sněmovny se nedostali. Podle něj je to jen úkazem, že nebyla současná vláda personálně připravena. Na náměstky totiž podle něj měli mít připraveni jiná jména. „Na druhou stranu, abych to vyvážil, nezpochybňuju odbornost ministrů, typicky Jana Černochová (ODS), Martin Kupka (ODS),“ dodal s tím, že nebude destruktivním kritikem, jako bývali oni.

Projevy poslanců s přednostním právem jsou u konce. Začala tak rozprava, kterou načal poslanec Patrik Nacher (ANO). Ten se pozastavil nad časem, který již Sněmovna jednáním ztratila. „Kdybych chtěl být vtipný, tak se to dá natahovat do té doby, než pan Farský poletí do Ameriky a rázem máte o jednoho poslance méně,“ řekl a rozesmál tím část sálu.
Nacher tím narážel na kauzu, která se včera objevila v médiích. Jeden z poslanců Starostů a nezávislých, Jan Farský, totiž zamíří i přes svůj mandát na půl roku do USA. Více najdete zde.

S přednostním právem vystoupila i místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Tu dle svých slov překvapilo, že nevystoupili všichni ministři a nepředstavili své cíle. „Ocenila by to nejen Poslanecká sněmovna, ale i občané. Důvěra vládě je akt důležitý a myslím si, že pokud byli ministři jmenováni do funkcí, tak by měli říci, čeho chtějí dosáhnout,“ uvedla.
Vyzvala ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby vystoupil kvůli snížení mezd a odebrání stravenkového paušálu policistům, který během jejího projevu projevil nesouhlas s informacemi, které během projevu Vildumetzové zazněly.

Podívejte se na celý záznam projevu premiéra Petra Fialy (ODS).

Premiér Petr Fiala (ODS) v poklidu dokončil svůj projev. Zmínil, že by mohl mluvit ještě dlouho, ale všechny body programového prohlášení si mohou všichni přečíst v dostupných dokumentech. „Naše země si nemůže dovolit žádné další zpoždění. Proto od samého počátku naší vlády volíme politiku otevřenosti. Nechceme a nebudeme občanům zatajovat problémy, i když to pro nás někdy může být nepříjemné," řekl Fiala závěrem s tím, že se všichni cítí být vládou zemi.

„Jak už jsem zmínil, rodina a její stabilita je pro naši vládu zásadní hodnotou, proto podpoříme i flexibilnější pracovní úvazky rodičům a nabídneme jim lepší možnosti, jak sladit profesní a osobní život,“ řekl také Fiala během svého projevu s tím, že chtějí splatit obrovský dluh mladším občanům - a to je to, zdali budou mít tito lidé na důchody.
Třeba se chtěl zalíbit soudruhu Zemanovi, i když na jeho "kchundu" nemá.