Vláda má důvěru Sněmovny. Fiala se omluvil za sprosťárnu, pak děkoval
Vláda Petra Fialy (ODS) Petra Fialy podle očekávání pohodlně získala důvěru Sněmovny. Pro hlasovalo 106 poslanců, proti byli zástupci ANO a SPD. Debata trvala 23 hodin a jde o český rekord. Projevy byly vydatné a dlouhé, expremiér Andrej Babiš (ANO) ve druhém projevu obvinil členy vlády z demagogie. Mikrofony zachytily, jak si Fiala postěžoval, že „už ho to taky s*re“. Vyjádřil se tak na adresu ministrů, kvůli jejichž absenci se musely vyhlašovat pauzy. Později se za silná slova omluvil. Dvoudenní maraton ve Sněmovně sledovali reportéři Blesk Zpráv podrobně.
- Kompletní kabinet pěti stran – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (koalice SPOLU) a Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí oficiálně žádal Poslaneckou sněmovnu po 95 dnech od voleb o vyslovení důvěry. Žádné překvapení se nestalo. Ze 193 přítomných poslanců hlasovalo pro 106
- Premiér Fiala popsal před poslanci podle něho nejdůležitější úkoly z programu, které si kabinet pro další čtyři roky stanovil. Důchodovou reformu chce kabinet předložit do konce příštího roku.
- K dalším tématům Fialova vystoupení patřila digitalizace státu, zemědělství, podnikání, kdy stát ukončí podle něho „účelové zaklekávání“ podnikatelů, ochrana vody a podpora rodiny.
- Vláda cítí, že jí teče do bot, a proto si vytváří alibi, proč své voliče podrazí stejně jako v minulosti, řekl Babiš a dodal: „My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany.“ ANO ani SPD vládu nepodpořilo. Proti bylo 87 poslanců obou hnutí.

















Fiala: Naplnila se vůle občanů
„Poslanecká sněmovna dnes naplnila vůli občanů, kterou vyjádřili v podzimních volbách, a vyslovila důvěru vládě České republiky. Vládě, která se opírá o výsledky voleb,” řekl na tiskové konferenci po skončení rekordně dlouhého jednání premiér Fiala.

Premiér Petr Fiala ve svém vystoupení zkritizoval kroky předchozí vlády Andreje Babiše (ANO).
„Za minulé vlády se zvyšovaly počty úředníků a zvyšovaly se platy tak, že jsou vyšší, než v sektoru soukromém,“ začal s kritikou Fiala.
Podle nového premiéra to není současná, ale předchozí vláda, která může za zvyšující se ceny energií.
„Pan předseda Babiš nám vyčetl, že kvůli nám vzrostou ceny energií o 21%. Skutečnost je taková, že vzrostou kvůli krokům minulé vlády. Stejně tak nemohu souhlasit s argumentem, že by situaci vyřešilo snížení DPH. To totiž není ta cílená pomoc,“ nešetřil minulou vládu šéf ODS a premiér.
Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů nedokázala podle Fialy využít ekonomický růst ve prospěch občanů. Zmínil, že je v Česku vysoká inflace, i občany postižené energetickou chudobou.
„Jsme připraveni vyvést Českou republiku z této situace, ale ten úkol je těžký proto, jak jste se chovali v uplynulém období,“ vzkázal bývalému kabinetu Fiala. „Bohužel musíme intenzivně řešit tíživé dědictví, které nám zachovala minulá vláda,“ doplnil.
Vláda pěti stran podle Fialy vdechne Česku nový impuls.
„Chceme přinést změnu, chceme dát naději občanům, chceme dát naději lidem, kteří podpořili strany koalice, ale i ostatním,“ slíbil všem nastupující předseda vlády, který chce jít prý přikladem, a tak si z programového prohlášení vzal za své osobní priority, které následně vyjmenoval.
- zavedení dańové brzdy
- předložení důchodové reformy
- energetická soběstačnost ČR a zahájení tendru na dostavbu JE Dukovany
- 200 km nových dálnic
- školství
- digitalizace ČR - zaniknout má povinnost nosit občanské a řidičské průkazy, které mají nahradit elektronické průkazy

Po Tomiu Okamurovi si vzal čas na své závěrečné slovo premiér Petr Fiala. Na začátku svého vystoupení se omluvil za vulgarismus, který z jeho úst mimo mikrofon zazněl ve středu.
„Všem, který se tento výrok dotknul, se omlouvám,“ začal svou řeč Fiala.

Poslanci si hned na úvod na návrh šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného odhlasovali, že mohou jednat i po 21. hodině. Pro bylo 186 poslanců ze 187 přítomných.

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný označil postup SPD za podraz. Tomio Okamura mu prý nad ránem sliboval, že promluví až na mimořádné schůzi Sněmovny, která má řešit od devíti hodin financování hnutí STAN.
„Ty signály nebyly do poslední chvíle, ještě před hodinou jsem mluvil s panem předsedou Okamurou a on mi do očí potvrdil, že hodlá vystoupit až v devět hodin na mimořádné schůzi, kterou hnutí SPD a ANO svolala. Ze strany pana předsedy Okamury to tedy byla jednoznačná lež,“ reagoval po přerušení schůze o důvěře vládě Výborný.
Podle Výborného je teď na hnutí STAN, aby samo vysvětlilo okolnosti svého financování. „Je to odpovědností hnutí STAN a je to na nich. Je věcí hnutí STAN, aby ty věci vysvětlilo. Pokud by byla jakákoliv pochybení, tak i tady platí to, co platí pro všechny bez ohledu na to, jestli to je vládní nebo opoziční strana, padni komu padni,“ dodal předseda lidoveckého klubu a koaliční partner STAN.
Podle Seznam Zpráv sponzorují hnutí STAN firmy napojené na stíhaného muže.

Po Babišovi si vzal ještě slovo také poslanec hnutí ANO Jan Volný. Vládní programové prohlášení označil za plytké a nekompetentní.

„Teď už půjdu vzbudit děti, aby mohly jít do školy,“ řekl na závěr své faktické poznámky předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

„My na Moravě už máme národního ptáka. Je to orlice. My žádného jiného ptáka nechceme. Případně kalouse ušatého si přijímejte v Praze a ve středních Čechách,“ narážel bývalý předseda Sněmovny Vondráček (ANO) na závěr svého projevu na programové prohlášení Vlády Petra Fialy (ODS), kam pravděpodobně vášnivý ornitolog, europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra propašoval bod o prosazení volby národního ptáka.

„Co mi v tom programovém prohlášení chybí, je například mapa české justice. Když budu hodně korektní, tak mi to programové prohlášení přijde neambiciózní,“ řekl ve svém vystoupení k nemnoha poslancům v sále bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček, o kterém se mluví jako o stínovém ministru spravedlnosti za hnutí ANO.

Jednání o důvěře vládě Petra Fialy (ODS), které se protáhlo až do noci, dává zabrat nováčkům i sněmovním matadorům. Kamera například zachytila, jak se ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) měla k vicepremiérovi a šéfovi lidovců Marianu Jurečkovi.

„Vláda mou důvěru nezíská, ale palce jí držet budu,“ uzavřela své vystoupení Klára Dostálová (ANO).

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) kritizuje vládní koalici, že chce otevřít a změnit stavební zákon.
„Otevíráte pandořinu skříňku,“ řekla mimo jiné ve svém projevu.
„Dneska máme na programu schůze jednání o vyslovení důvěry vládě. Jde o vládu, která balamutila svoje voliče, jak bude šetřit. Zatím nám ale úřady vesele bobtnají, a to o trafiky pro politické náměstky,“ uvedla také bývalá ministryně.

Na projev vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zareagovala i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, která se začala zajímat o programy pomáhající lidem zasažených krizí.
„Proč jste ho zastavili? Není to třeba tak, že to teď nemůžete v provizoriu dělat? Že byste to přiznal, že to spadnulo do tzv. nespotřebovaných výdajů? A ty nemůžete čerpat v provizoriu. Mohl by odpovědět ministr průmyslu a obchodu? Nemohl by přijít a říct, kdy se začnou covidové programy vyplácet?“ ptala se Schillerová.
„Taxikáři mi píšou. Ti už jsou jako moje rodina,“ dodala dále Schillerová s tím, že to jsou reálné příběhy lidí, kteří potřebují pomoc.

Projev vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyvolal reakce opozičních poslanců. Ti nejdříve bučeli už při samotném projevu a následně se rozhodli o faktickou poznámku. První šel expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Já jsem to nevydržel,“ podotknul. „Já jsem tady od vás 2017, 2018 poslouchal, jak vláda bez důvěry by měla maximálně topit a svítit. Vy tu důvěru ještě nemáte, ale po 18 dnech jste vyhazoval lidi,“ opřel se do Jurečky a dodal, že u projevu sám ví, že to přehnal.
K pultíku dorazil i poslanec Patrik Nacher (ANO). „Místo, aby odpovídal, tak pouráží opoziční poslance,“ řekl s tím, že tam byla šílená arogance. „Nerozumím tomu. Na jednu stranu premiér říká, že ctí Poslaneckou sněmovnu, ale každým projevem koaličních poslanců ukazuje, že to tak není. To nedokážete normálně odpovídat? A to je první den. Jak to bude vypadat za půl roku?“ kritizoval slova Jurečky, který zmínil, že o důvěru nepřišel žádat opoziční poslance.

Slovo si vzala poslankyně Taťána Malá (ANO). Ta vyčetla nastupující vládě směr komunikace ohledně covidových opatření, který je podle ní nejasný. „Voliči očekávali změnu podle vašich předvolebních slibů, ale ne tu, co předvádíte, tu k horšímu,“ opřela se do kabinetu Petra Fialy (ODS).

„Prosím, neurážejte nás, je to nedůstojné. Nikdo se nevyjadřuje k tomu, jak mluví koaliční poslanci nebo ministři. K policejnímu prezidentu - to byl politický nátlak. To se stát za nás, máme tu demonstraci. Neříkejte, že je to dobře. Nebo je to nová politická kultura? Jaký to vysílá signál do bezpečnostních sborů? Lidé nevědí, co mají čekat, koho pan ministr vyhodí dalšího. Neříkejte, že je to v pořádku,“ glosoval Žáčkovo vystoupení poslanec ANO Robert Králíček.

Na plénu vystoupil i poslanec Aleš Juchelka z hnutí ANO. Na úvod svého vystoupení se vrátil ke slovům premiéra Petra Fialy (ODS), který při jednání ve své lavici řekl vicepremiérovi Jurečkovi, že „ho to taky se*e“. Nemluvil na mikrofon - ten ale jeho slova na dálku zaznamenal.
„Mrzí mě, že jsme již po pěti hodinách slyšeli z úst pana premiéra, že ho to… Nebudu říkat to vulgární slovo. Možná by se měl zákonodárnému sboru omluvit,“ řekl Juchelka.
Vláda by pak podle Juchelky měla jasně říct, ve kterých oblastech chce šetřit.

Jednání ve Sněmovně nabírá na obrátkách. Poslanci otevřeli otázku odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara, se kterým se sešel Vít Rakušan ještě dříve, než byl jmenován ministrem vnitra.
Jeho odchodu zalitoval například nově zvolený poslanec a bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba (ANO).
„Chápu prezidenta, že rezignoval. Je špatné nemít podporu ministra. Pana policejního prezidenta si ale velice vážím. Je to přímý a apolitický člověk. Navíc má podporu téměř všech policistů a policejních odborů. Je to škoda pro policii, že odchází, protože pro policii žil,“ uvedl.

„Děkuji vám za pozornost, jsem ráda, že jsem tu s vámi,“ řekla ve Sněmovně po svém dlouhém projevu poslankyně Helena Válková (ANO), která vystupovala také jaké vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Zopakovala, že na této pozici na konci ledna po dohodě s novým premiérem Petrem Fialou skončí. „Jsem připravena předat agendu svému nástupci či nástupkyni,“ dodala Válková a opoděkovala výslovně Andreji Babišovi, že dostala důvěru vykonávat funkci vládní zmocněkyně. „Vládě důvěru vyjádřit nemohu,“ řekla také ve svém projevu.

Mluvčí vlády Václav Smolka okomentoval sprostý výraz premiéra Petra Fialy při jednání Sněmovny o důvěře vládě.
„Mě už to taky s*re,“ řekl předseda vlády.
„Pan premiér je jenom člověk a neveřejně člověku může něco ujet,“ řekl Blesk Zprávám mluvčí vlády Václav Smolka. Premiérova slova zachytily sněmovní mikrofony v době, kdy opozice tepala vládu za to, že v lavicích nesedí všichni ministři. To tak zřejmě naštvalo i premiéra, že jeho lidé nejsou na místech.

Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) ve svém vystoupení zrekapituloval vojenské zakázky, kterých prý bylo za jeho působení více než 700.

Po exministrovi dopravy a kandidátovi na místopředsedu Sněmovny vystoupila poslankyně Jana Pastuchová (ANO).

Poslanec Patrik Nacher (ANO) se pozastavil nad tím, že se do pozice náměstků na některých ministerstev objevují lidé, které by zde nečekal - přesněji ti, kteří měli být poslanci, ale do Sněmovny se nedostali. Podle něj je to jen úkazem, že nebyla současná vláda personálně připravena. Na náměstky totiž podle něj měli mít připraveni jiná jména. „Na druhou stranu, abych to vyvážil, nezpochybňuju odbornost ministrů, typicky Jana Černochová (ODS), Martin Kupka (ODS),“ dodal s tím, že nebude destruktivním kritikem, jako bývali oni.

Projevy poslanců s přednostním právem jsou u konce. Začala tak rozprava, kterou načal poslanec Patrik Nacher (ANO). Ten se pozastavil nad časem, který již Sněmovna jednáním ztratila. „Kdybych chtěl být vtipný, tak se to dá natahovat do té doby, než pan Farský poletí do Ameriky a rázem máte o jednoho poslance méně,“ řekl a rozesmál tím část sálu.
Nacher tím narážel na kauzu, která se včera objevila v médiích. Jeden z poslanců Starostů a nezávislých, Jan Farský, totiž zamíří i přes svůj mandát na půl roku do USA. Více najdete zde.

Sněmovní schůzku sleduje i europoslanec Tomáš Zdechovský, který si všiml několika nesrovnalostí v projevu předsedy SPD Tomio Okamury.
Kromě zpochybnění výroku, že „za komunismu bylo v metru bezpečněji“, vypíchnul Zdechovský i výtku Markétě Pekarové Adamové (TOP09). Okamura se zajímal o to, proč nynější předsedkyně Sněmovny nepodepsala Chartu 77. Nutno zde ale podotknout, že se Pekarová Adamová narodila v roce 1984.
Tak si to shrňme, co se dnes dělo ve @snemovna
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) 12. ledna 2022
Vemeno týdne vyhrává překvapivě Tomio za výroky:
- za komunismu bylo v metru bezpečněji
- @market_a nepodepsala Chartu 77, přestože se narodila v roce 1984
Další adepti na ceny jsou @AndrejBabis a @alenaschillerov
Třeba se chtěl zalíbit soudruhu Zemanovi, i když na jeho "kchundu" nemá.