Vláda má důvěru Sněmovny. Fiala se omluvil za sprosťárnu, pak děkoval
Vláda Petra Fialy (ODS) Petra Fialy podle očekávání pohodlně získala důvěru Sněmovny. Pro hlasovalo 106 poslanců, proti byli zástupci ANO a SPD. Debata trvala 23 hodin a jde o český rekord. Projevy byly vydatné a dlouhé, expremiér Andrej Babiš (ANO) ve druhém projevu obvinil členy vlády z demagogie. Mikrofony zachytily, jak si Fiala postěžoval, že „už ho to taky s*re“. Vyjádřil se tak na adresu ministrů, kvůli jejichž absenci se musely vyhlašovat pauzy. Později se za silná slova omluvil. Dvoudenní maraton ve Sněmovně sledovali reportéři Blesk Zpráv podrobně.
- Kompletní kabinet pěti stran – ODS, KDU-ČSL a TOP 09 (koalice SPOLU) a Pirátů s hnutím Starostové a nezávislí oficiálně žádal Poslaneckou sněmovnu po 95 dnech od voleb o vyslovení důvěry. Žádné překvapení se nestalo. Ze 193 přítomných poslanců hlasovalo pro 106
- Premiér Fiala popsal před poslanci podle něho nejdůležitější úkoly z programu, které si kabinet pro další čtyři roky stanovil. Důchodovou reformu chce kabinet předložit do konce příštího roku.
- K dalším tématům Fialova vystoupení patřila digitalizace státu, zemědělství, podnikání, kdy stát ukončí podle něho „účelové zaklekávání“ podnikatelů, ochrana vody a podpora rodiny.
- Vláda cítí, že jí teče do bot, a proto si vytváří alibi, proč své voliče podrazí stejně jako v minulosti, řekl Babiš a dodal: „My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany.“ ANO ani SPD vládu nepodpořilo. Proti bylo 87 poslanců obou hnutí.

















Po Babišovi si vzal ještě slovo také poslanec hnutí ANO Jan Volný. Vládní programové prohlášení označil za plytké a nekompetentní.

„Vy jako Piráti se tváříte, jak jste geniální v té digitalizaci, no nejste. Digitalizace je nastartovaná. A plody naší práce a Dzurillovy slízne ministr vnitra,“ vzkázal Babiš ministrovi pro místní rozvoj a vicepremiérovi pro digitalizaci Ivanu Bartošovi. Bývalý premiér se také zastal svého vládního zmocněnce pro digitalizace Vladimíra Dzurilly, kterého v minulosti navrhoval na státní vyznamenání.
Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla podal podle Babiše výpověď, neboť pro nový kabinet nechce pracovat.

Ministru financí Zbyňku Stanjurovi vytkl Babiš jeho slova o politických náměstcích. „Není to pravda, hnutí ANO mělo čtyři náměstky. Nevím, proč tak mluvíte, je to demagogie,“ vzkázal Babiš Stanjurovi.

Babiš opět zmínil, že to byl on, kdo zabránil s maďarským premiérem Viktorem Orbánem přijetí kvót na migraci. „Byl bych strašně rád, kdybyste tyhle nepravdy neopakovali. Pravda je taková, že green deal je politická dohoda. Nevím, proč vlastně nechcete to slyšet,“ apeloval na novou vládu Babiš.
„Budu držet palce panu premiérovi, je potřeba za to bojovat a najít spojence,“ řekl expremiér.

Jako poslední v rozpravě unaveným hlasem Andrej Babiš. „Chtěl bych poprosit zejména ODS, protože ODS a pan ministr Stanjura mluví o green dealu a stále špatně. Tak já vám to ještě jednou vysvětlím,“ začal Babiš s tím, že na evropské radě se nehlasuje, nic se nepodepisuje. „Dělají se závěry.“ Začal s vysvětlováním expremiér, podle kterého je nutné, aby se premiér Fiala zasedání Evropské rady účastnil. „Jeho role je nezastupitelná. Pokud se nebude moct zúčastnit, tak ho nezastoupí nikdo jiný z ČR, ale zástupce jiné země,“ dodal Babiš.
„Neříkejte, že jsme něco dojednali špatně. Dojednali jsme to společně. Polsko a Česká republika,“ vzkázal od pultíku Babiš.

„My na Moravě už máme národního ptáka. Je to orlice. My žádného jiného ptáka nechceme. Případně kalouse ušatého si přijímejte v Praze a ve středních Čechách,“ narážel bývalý předseda Sněmovny Vondráček (ANO) na závěr svého projevu na programové prohlášení Vlády Petra Fialy (ODS), kam pravděpodobně vášnivý ornitolog, europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra propašoval bod o prosazení volby národního ptáka.

„Co mi v tom programovém prohlášení chybí, je například mapa české justice. Když budu hodně korektní, tak mi to programové prohlášení přijde neambiciózní,“ řekl ve svém vystoupení k nemnoha poslancům v sále bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček, o kterém se mluví jako o stínovém ministru spravedlnosti za hnutí ANO.

„Vláda mou důvěru nezíská, ale palce jí držet budu,“ uzavřela své vystoupení Klára Dostálová (ANO).

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) kritizuje vládní koalici, že chce otevřít a změnit stavební zákon.
„Otevíráte pandořinu skříňku,“ řekla mimo jiné ve svém projevu.
„Dneska máme na programu schůze jednání o vyslovení důvěry vládě. Jde o vládu, která balamutila svoje voliče, jak bude šetřit. Zatím nám ale úřady vesele bobtnají, a to o trafiky pro politické náměstky,“ uvedla také bývalá ministryně.

Na projev vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zareagovala i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, která se začala zajímat o programy pomáhající lidem zasažených krizí.
„Proč jste ho zastavili? Není to třeba tak, že to teď nemůžete v provizoriu dělat? Že byste to přiznal, že to spadnulo do tzv. nespotřebovaných výdajů? A ty nemůžete čerpat v provizoriu. Mohl by odpovědět ministr průmyslu a obchodu? Nemohl by přijít a říct, kdy se začnou covidové programy vyplácet?“ ptala se Schillerová.
„Taxikáři mi píšou. Ti už jsou jako moje rodina,“ dodala dále Schillerová s tím, že to jsou reálné příběhy lidí, kteří potřebují pomoc.

Projev vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyvolal reakce opozičních poslanců. Ti nejdříve bučeli už při samotném projevu a následně se rozhodli o faktickou poznámku. První šel expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Já jsem to nevydržel,“ podotknul. „Já jsem tady od vás 2017, 2018 poslouchal, jak vláda bez důvěry by měla maximálně topit a svítit. Vy tu důvěru ještě nemáte, ale po 18 dnech jste vyhazoval lidi,“ opřel se do Jurečky a dodal, že u projevu sám ví, že to přehnal.
K pultíku dorazil i poslanec Patrik Nacher (ANO). „Místo, aby odpovídal, tak pouráží opoziční poslance,“ řekl s tím, že tam byla šílená arogance. „Nerozumím tomu. Na jednu stranu premiér říká, že ctí Poslaneckou sněmovnu, ale každým projevem koaličních poslanců ukazuje, že to tak není. To nedokážete normálně odpovídat? A to je první den. Jak to bude vypadat za půl roku?“ kritizoval slova Jurečky, který zmínil, že o důvěru nepřišel žádat opoziční poslance.

Slovo si vzala poslankyně Taťána Malá (ANO). Ta vyčetla nastupující vládě směr komunikace ohledně covidových opatření, který je podle ní nejasný. „Voliči očekávali změnu podle vašich předvolebních slibů, ale ne tu, co předvádíte, tu k horšímu,“ opřela se do kabinetu Petra Fialy (ODS).

„Prosím, neurážejte nás, je to nedůstojné. Nikdo se nevyjadřuje k tomu, jak mluví koaliční poslanci nebo ministři. K policejnímu prezidentu - to byl politický nátlak. To se stát za nás, máme tu demonstraci. Neříkejte, že je to dobře. Nebo je to nová politická kultura? Jaký to vysílá signál do bezpečnostních sborů? Lidé nevědí, co mají čekat, koho pan ministr vyhodí dalšího. Neříkejte, že je to v pořádku,“ glosoval Žáčkovo vystoupení poslanec ANO Robert Králíček.

Na plénu vystoupil i poslanec Aleš Juchelka z hnutí ANO. Na úvod svého vystoupení se vrátil ke slovům premiéra Petra Fialy (ODS), který při jednání ve své lavici řekl vicepremiérovi Jurečkovi, že „ho to taky se*e“. Nemluvil na mikrofon - ten ale jeho slova na dálku zaznamenal.
„Mrzí mě, že jsme již po pěti hodinách slyšeli z úst pana premiéra, že ho to… Nebudu říkat to vulgární slovo. Možná by se měl zákonodárnému sboru omluvit,“ řekl Juchelka.
Vláda by pak podle Juchelky měla jasně říct, ve kterých oblastech chce šetřit.

Jednání ve Sněmovně nabírá na obrátkách. Poslanci otevřeli otázku odchodu policejního prezidenta Jana Švejdara, se kterým se sešel Vít Rakušan ještě dříve, než byl jmenován ministrem vnitra.
Jeho odchodu zalitoval například nově zvolený poslanec a bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba (ANO).
„Chápu prezidenta, že rezignoval. Je špatné nemít podporu ministra. Pana policejního prezidenta si ale velice vážím. Je to přímý a apolitický člověk. Navíc má podporu téměř všech policistů a policejních odborů. Je to škoda pro policii, že odchází, protože pro policii žil,“ uvedl.

„Děkuji vám za pozornost, jsem ráda, že jsem tu s vámi,“ řekla ve Sněmovně po svém dlouhém projevu poslankyně Helena Válková (ANO), která vystupovala také jaké vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Zopakovala, že na této pozici na konci ledna po dohodě s novým premiérem Petrem Fialou skončí. „Jsem připravena předat agendu svému nástupci či nástupkyni,“ dodala Válková a opoděkovala výslovně Andreji Babišovi, že dostala důvěru vykonávat funkci vládní zmocněkyně. „Vládě důvěru vyjádřit nemohu,“ řekla také ve svém projevu.

Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) ve svém vystoupení zrekapituloval vojenské zakázky, kterých prý bylo za jeho působení více než 700.

Po exministrovi dopravy a kandidátovi na místopředsedu Sněmovny vystoupila poslankyně Jana Pastuchová (ANO).

Poslanec Patrik Nacher (ANO) se pozastavil nad tím, že se do pozice náměstků na některých ministerstev objevují lidé, které by zde nečekal - přesněji ti, kteří měli být poslanci, ale do Sněmovny se nedostali. Podle něj je to jen úkazem, že nebyla současná vláda personálně připravena. Na náměstky totiž podle něj měli mít připraveni jiná jména. „Na druhou stranu, abych to vyvážil, nezpochybňuju odbornost ministrů, typicky Jana Černochová (ODS), Martin Kupka (ODS),“ dodal s tím, že nebude destruktivním kritikem, jako bývali oni.

Projevy poslanců s přednostním právem jsou u konce. Začala tak rozprava, kterou načal poslanec Patrik Nacher (ANO). Ten se pozastavil nad časem, který již Sněmovna jednáním ztratila. „Kdybych chtěl být vtipný, tak se to dá natahovat do té doby, než pan Farský poletí do Ameriky a rázem máte o jednoho poslance méně,“ řekl a rozesmál tím část sálu.
Nacher tím narážel na kauzu, která se včera objevila v médiích. Jeden z poslanců Starostů a nezávislých, Jan Farský, totiž zamíří i přes svůj mandát na půl roku do USA. Více najdete zde.

S přednostním právem vystoupila i místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Tu dle svých slov překvapilo, že nevystoupili všichni ministři a nepředstavili své cíle. „Ocenila by to nejen Poslanecká sněmovna, ale i občané. Důvěra vládě je akt důležitý a myslím si, že pokud byli ministři jmenováni do funkcí, tak by měli říci, čeho chtějí dosáhnout,“ uvedla.
Vyzvala ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby vystoupil kvůli snížení mezd a odebrání stravenkového paušálu policistům, který během jejího projevu projevil nesouhlas s informacemi, které během projevu Vildumetzové zazněly.

Expremiér Andrej Babiš (ANO) „doporučil“ ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) tlumočníka. „Víte, jak pan ministr Válek vysvětluje, že mu lidé, a dokonce už ani novináři nerozumí? „To může být proto, že jsem z Brna a používám hantec.“ Takže možná by bylo dobré, aby pan ministr kromě tlumočníka do znakové řeči měl vedle sebe i tlumočníka do češtiny,“ uvedl na twitteru ve shodě s tím, co předtím říkal ve Sněmovně.
Lidé připomínají, že zrovna Babiš často přecházel do českoslovenštiny, a z příspěvku si utahují.
Víte, jak pan ministr Válek vysvětluje, že mu lidé, a dokonce už ani novináři nerozumí? „To může být proto, že jsem z Brna a používám hantec.“ Takže možná by bylo dobré, aby pan ministr kromě tlumočníka do znakové řeči měl vedle sebe i tlumočníka do češtiny.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 12. ledna 2022

Žvanírna nebo klasická opoziční práce? Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše (67) se o jev, který dlouhodobě kritizoval na konkurečních poslancích, dnes nejedná. „Žvanírna znamená, když dotyčný nemluví k věci a vystupuje jen kvůli tomu, aby se prezentoval kvůli médiím. Můj projev byl nabitý konkrétními fakty na rozdíl od projevu premiéra Fialy a programového prohlášení, které je směsí vzletných slibů, vágních prohlášení, závazků bez termínů a nic neříkajících floskulí,“ napsal Blesku bývalý premiér.

Zde si můžete pustit celý projev expremiéra Andreje Babiše (ANO), který mluvil hodinu a půl.

Podle senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) zahájil Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně prezidentskou kampaň. „Nezklamal. Mluvil chaoticky, československy, používal polopravdy. Pevně věřím, že za rok si zvolíme pravdomluvného a česky mluvícího prezidenta,“ komentovala téměř hodinu a půl dlouhý projev expremiéra na twitteru.
Ve @snemovna dnes @AndrejBabis zahájil svoji prezidentskou kampaň. Nezklamal. Mluvil chaoticky, československy, používal polopravdy. Pevně věřím, že za rok si zvolíme pravdomluvného a česky mluvícího prezidenta🇨🇿
— Šárka Jelínková (@jelinkovaKDU) 12. ledna 2022
Třeba se chtěl zalíbit soudruhu Zemanovi, i když na jeho "kchundu" nemá.