Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Najděte řešení do dvou týdnů: Ministr Síkela zaúkoloval ERÚ kvůli cenám energií

Autor: ČTK - 
11. ledna 2022
11:15

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) požaduje od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby předložil návrhy řešení současné situace na energetickém trhu. Úřad je má dodat do 14 dnů. Do jednoho měsíce pak Síkela chce dostat strategický výhled, případně i konkrétní legislativní návrhy. Řekl to dnes novinářům po jednání se zástupci ERÚ.

„Musíme se zamyslet nad tím, jestli ta regulace energetického trhu je dostatečná, zejména v oblasti ochrany spotřebitele,“ řekl Síkela. V režimu dodavatele poslední instance (DPI) podle něj skončilo přes milion zákazníků, jako hlavní důvod se uvádí zvýšení velkoobchodních cen energií. Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, která dodávala energie zhruba 900.000 klientům, oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Následně skončili i další menší dodavatelé.

„Já jsem samozřejmě velmi nespokojen s tou situací a vyzval jsem ERÚ k tomu, aby se zamyslelo nad tím, co jsme se z této situace naučili. A vyzval jsem je, abych do 14 dnů dostal na stůl návrhy řešení stávající situace. To znamená, jaká opatření bychom mohli přijmout teď rychle. To je to rychlé řešení stávajících problémů,“ řekl Síkela.

Zamyslet se je podle něj potřeba například nad tím, zda nezpřísnit podmínky pro podnikání v této oblasti. Zmínil například nízké kauce při vstupu na energetický trh. „Já si pořád říkám, jestli můžeme dopustit to, aby se to někdy v budoucnu opakovalo. A já si myslím, že prostě některé změny udělat musíme,“ uvedl Síkela. Konkrétní kroky bude konzultovat, inspirovat se chce i v okolních zemích. Jako jednu z možností nevyloučil například státního dodavatele energií, chce ale nejdříve zjistit, jak tato varianta funguje v jiných zemích.

Vláda již řadu kroků proti vysokým cenám energií schválila. Lidem má pomoci zvýšení příspěvku na bydlení, v souvislosti s tím již schválila návrh novely zákona o státní sociální podpoře. Využít bude možné také mimořádnou okamžitou pomoc, pro podnikatele se rozšíří program Záruka v souvislosti s vynucenou změnou dodavatele energií.

Video  Síkela navštívil Zemana: Řešili podporu malých a středních podniků i Green Deal  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

denisz ( 12. ledna 2022 21:39 )

Snad ERÚ do řešení kritické stavu energetického trhu, stoupání cen elektřiny a plynu, uvede i mezinárodní vlivy, podivnou politiku EU i jistých českých politiků vůči Rusku. Uvádím pohled : Ceny elektřiny a plynu se v Česku zvýšily o stovky procent, v ostatních státech V4 jenom o desítky procent. Důsledkem je nejvyšší nárůst cen u řady druhů zboží v České republice v rámci celé EU. Lidé se začnou ptát : proč právě u nás jsou tak vysoké ceny energií, daleko vyšší než v jiných státech, a jak situaci vyřeší. na Slovensku se mají v tomto roce zvýšit ceny elektřiny o 10 až 15 procent, u nás o 70 až 80 procent. Minulá vláda také zcela selhala, pokud jde o přípravu České republiky na energetickou krizi, která byla předvídatelná. To se týká i Energetického regulačního úřadu, který selhal. Viníkem je i Rusko, které se snaží někoho v Evropě "trestat". Západní politici řady států také kritizují Rusko jak to dělá Česko, uzavírají však ale různé kompromisní politické dohody, aby na druhou stranu přispěli k uzavření řady lukrativních smluv průmyslových podniků svých států s ruskými firmami a uzavřely i dlouhodobé smlouvy na odběr plynu s Gazpromem za velmi nízké ceny. To Česku neudě Ruský plyn z dlouhodobých smluv je minimálně o polovinu levnější než plyn z burzy. Ceny plynu na burze již stanovuje spíše regulace ze strany EU než tržní vztahy. Pan prezident Zeman říká, že direktivní nařizování nástrojů ze strany EU vede ke zvyšování cen energií, nevede ale ke zlepšování životního prostředí. Na druhé straně významné evropské státy, které se rozhodly investovat do nezávislosti na fosilních palivech, a to takřka za každou cenu. Uzavírání zdrojů na fosilní paliva musí být kompenzováno jinými zdroji za přijatelných ekonomických podmínek.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud