Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Novoroční oběd v Lánech 2022: Zeman a Fiala s manželkami si pochutnali na svíčkové

Aktualizováno -
2. ledna 2022
14:47
Autor: ČTK, simao - 
2. ledna 2022
08:33

Na lánském zámku začalo novoroční setkání prezidenta Miloše Zemana s novým předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na tradičním obědě je doprovázejí i jejich manželky Ivana a Jana. Prezidentský pár přivítal Fialu s chotí v Lánech ve 13:00. Kuchaři pro ně připravili svíčkovou.

Prezident Miloš Zeman a první dáma Ivana zasedli vůbec poprvé na Nový rok ke slavnostní tabuli s premiérem Petrem Fialou a jeho manželkou Janou.

„Prezident republiky Miloš Zeman s manželkou Ivanou Zemanovou na zámku v Lánech přátelsky přivítali při příležitosti tradičního novoročního oběda předsedu vlády Petra Fialu s chotí Janou Fialovou,“ uvedl na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Lánští kuchaři podle něj připravili na dnešní oběd tradiční pokrm - svíčkovou.

Zeman Fialovým pochválil chalupu na Vysočině

Úvodní setkání se konalo za přítomnosti médií. Dámy od pánů dostaly květiny a následovalo společné fotografování. Na výzvu, aby se přítomní usmívali, prezident namítl, že s respirátory se nelze usmívat.

Fiala s manželkou se poté, jak bývá zvykem, podepsali do pamětní knihy lánského zámku. Než se všichni odebrali k obědu, Zeman ještě ocenil, že Fialovi mají chalupu na Vysočině. Právě na Vysočině Zeman trávil své dovolené. V Novém Veselí spoluvlastní nemovitost, o které hovoří jako o chatě.

„Debata byla v mnoha směrech společenská, příjemná, zohlednili jsme i to, že s námi sedí u stolu naše manželky, takže jsme si třeba povídali o tom, jak všichni máme rádi Vysočinu a podobná témata,“ řekl k novoročnímu obědu Fiala při brífinku před branou lánského zámku

„Určitě mně chutnalo a mé paní taky. Po této stránce jsme byli velice spokojeni. Bylo to opravdu výborné,“ podotkl Fiala ke svíčkové a předkrmu v podobě šunky.

Video  Fiala s manželkou vyrazil na novoroční oběd 2022 do Lán: Jak jim chutnalo u Zemana? 
Video se připravuje ...

Novoroční tradice. Tentokrát bez dětí

Tradici novoročních obědů prezidenta s premiérem v Lánech zahájil Zemanův předchůdce Václav Klaus. Od počátku oba politiky doprovázely manželky. Výjimkou byly roky 2008, 2009 a 2013, kdy tehdejší premiéři Mirek Topolánek a Petr Nečas (oba ODS) již nežili s manželkami, a proto se politici setkali pouze ve dvou.

I loni ale Zeman obědval s premiérem Andrejem Babišem (ANO) pouze ve dvou, důvodem byla opatření proti šíření koronaviru. Pozvánku do Lán na začátek loňského roku ale původně vedle premiéra a Moniky Babišové obdržely i jejich děti. Zúčastnit se měla také první dáma Ivana s dcerou Kateřinou. Letos děti na setkání premiérského a prezidentského páru pozvány nebyly.

Loni byla na menu pražská šunka od kosti a lánský bažant s nudlemi. Předloni Zeman s Babišem jedli paštiku z kachních jater na portském víně a candáta pečeného na másle se zámeckými bramborami.

Na rozdíl od pravidelných schůzek, kde prezident s premiérem jednají především o aktuálních politických tématech, bývají novoroční obědy převážně společenskou záležitostí. Politici se při nich ale nevyhýbají ani politickým tématům.

Video  Fialův novoroční projev: Nemám mnoho dobrých zpráv. Zmínil ceny energií, drahoty i covid  - Česká televize
Video se připravuje ...

maxpax ( 3. ledna 2022 15:30 )

Brambory na loupačku. Ty má pan prezident prý nejraději a pan premiér by měl s manželkou konečně příležitost alespoň ochutnat, co bude velmi často obědvat nebo večeřet polovina Čechů. A to si ještě sníží porce, protože pouhé kilo brambor za 30 korun dost poleze do rodinných rozpočtů.

maxpax ( 3. ledna 2022 15:25 )

Trochu ti to kulhá, ale snažíš. Pak neměl být oběd žádný. Děti ,byť očkované , jako přenašeči to mohly přenést na otce a matku a ty pak nakazit pana prezidenta. Pravda je taková, že se na děti elegantně a v tichosti Hrad "pousmál"

PraPor ( 3. ledna 2022 14:34 )

Jistě. Děti, i očkované jsou přenašeči, a pan prezident je stále pacient v letech.

PraPor ( 3. ledna 2022 14:30 )

Blesk: Vivien v šatech a Frederik v obleku s kravatou doprovodili své rodiče na novoroční oběd v Lánech s prezidentem Zemanem, první dámou Ivanou a první dcerou Kateřinou poprvé v letošním roce. 5. ledna si všichni společně pochutnávali na paštice z kachních jater na portském víně s lánským pečivem, jako hlavní chod se servíroval candát pečený na másle se zámeckými brambůrky a možná palčivá politická témata osladil citronový a malinový sorbet s jahodami.

Další rok obědval jen s Babišem, nadívaného skřivana.

PraPor ( 3. ledna 2022 14:25 )

Já se jí nacpal dnes, ještě bude zítra. Po horách jsme si šmákli a jdu trávit na gauč.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa