Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Politiky čeká štědrý nový rok. O kolik si polepší Zeman, Fiala, Pekarová nebo Babiš?

Autor: vei, ČTK - 
28. prosince 2021
05:00

Rostoucí ceny energií a zdražování prakticky všeho není to, co bude od nového roku trápit peněženky vrcholných tuzemských politiků. Ústavní činitelé si hned od ledna zřejmě přilepší až o šest procent -  v absolutních číslech i o více než 18 tisíc. Platy politiků se totiž rozmrazily poté, co neprošla parlamentem novela zákona, která by držela výplaty na stávající výši. Polepšit by si tak měl prezident, premiér a senátoři nebo poslanci i ministři, či šéfové obou parlamentních komor. 

Zmrazení platů ústavních činitelů schválila Poslanecké sněmovna na mimořádné schůzi těsně před sněmovními volbami. „Pokud bychom to neudělali, platy se od ledna skokově zvýší, a to by bylo v současné situaci skutečně skandální,“ uvedl tehdejší premiér, šéf ANO a nyní řadový poslanec Andrej Babiš.

Novela zákona sice Sněmovnou prošla, krátce po sečtení hlasů ji ale odmítli senátoři s tím, že šlo o předvolební populistické gesto. „Kdyby bylo po našem, tak bychom to schválili už v létě a nemusel z toho být předvolební cirkus,“ prohlásila tehdy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Právě resort práce a sociálních věcí je zodpovědný za platy ústavních činitelů. Současný šéf Marian Jurečka (KDU-ČSL) na dotaz Blesk Zpráv, zda bude otázku platů nějak řešit, nereagoval.

Tabulka Blesku: Kolik berou poslanci? Tabulka Blesku: Kolik berou poslanci? | Archiv Blesku

Od nového roku tak zřejmě vzrostou platy politikům zhruba o šest procent. Řadovým poslancům a senátorům asi o pět a půl tisíce korun na 96 300 korun měsíčně. Tedy i Babišovi. Premiér Petr Fiala (ODS) dostane navíc necelých 15 tisíc a prezident Miloš Zeman víc než 18 tisíc. 

Premiér a předsedové obou parlamentních komor, tedy šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), by si mohli měsíčně přijít na 258 600 korun, zvýšení proti letošku by tak mělo být o 14 800 korun. 

Prezident Miloš Zeman si nejspíš polepší o zhruba 18 300 korun na 321 000 korun a ministři o stejnou částku na 183 700 korun měsíčně. Stejný plat má nově náležet také místopředsedům parlamentních komor.

Babiš i SPD zkouší platy ještě zmrazit. Zřejmě neuspějí

Někdejší premiér Babiš stejně jako hnutí SPD předložili nové návrhy na zmrazení platů ústavních činitelů. Tím Babišovým, který má podle poslance ušetřit rozpočtu asi 727 milionů korun, by se měla zabývat vláda Petra Fialy ve středu. A dá k němu zřejmě neutrální stanovisko.

Vláda poukazuje i na to, že navržené datum účinnosti 1. ledna příštího roku je nerealistické. Pokud by ho Parlament schválil během roku, pak by beze změny účinnosti začal platit až od 1. července. V návrhu však chybí přechodné ustanovení, které by stanovilo, od kterého okamžiku se mají platy vyplácet podle nové úpravy. Babiš navrhuje zmrazit platy vrcholných politiků až do roku 2026, tedy i nové Sněmovně, která by měla vzejít z voleb na podzim v roce 2025.

Video  Zeman ve vánočním poselství vyzval odvaze. Od Čechů chce povinné očkování, pro vládu 100 dnů hájení  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Uživatel_5556960 ( 21. října 2022 15:52 )

Tady řadí komunistický cenzor.Je to horši jak za bolševika,to si myslí milióny lidi.Kromě stbackych komunistických tvz..pisatelů.Takže komunisti a jiná verbež čtete ty dezinformační weby a ČT 09 .Pekary vám dá recept co čist.Je to 6 kolona .

elwyn ( 29. prosince 2021 14:29 )

Oprava: zbytečné

elwyn ( 29. prosince 2021 14:27 )

Teď jsi se ukázal jaký jsi primitiv😠S takovými jako jsi ty je zbytecne
é diskutovat

elwyn ( 29. prosince 2021 12:17 )

elwyn ( 29. prosince 2021 12:16 )

Při takových platech je nebudou tížit problémy řadových občanů třeba zdražování energií a pod.Taková Pekarová se bude jen tetelit a hnípat ve sněmovně.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa