Úterý 18. ledna 2022
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, déšť se sněhem 4°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Komentář: Zeman rozdal vánoční poselství. Jako vždy to trochu trefil a trochu se minul žánrem

Autor: Petr Holec - 
27. prosince 2021
05:00

Prezident Miloš Zeman rozdal své předposlední vánoční poselství ve funkci. „Nebyl to dobrý rok,“ řekl po delší hospitalizaci lehce zpomalený Zeman hlavně kvůli covidu, který většinu roku omezil fungování celé země. I proto prezident znovu podpořil povinné očkování, zatímco odmítl tzv. Zelený úděl a NATO obvinil z „afghánského Mnichova“ a zhoršení bezpečnosti ve světě.

V tom Zeman nijak nepřekvapil, jsou to jeho oblíbená témata. Navíc v nich stále dokáže trefit hřebíček na hlavičku. A pravda, nejen v nich: ve svém projevu rozdal „ježíška“ i zelené aktivistce Gretě Thunbergové, jíž označil za „postpubertální dívčinu“, která ve světě pomáhá šířit ekošílenství. I v tom má jistou pravdu: mnozí světoví politici řeší klima selfíčky s Gretou, aniž by při nich přemýšleli, jak v praxi naplnit své odvážné cíle a nezničit přitom vlastní země ekonomicky.

A že nás líbivé proklamační ekocíle poslední dobou ničí fakt slušně, jak ukazuje i náhlá energetická drahota, která jako obvykle nejvíc zaskočila ty, kteří ji nadšeně pomohli způsobit. Otázka ale je, proč nás Zeman vyzývá k odstoupení od Zeleného údělu a kvůli hanebnému úprku NATO z Afghánistánu jedním dechem straší terorismem zrovna na Vánoce, kdy nás všechny i bez něj dostatečně sužuje plné břicho bramborového salátu?

Vánoční poselství prezidenta by mělo být spíš skleničkou becherovky, co nám u televize aspoň na chvíli uleví od tíhy dalšího roku. A zvlášť, když je Afghánistán dávno passé a Zelený úděl bude řešit Evropská rada a schvalovat europarlament. A když už ho Zeman kritizuje, neměl by k tomu používat „alternativní fakta“ o zákazu topení zemním plynem od roku 2030. To zaprvé v Zeleném údělu není, ostatně slušně šílený především pro průmyslové Česko je i bez toho. A zadruhé tím Zeman shazuje sám sebe: prezidenti nemají šířit hoaxy, to nechme „expertům“ nejen na Twitteru.   

Něco jiného je samozřejmě povinné očkování, které je plně v naší vlastní gesci a stále rozděluje společnost. Tady může vánoční apel prezidenta pomoci, i kdyby k očkování přesvědčil jen některé méně zaryté antivaxery. U nemalé části veřejnosti Zeman stále vládne určitou autoritou a podobné projevy umí některé lidi přesvědčit. Nebo aspoň o jistých věcech připustit dikusi. To se ovšem netýká snižování deficitu státního rozpočtu, který Zeman taky zmínil. Řešit deficit státního rozpočtu zrovna o Vánocích určitě nechce ani Miroslav Kalousek, i on si radši dá pivo. Nebo dvě.

Zeman už pronesl devět vánočních poselství a to letošní patří spíš mezi ty slabší. Prezident sice správně vybral klíčová témata, kromě poselství o očkování by je ale s politiky i veřejností měl permanentně řešit mimo Vánoce. O Vánocích máme rádi národní pohádky a málokdo si proto přeje, aby nejen šéfka sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová musela v reakci na prezidenta na Twitter.  

Video Zeman ve vánočním poselství vyzval odvaze. Od Čechů chce povinné očkování, pro vládu 100 dnů hájení - ČTK/Blesk

tomik007 ( 29. prosince 2021 03:21 )

Vypadá jako vycpanej...

gejsovic ( 27. prosince 2021 12:16 )

Jak málo času (10min)stačí. aby se novodobý úderníci a ty z politického záhrobí,stačili zviditelnit

Zdenek ( 27. prosince 2021 11:35 )

jak z toho soudruzi v y b r u s l i l i .... a zase Rychetsky ....

27.3.2013 .... Klaus za velezradu souzen nebude, rozhodl Ústavní soud !!!

Exprezident Václav Klaus se soudu za velezradu vyhne. Ústavní soud totiž řízení o žalobě, kterou schválil Senát, zastavil. Důvodem je to, že Klausův mandát krátce po podání žaloby vypršel, a soudci tak dospěli k závěru, že nyní se již údajným proviněním v prezidentské funkci zabývat nemohou.

forrrrr ..... zase blabol - !!! Důvodem je to, že Klausův mandát krátce po podání žaloby vypršel, a soudci tak dospěli k závěru, že nyní se již údajným proviněním v prezidentské funkci zabývat nemohou. !!!!

Zdenek ( 27. prosince 2021 11:31 )

Začala platit Lisabonská smlouva. Co se změní a co o ní víte?
1. prosince 2009
Po osmi letech vyjednávání vstupuje dnes v platnost Lisabonská smlouva, kterou začátkem listopadu jako poslední ratifikovalo i Česko. Reformní dokument má EU učinit "demokratičtější, transparentnější a výkonnější".


nejdulezitejsi vec jsme STRATILI .... !!! Ve zhruba sedmdesáti okruzích se z r u š í právo veta (týká se především energetiky a ekologie), čímž se urychlí rozhodování Unie. !!!Na druhou stranu bude moci EU rozhodnout i proti vůli některého z členských států. !!??!! .... no co NA zustalo ?!? zlomecek - (daně, obrana, zahraniční politika) právo veta zůstane.

Zdenek ( 27. prosince 2021 11:31 )

Ale, dnes v roce 2021 a to diky prave SOUDRUHU-PRATELUM z CSSD v d e c i m e za ten PRUSER v kterem jme dnes .....

A TO DIKY podepsane LISABONSKE SMLOUVE v roce 2009 !!! - tuto smlouvu nechtel podepsat Vaclav KLAUS - prezident CR .... a soudruzi-pratele z CSSD sli tak daleko, ze Klaus hnali k Soudu ..... Senátoři v ústavní žalobě vyčítali Klausovi - senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), jeden z iniciátorů žaloby... iniciativu spustili senátoři Dienstbier, Bublan, Wagnerová a Antl, Zdeněk Škromach návrh podepsal také.... A TEN M E D I A L N I tiatr - Celé to mediální "drama" odstartoval v přímém vstupu na ČT24 zakladatel protikorupčního fondu Karel Janeček, který v závěru dramaticky ohlásil: "Právě jsme získali dvacátý sedmý podpis."....

Vlastne bychom v Cesku posametovem obdobi od roku 1989 meli P R V N I H O odsouzeneho cloveka Cecha - P O L I T I C K E H O VEZNE !!!!

NATETI !!??!! to dopadlo dobre - no soudruzi se ZTOHO VYLHALI - zase Rychetsky - Klaus za velezradu souzen nebude, rozhodl Ústavní soud - 27. března 2013
Exprezident Václav Klaus se soudu za velezradu vyhne. Ústavní soud totiž řízení o žalobě, kterou schválil Senát, zastavil. D ů v o d e m je to, že Klausův m a n d á t krátce po podání žaloby v y p r š e l, a soudci tak dospěli k závěru, že nyní se již údajným proviněním v prezidentské funkci zabývat nemohou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa