Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Oblačno, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Hrozí další zdražení energií, varuje ministryně. Nové povolenky na emise dělí EU

Autor: ČTK - 
20. prosince 2021
21:06

Plán na zahrnutí silniční dopravy a vytápění budov do systému emisních povolenek rozděluje země Evropské unie. Ministři životního prostředí dnes v Bruselu prezentovali postoje členských států k balíčku klimatických návrhů Evropské komise a právě záměr zpoplatnit emise ze zmíněných odvětví vyvolalo patrně největší pochybnosti. Podpořila jej část zemí západní a severní Evropy včetně Německa či Rakouska, výrazné výhrady dali naopak najevo zástupci států východního křídla EU včetně nové české ministryně Anny Hubáčkové.

Unijní exekutiva v červenci předložila dosud nejzásadnější sadu klimatických návrhů od postupného zákazu aut se spalovacími motory přes zvýšení podílu obnovitelných zdrojů a zavedení takzvaného uhlíkového cla až po rozšíření prodeje emisních povolenek.

Plán má přiblížit EU splnění nového cíle, na němž se před rokem shodli lídři členských zemí - tedy snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 55 procent proti hodnotám z roku 1990. O návrzích ve druhé polovině roku začaly debatovat členské země a Evropský parlament, jejichž souhlas je pro přijetí jednotlivých norem nutný.

Zástupci Polska, Slovenska, Česka či několika dalších států dnes dávali najevo, že i vzhledem k současným vysokým cenám energií se obávají dalšího zdražování.

Hubáčková: Hrozí zvýšení energetické chudoby

„Návrh na zahrnutí silniční dopravy a budov do ETS je pro nás v současné podobě velmi obtížně přijatelný, a to s ohledem na pravděpodobné negativní sociální dopady, které mohou výrazně zvýšit riziko energetické chudoby v naší zemi,“ prohlásila nová česká ministryně Anna Hubáčková, jež dnes poprvé jednala se svými unijními kolegy.

Česko podle ní chápe nutnost snížit emise i v odvětvích, na která se dosud prodej povolenek nevztahuje. Nový sociálně klimatický fond, který navrhla komise v zájmu snížení dopadů očekávaného zdražení na obyvatele, nezaručuje dostatečné zmírnění rizik, dodala Hubáčková. Komise navrhla do fondu převést čtvrtinu zisků z nových povolenek, jeho objem se odhaduje na desítky miliard eur.

Kritika zdražení automobilové dopravy či vytápění budov se však neozývá pouze z postkomunistických zemí více spoléhajících na fosilní zdroje. Obavy daly najevo i Španělsko, Portugalsko či Irsko.

Naopak na nutnost co nejvíce dopravcům či teplárnám znevýhodnit využívání znečišťujících zdrojů poukazovali například ministři skandinávských zemí či Německa. „Chceme zavést nejnižší cenu za tunu uhlíku v Evropě, protože to považujeme za velice důležitý krok na cestě pryč od uhlí,“ řekl německý státní tajemník pro hospodářství a klima Patrick Graichen.

Vzhledem k rozdílnosti postojů se dá očekávat, že část vyjednávání o jednotlivých normách klimatického balíčku se bude odehrávat za českého předsednictví EU ve druhé polovině příštího roku. Unijní činitelé se obávají, že pokud by návrh na rozšíření emisního systému neprošel, bude muset být přísnější některá z dalších norem, aby sedmadvacítka mohla cíle k roku 2030 reálně splnit.

Video  Jiří Písařík emotivní úvod tiskové konference  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Zdenek ( 20. prosince 2021 22:10 )

Češi platí předraženou elektřinu. !!!!! Stát ji přitom vyváží za hubičku !!!!!

Spotřeba elektrické energie v ČR v uplynulých 15 letech roste jen minimálně. Nové kapacity na výrobu energií tak ani nepotřebujeme. Cena, za kterou elektřinu exportujeme, je výrazně nižší než ta, kterou za ni platíme doma.

Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Čína je až za námi.

Český vývoz činí 17 TWh ročně. Čína – nejlidnatější stát světa a země s největším přírůstkem nových zdrojů energie – vyváží o 3 TWh méně. Českou republiku překonaly jen státy disponující obrovskými zásobami přírodních zdrojů jako je Kanada či Rusko. Druhé místo obsadila málo zalidněná Paraguay s obřími přehradami. Na prvním místě je jaderná Francie.

Spotřeba energie přitom v úspěšných státech klesá. V České republice ale spotřeba energie stagnuje.

Zdenek ( 20. prosince 2021 22:00 )

ýroba a spotřeba elektřiny v ČR v posledních letech (v terawatthodinách)
rok- výroba-- spotřeba,
2008- 83,52-- 72,05,
2009- 82,25-- 68,61,
2010- 85,91-- 70,96,
2011- 87,56-- 70,52,
2012- 87,57-- 70,45,
2013- 87,07-- 70,18,
2014- 86,00-- 69,62,
2015- 83,89-- 71,01,
2016- 83,30-- 72,42,
2017- 87,04-- 73,82,
2018- 88,00-- 73,94,
2019- 86,99-- 73,93
2020* 81,44-- 71,35.

Zdenek ( 20. prosince 2021 21:54 )

Oběsit se?

Zastřelit se nemůže, protože ani nemá na to, aby si koupil zbraň.


!!!!!!!!!!!! Ř e š e n í je z toho systému prostě o d e j í t a regulovat to v rámci ČR. !!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!

Na nějaké kárání, že narušujeme evropskou koncepci, se můžeme vykašlat. Lidé tady padají do energetické bídy. Vystupme z toho unijního systému a máme tady ERÚ nebo Ministerstvo financí, které dříve dělalo cenovou regulaci, která zastropuje cenu pro spotřebitele. Teď se cena tvoří mimo naše hranice, což je sice fajn pro obchodníky a spekulanty, ale ať se jdou politici zeptat do českých domácností, co na to říkají.

Zdenek ( 20. prosince 2021 21:52 )

Cecha rozhodne nezajima UPOZORNOVANI , ze bude hur - bude draz

on ten urednik - politik se ma postara , aby se to N E S T A L O !!!!! a nedelo !!!!!

e možné se z toho evropského systému, z něhož se odvíjejí ceny elektřiny vyvázat?

Pokud jde o emisní povolenky, vědělo se, že ceny mohou vyšplhat ke 20 eurům. Původně se pohybovala kolem pěti až sedmi eur. Jenže dneska stojí 75 eur a všichni víme, že cena poleze přes 100 eur. Proč se na tom máme my podílet? Výsledek bude takový, že pouhé tři státy, Česká republika, Polsko a Bulharsko, budou v roce 2030 tvořit 95 procent finančních prostředků z povolenek.

Současné ceny už není schopno mnoho lidí platit a představte si, co se bude dít, až ceny polezou ještě výš. Jestli z toho evropského systému nevypadneme, dopadne to špatně. My jsme nuceni tu nesmyslně platit německé ceny za elektřinu, ale už nám k tomu jaksi zapomněli dát německé platy. Nemůžete napálit stejnou cenu tady a v Německu, kde jsou platy násobně vyšší.

Ptal jste se, jestli z toho evropského systému jde vystoupit. Jistěže ano. A proč to neuděláme? Jeden nejmenovaný náměstek na Ministerstvu průmyslu na to odpověděl, že to nemůžeme udělat, protože by nás EU pokárala. Pokárala! Chápete tu logiku? Slušné státy, které se o své občany starají, mají vlastní regulace a normální ceny. Ale ne, my si tady budeme svou vlastní elektřinu prodávat na základě podmínek z německé burzy… Existují státy EU, kteří v tom systému nejsou. Takže to jde, ale musí se chtít. Jestli se německý důchodce začne vystěhovávat z Německa, protože není ochoten tak vysoké ceny za energie platit, co má udělat český důchodce? Oběsit se? Zastřelit se nemůže, protože ani nemá na to, aby si koupil zbraň. Řešení je z toho systému prostě odejít a regulovat to v rámci ČR. Na nějaké kárání, že narušujeme evropskou koncepci, se můžeme vykašlat. Lidé tady padají do energetické bídy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa