Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Kauza Čapí hnízdo je zpět ve Sněmovně. Žalobce žádá o vydání Babiše po znovuzvolení

Aktualizováno -
7. prosince 2021
15:13
Autor: ČTK - 
7. prosince 2021
14:15

Pražské městské státní zastupitelství dnes odpoledne předalo spis ke kauze Čapí hnízdo mandátovému a imunitnímu výboru Sněmovny, opět ji žádá o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání. ČTK to sdělil mluvčí žalobců Aleš Cimbala. Kauza se týká údajného dotačního podvodu. Babiš po říjnových sněmovních volbách znovu získal poslaneckou imunitu. Jeho stíhání je přerušeno, o vydání nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení. Babiš vinu dlouhodobě odmítá, stíhání je podle něj politické a na objednávku.

„Spisový materiál související s věcí v mediálním prostoru označovanou jako kauza Čapí hnízdo byl dnešního dne okolo 13:30 hodin předán mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Spisový materiál byl poskytnut (...) v souvislosti s potřebou členů mandátového a imunitního výboru seznámit se s podklady pro posouzení a rozhodnutí o žádosti zdejšího státního zastupitelství o vydání poslance k trestnímu stíhání,“ uvedl Cimbala.

Mandátový a imunitní výbor vydává doporučení plénu, zda má poslance k stíhání vydat, nebo ne. Poslance ani senátora totiž nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Šéfkou výboru je Helena Válková (za ANO).

Kromě Babiše je v případu kolem padesátimilionové dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo obviněna i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). I ona v minulosti odmítla protizákonné jednání. Policie oba obviněné stíhá kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačnímu podvodu.

Cimbala dodal, že součástí předaného spisového materiálu je i znalecký posudek. Server Seznam Zprávy už dříve uvedl, že dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch zadal soudnímu znalci ověřit, zda byl na smlouvě ke koupi akcií společnosti Farma Čapí hnízdo zfalšován podpis premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který byl v kauze také původně obviněn a jeho stíhání bylo později zastaveno. Podle webu Babiš mladší během zářijového výslechu zpochybnil, že jeho podpis na smlouvě k nabytí čtyř akcií Farmy Čapí hnízdo je autentický.

Podstatou případu je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Levsalonu ( 9. prosince 2021 12:41 )

Jen na toho cobolskeho estebaka zakleknete, necht ochutna borovicku z vlastniho demizonu!

st.rec ( 7. prosince 2021 21:59 )

Rád si nechám vysvětlit detaily kde,kdo a kam si nastrkal milióny do vlastní kapsy.

PraPor ( 7. prosince 2021 20:43 )

Stejně pravdě neuteče.

sarina ( 7. prosince 2021 17:29 )

Nejen na Kysuci, ale v celé ČR!

trintin ( 7. prosince 2021 16:57 )

"Na Kysúci pána není, čo by ma dal do vezení".

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud