Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

O Koudelkovi v čele BIS se v pátek rozhodovat nebude. Babiš nedodal regulérní žádost

Aktualizováno -
5. srpna 2021
15:43
Autor: ČTK, sova - 
5. srpna 2021
15:20

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu při výběru ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) se v pátek podle jeho předsedy Radka Kotena (SPD) neuskuteční, premiér Andrej Babiš (ANO) totiž nepodal regulérní žádost pro její svolání. Koten to ve čtvrtek řekl České televizi. Už ze středečního Kotenova dopisu členům výboru, který má ČTK k dispozici, vyplynulo, že páteční schůze s velkou pravděpodobností nebude. Šéf výboru v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání. Babiš bude o šéfovi BIS jednat s předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem v pondělí a poté oznámí stanovisko vlády, odpověděl ve čtvrtek na dotaz ČTK.

O svolání výboru požádal Babiš v úterý. Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. „Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzuji, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny,“ stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost Sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) ve čtvrtek ČTK napsal, že tuto pravomoc za čtyři roky ani jednou nevyužil. „Navíc vláda dosud žádný návrh k projednání nepředložila, pokud vím. Ponechávám to tedy na předsedovi výboru,“ sdělil.

Rakušan: Vláda má mít vlastního nominanta

Funkční období nynějšího ředitele BIS Michala Koudelky končí v polovině srpna. Podle zákona o zpravodajských službách ředitele BIS jmenuje vláda po projednání právě v bezpečnostním výboru.

Myslím, že když je aktuální situace taková, jaká je, tak podle mého názoru nejideálnější, nejspravedlivější a nejčistší je, aby si to rozhodla nová vláda,“ řekl ČTK místopředseda výboru za koaliční ČSSD Jan Birke. Postup navrhne poslaneckému klubu i předsedovi ČSSD a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi. V takovém případě by měl v mezidobí vést civilní kontrarozvědku Koudelkův současný zástupce Jan Pavlíček.

Naopak člen výboru za opoziční STAN Vít Rakušan míní, že čistým řešením by bylo, aby vláda rozhodla o Koudelkově pokračování, nebo nepokračování ve funkci. Všechno ostatní jsou podle něho hry, alibismus a schovávání se před odpovědností. „Vláda má mít vlastního nominanta, kterého oznámí výboru, který zaujme stanovisko,“ řekl ČTK Rakušan. Nynější postup pokládá za „bláznivý“.

Babiš nechce zaujímat žádné stanovisko

Podobný názor má místopředseda výboru za Piráty Lukáš Kolářík, podle kterého začíná být otázka vedení BIS „docela slušnou fraškou“. „Pan premiér by měl přestat kličkovat a měl by dostát svým ústavním pravomocem a přijít na výbor s nějakým jménem, které si představuje, že by mělo službu dále vést, my se o tom pobavíme a celou věc ukončíme,“ řekl.

„Je-li podmínkou projednání ve výboru, tak když nedojde k projednání, podmínka splněna není. Otázkou je, pokud by výbor dlouhodobě obstruoval, jestli by to změnilo situaci. Každopádně v takové situaci nejsme,“ řekl ČTK ústavní právník Jan Kysela. Doplnil, že když nebude ředitel jmenován, tak se provizorního řízení BIS ujme jeho zástupce. Poznamenal současně, že nejsou jasné kroky premiéra, přičemž Babiš je podle něj ve chvíli, kdy nechce zaujímat žádné stanovisko, schopen podobné kreativity ve výkladu zákonů jako prezident Miloš Zeman.

Babiš mluvil ve středu o politizaci záležitosti. „Je opozice, která má v tom jasno a už si vybrala svého kandidáta, zase jiné strany říkají, že to máme nechat na příští vládu. Takže já myslím, že to v nejbližších dnech vyřešíme,“ řekl premiér novinářům v Ostravě.

Kontrarozvědka ve svých zprávách opakovaně upozorňuje na nebezpečí práce ruských a čínských špionů na českém území. Její pracovníky opakovaně ocenila vláda, Sněmovna, Senát nebo spojenci. Kritizuje ji naopak dlouhodobě prezident Zeman, který několikrát požadoval konec Koudelky v čele této tajné služby. V květnu nevyhověl pošesté návrhu vlády na jeho povýšení do generálské hodnosti. Loni koncem roku předal Babišovi kritický materiál ohledně Koudelky.

luder ( 10. srpna 2021 15:51 )

Rozdělení v roce 1992 je neplatné!

Přátelé, vypadá to, že žijeme v neexistujících republikách a že všechno, co politici napáchali od takzvaného rozdělení v roce 1992 je neplatné! Česká a Slovenská Federativní republika fakticky nikdy nezanikla, protože, cituji: Federální shromáždění České a Slovenské Federativní republiky se usneslo na tomto ústavním zákoně: čl.1 1)V referendu mohou být předloženy občanům České a Slovenské Federativní republiky. 2) O návrhu na vystoupení České republiky nebo Slovenské republiky z České a Slovenské Federativní republiky lze rozhodnout jen referendem. Konec citace. Pokud referendum neproběhlo, rozdělení bylo nezákonné a existence ČSFR trvá, nejsme tudíž členy EU, nejsme členy NATO! Co vy na to? Je to úmysl nebo bordel?

PetPet ( 5. srpna 2021 21:39 )

To je akce, kdopak se asi Koudelky tak bojí. Odborníci vydali článek že premiér, pan Koudelka měl a má přístup se všem složkám STB.

sorgedoktor ( 5. srpna 2021 16:35 )

Ten sekretariat u predsedy vlady, to musi byt administrativne narocne..

sorgedoktor ( 5. srpna 2021 16:35 )

Iredni siml s t a l e rehta

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa