Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Zataženo 3°C

Čaputová popřála Fialovi a zmínila změnu. Svět zaujal Zeman za plexisklem

Autor: ČTK, sova - 
28. listopadu 2021
14:19

Za neobvyklou označila francouzská agentura AFP ceremonii, během které v neděli český prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem. O jmenování, při němž byl prezident kvůli pozitivnímu testu na koronavirus v proskleném prostoru, informují i další zahraniční agentury a média. První zahraniční gratulace Fialovi ke jmenování premiérem přišly ze Slovenska.

„Prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu premiérem České republiky během neobvyklé ceremonie, při které prezidenta v kolečkovém křesle a postiženého covidem-19 chránila bariéra z plastu,“ uvedla agentura AFP. „Oba muže dělilo plexisklo, protože prezidentovi nedávno vyšel pozitivní test na koronavirus,“ informovala čtenáře agentura Reuters. O „průhledné zábraně“, která dělila Zemana a Fialu, informovala v popisu ceremonie jmenování nového českého premiéra také agentura DPA. Nový předseda české vlády byl jmenován za „mimořádných opatření epidemické bezpečnosti“, napsal polský web Onet.pl.

Rakouský list Der Standard citoval Fialu, podle jehož dřívějšího vyjádření nečekají Česko lehké časy. „Česko vězí ve vážné čtvrté vlně koronaviru,“ uvedl dále deník. Podle rakouského bulvárního listu Kronen Zeitung v Česku převezme vládu „křehká koalice pěti stran“, která se mimo jiné bude chtít kvůli nesouhlasu s politikou maďarského premiéra Viktora Orbána distancovat od Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Zkouškou bude podle listu Kronen Zeitung pro Fialovu vládu mimo jiné klimatická krize. Agentura Reuters připomněla, že Fialův budoucí kabinet bude muset čelit i energetické krizi, kterou vyvolal krach společnosti Bohemia Energy.

Fiala jako fanoušek Bonda a fotbalu

Agentura AP poznamenala, že není bezprostředně jasné, kdy Zeman jmenuje celý kabinet. V pondělí zahájí sérii schůzek s kandidáty na ministry.

Fialovi ke jmenování premiérem na twitteru poblahopřála slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i premiér Eduard Heger. „Ať je změna i v těchto těžkých časech ve prospěch všech občanek a občanů Česka. Těším se na další úzkou spolupráci s naším tradičně nejbližším sousedem,“ uvedla prezidentka.

„Blahopřeji a jsem rád, že navzdory komplikacím spojeným s pandemickou situací dnes český prezident Miloš Zeman jmenoval Petra Fialu novým českým premiérem,“ napsal na twitteru Heger.

Agentura AFP Fialu svým čtenářům představila jako „bývalého profesora politologie a fanouška Jamese Bonda, literatury a fotbalu“.

Video Zeman jmenoval Fialu premiérem. Prezident za plexisklem zmínil i žvanily - ČTK/Blesk

Jano1963 ( 29. listopadu 2021 11:34 )

Čaputová svojim totalitným konaním a zmýšľaním bojuje proti vlastnému národu, ktorý chce ekonomicky, psychicky a zdravotne totálne zničiť. Ako služobníčka farmabiznisu a agendy Veľkého resetu straší covidom, vyzýva zločineckú vládu na vyhlásenie Lockdownu pre všetkých, kryje chrbát mafiánskej koalícii a občanom odkazuje, aby prestali tliachať o covide a poslúchali iba “ich” odborníkov.

HajkovaVlasta ( 29. listopadu 2021 05:15 )

Ano Čaputová,bude změna,ale bohužel k horšímu.

stemik ( 28. listopadu 2021 22:22 )

cilem je likvidace V4-za potlesku pražskokavarenskych hnupu-slovenska svazačka ma každy den setkani s velvyslankyni USA-u na vitačskou gardu symbolizuje Adamova a vitačka Sojdrova -KDU

Pepek-Vyskoc18 ( 28. listopadu 2021 21:59 )

Nojo když mynar ani ovečka moc šikovnosti nepobrali.

Pepek-Vyskoc18 ( 28. listopadu 2021 21:56 )

Tak on už Eman zaujal světová média nejednou. Taková fotoreportáž z otevírání korunovačních klenotů například má taky dost do sebe.
O tom kde se Čechy nacházejí a co tam zije za jůwely přesvědčil a poučil svet už jeho předchůdce v Chile při nákupu psacích potřeb během své poznávací návštěvy tam.
Tenhle to má už spočítany. Co přijde po něm by nedokázala předpověď ani ta baba vanga se domnívám. Ale nuda nebude, tím jsem si jistý.

Zobrazit celou diskusi
Další videa