Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Jsme připraveni převzít vládu ihned, hlásí Fiala. Piráty čeká další víkendové referendum

Aktualizováno -
16. listopadu 2021
13:11
Autor: ČTK - 
16. listopadu 2021
12:35

Ve Sněmovně se v úterý dopoledne sešli lídři stran zastoupených v koalicích Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). ČTK to sdělil mluvčí občanských demokratů Václav Smolka. Ve formátu, který jejich vládní koaliční smlouva označuje K5, jednali o jménech kandidátů na ministry. Podle České televize na jménech panuje shoda.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) jsou připraveny okamžitě převzít odpovědnost za vládu v České republice, řekl po úterním jednání lídrů vznikajícího kabinetu novinářům kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS). Prezidentovi Miloši Zemanovi na středeční schůzce předloží seznam kandidátů na ministerské posty.

Kabinet bude mít 18 členů, ODS vedle premiéra obsadí pět pozic. Tři ministři připadnou lidovcům a dva TOP 09. Starostové a nezávislí budou mít čtyři ministry, Piráti tři. Strany už většinou interně jména kandidátů projednaly, veřejně je však podle vzájemné dohody nepotvrzují. Fiala je chce zveřejnit až poté, co s nimi seznámí prezidenta.

Fiala vedle seznamu sdělí prezidentovi i to, že kabinet je připraven převzít moc po vládě ANO a ČSSD. „Budu věřit, že pan prezident vidí tu situaci stejně jako my, že je potřeba rychle jednat a dospět k tomu, aby tu byla nová vláda, která s plnou legitimitou začne problémy řešit,“ uvedl.

Piráty čeká další referendum o Michálkově náhradníkovi

O víkendu schválili čtveřici kandidátů Starostové, v úterý své dva adepty do vlády potvrdila TOP 09. Hotovo ještě nemají Piráti. Server Seznam Zprávy uvedl, že již nalezli náhradníka za šéfa poslaneckého klubu Jakuba Michálka, který se minulý týden vzdal po debatě spolustraníků o kumulaci funkcí kandidatury na ministra pro legislativu.

O kandidátovi budou Piráti patrně hlasovat přes víkend v on-line anketě celostátního fóra, do kterého patří všichni členové strany. Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal ČTK řekl, že zatím není jisté, zda se bude hlasovat o všech jménech, nebo pouze o jednom. Další kandidáti jsou totiž v takových pozicích ve vládním týmu, že je jejich mandát dostatečně silný, aby se o nich hlasovat nemuselo. Zda Piráti jméno kandidáta na ministra pro legislativu před hlasováním zveřejní, záleží podle Pikala na domluvě šéfa Pirátů Ivana Bartoše a Fialy.

Koaliční smlouva Spolu a PirSTAN počítá s tím, že schůzky lídrů stran označované K5 se budou konat nejméně jednou měsíčně, jinak vždy na požádání některého z předsedů. Zpravidla jednou za dva měsíce by se měly scházet širší týmy K15 složené z předsedů stran a dvou dalších zástupců každého subjektu.

dynaty ( 17. listopadu 2021 05:21 )

vyjmenuj pár věcí co se podělalo a vynech, prosím, poslední 2roky kdy je tu pandemie
děkuji

dynaty ( 17. listopadu 2021 05:18 )

kobyla1

jorka1 ( 16. listopadu 2021 20:56 )

To se mýlíš, všichni jsme posledních 8 let viděli, co je to ksindl - podvodník, zloděj,soudruh STBák Bureš a jeho banda koblihů.

panda82 ( 16. listopadu 2021 18:33 )

rozez ( 16. listopadu 2021 17:01 )

Je to na nic, spořte si na žrádlo a teplo. Jak se o tak mohlo vládě povést?!

http­s://ww­w.no­vinky­.cz/e­kono­mika/­clanek­/padl-dalsi-dodavatel-energii-konec-oznamila-ray-energy-40378257

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud