Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Piráti podpořili vstup do vlády. A Richterová kádruje ministerské adepty Spolu

Aktualizováno -
15. listopadu 2021
23:12
Autor: ČTK, vei - 
15. listopadu 2021
18:00

Piráti schválili koaliční smlouvu a vstup strany do vlády. Rozhodlo o tom celostátní fórum strany, oznámilo vedení Pirátů. Koaliční kabinet chtějí společně vytvořit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Pro koaliční smlouvu bylo 82,1 procenta hlasujících. Uvedla to mluvčí strany Karolína Sadílková. Hlasování v anketě doprovázela velmi vysoká účast, zúčastnilo se jí přes 90 procent oprávněných členů a členek. Piráti byli poslední, kteří z pětikoalice účast ve vládě neschválili.

Je to definitivní. Vládnout by nám měla koalice pěti stran. Zástupci SPOLU - tedy orgány ODS, KDU-ČSL a TOP 09, stejně tak i STAN schválily vstup do vlády už v minulých týdnech a dnech. Nyní padla poslední překážka - ano vládnímu angažmá v pětikoalici dali piráti. 

„Piráti budou součástí nové vlády. Děkuji všem členům za rozhodnutí, na jehož základě budeme ve vládě moci pracovat pro všechny občany naší země,“ reagoval šéf Pirátské strany Ivan Bartoš hned po hlasování. Sám by se měla stát v nově vznikající vládě ministrem pro místní rozvoj. Piráti mají ve sněmovně jen čtyři poslance. 

Rozhodnutí nejmenšího budoucího koaličního partnera uvítal budoucí premiér a šéf ODS Petr Fiala

„Vítám rozhodnutí členské základny Pirátské strany. Věřím, že vznikající vláda koalic SPOLU a PirStan dokáže provést zemi složitým obdobím. Čeká nás spoustu práce,“ reagoval Fiala krátce po zveřejnění výsledků pirátského referenda. 

„Mám z výsledku radost, v takový výsledek jsem doufal. Je to stejné rozhodnutí, které Starostové a nezávislí udělali už před 14 dny. Je to odpovědné rozhodnutí, je to rozhodnutí vyslyšet volání voličů v ČR, je to vyslyšení volání po změně v naší zemi,“ reagoval pro Blesk Zprávy na rozhodnutí Pirátů předseda hnutí STAN a šéf koaličního partnera Vít Rakušan.

„Každé jiné rozhodnutí bych považoval za příčinu velkého zklamání lidí v naší zemi,“ dodal možný vicepremiér a ministr vnitra Rakušan. Pro Blesk Zprávy také dodal, že i to byl důvod, proč vydal o víkendu prohlášení, že by STAN nesl odpovědnost v každém případě. „A jsem velmi rád, že ji můžeme nést dál společně s Piráty,“ uzavřel.

V anketě všech členů Pirátů mohlo hlasovat 1193 lidí. Hlasování v anketě doprovázela velmi vysoká účast, zúčastnilo se jí přes 90 procent oprávněných členů a členek. Například v lednu se ke koaliční smlouvě se STAN vyjádřilo 848 členů Pirátů. Pro svazek se Starosty jich tehdy bylo 668.

Piráti minulý týden rozhodli o tom, že nynější hlasování bude tzv. zásadní, takže pro odsouhlasení koaliční smlouvy, a tedy vstupu do vlády, je nutná podpora více než 60 procent hlasujících. Členové Pirátů mohou také hlasovat pro ukončení projednávání návrhu bez usnesení nebo se vyslovit pro odročení rozhodnutí na řádné jednání celostátního fóra. Zasedání fóra je aktuálně svoláno na 8. ledna do Pardubic.

Podle předsedy KDU-ČSL a dalšího možného vicepremiéra Mariana Jurečky vstup Pirátů do vlády „obohatí vládní tým.“ 

„Jsem rád, že vstup Pirátů do vlády je definitivně potvrzen. Obohatí náš vládní tým, který má před sebou nejtěžší misi od vzniku samostatné ČR. Čelíme krizi pandemické, ekonomické i energetické, ale jsme na to připraveni a věřím, že to spolu zvládneme. 82% je dobrý výsledek,“ reagoval možný příští ministr práce a sociálních věcí Jurečka na twitteru. 

Potěšená z rozhodnutí Pirátů je podle svých slov také šéfka TOP 09 a nově zvolená předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. I ona reagovala na twitteru. „Přes dílčí neshody pro mě jsou demokratickými partnery,“ reagovala. Česku je po tomto kroku podle Pekarové o krok blíž ke změně. 

„Rozhodnutí pirátské strany mě potěšilo. Přes dílčí neshody pro mě jsou demokratickými partnery a jsem ráda, že se budou přímo podílet na správě země. Jsme o další krok blíže ke změně, kterou si čeští občané zvolili a země ji nutně potřebuje,“ napsala doslova šéfka brzy koaliční TOP 09. 

Piráti se radují na sítích

Hned po zveřejnění výsledků o sobě dali vědět na sítích také především spokojení piráti. Mezi nimi například šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek, který vzdal možnost stát se členem vlády. Nebo bývalý poslance Mikuláš Ferjenčík.

„Naši zástupci v čele s Ivanem Bartošem dokázali pro Piráty po 30 dnech velice intenzivního vyjednávání zajistit 3 ministry a do vládního prohlášení promítnout řadu pirátských priorit. Členové Pirátů dali těmto podmínkám po týdenním zvažování zelenou. Jdeme do vlády,“ reagovala pak nově zvolená pirátská poslankyně Klára Kocmanová

 

Ze vstupu do vlády se také raduje první místopředsedkyně Pirátské strany, a až na podruhé zvolená místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. V  rozhovoru pro Novinky.cz v pondělí přiznala, že v rámci Pirátů jsou ale také silné hlasy, které zpochybňují vládní spolupráci, a to i kvůli kandidátům na ministry z řad ODS, tedy nejsilnější strany z koalice SPOLU. 

„Budeme se muset asi proti některým kandidátům koalice SPOLU na ministry vymezit, probíráme to zatím interně. Jsou pro nás ale nepřijatelní lidé, kteří měli v minulosti problémy, tedy například nějaké závažné kauzy,“ míní Richterová. 

Roztržka mezi zástupci Pirátské strany a ODS, tedy možnými členy budoucí vládní koalice v Česku, sahá ale až do Bruselu. Europoslanec Marcel Kolaja se totiž pustil do svých kolegů z Občanské demokratické strany, že nepodpořili polské ženy při schvalování rezoluce, podle kterého by mohly polské ženy v rámci EU podstoupit zdarma potraty. 

„Europoslanci Pirátské strany podpořili výzvu k umožnění bezpečných potratů pro Polky v ostatních zemích EU. Europoslanci ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 proti,“ reagoval Kolaja na twitteru. 

Rýpnutí do koaličních řad si všimla v pondělí například europoslankyně ODS Veronika Vrecionová

„Koukám, že pirátské výmluvy, proč nechtějí do vlády, gradují,“ reagovala na sociální síti. 

Michálek bez vládního křesla, a co s Bartošem a jeho funkcemi? 

Jedním z kandidátů na člena vlády za Piráty byl dosavadní šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek. Místo ministra pro legislativu ale nakonec neobsadí. 

Jedním z důvodů je údajně i kumulace funkcí, kterou si Piráti už v minulosti zakázali. Michálek by byl zároveň členem vlády i poslancem. Kdyby se vzdal Michálek poslaneckého mandátu, nahradila by ho ve Sněmovně místostarostka Prahy 12 Eva Tylová za Pirátskou stranu. 

Stejný problém ale může nastat také například u Ivana Bartoše. Šéf Strany a poslanec za Ústecký kraj se má stát ministrem pro místní rozvoj. I on by tak kumuloval funkce. Pokud by se ale Bartoš vzdal mandátu ve Sněmovně, přišli by Piráti o jednoho poslance. Jeho náhradnicí je totiž starostka Trmic, Jana Oubrechtová z hnutí STAN. 

STAN bude ve vládě i bez Pirátů

Předseda STAN Vít Rakušan v neděli uvedl, že by bylo selháním dosavadních opozičních stran, kdyby do vlády nešly. „Pro voliče by bylo nepochopitelné, kdyby ve chvíli, kdy je možné vytvořit vládu demokratických stran s výraznou většinou, přišla politická krize,“ uvedl. Považuje za nesmysl vrátit do vládních vyjednávání ANO a SPD.

Koalice PirSTAN se před volbami zavázala, že strany půjdou společně do vlády, či společně do opozice. Případný nesouhlas Pirátů se vstupem do vlády by tak vyžadoval nejen změnu vládní koaliční smlouvy se Spolu, která mimo jiné rozděluje mezi pětici stran ministerské posty, ale pravděpodobně také výpověď předvolební koaliční smlouvy mezi Piráty a STAN.

Rakušan v neděli odmítl, že by odhodlání Starostů jít do vlády mohlo jakkoliv porušovat koaliční smlouvu s Piráty. Pokud by se Piráti postavili ke vstupu do vlády negativně, vrcholné orgány by měly odlišný názor na stěžejní koaliční záležitost a následovalo by dohodovací řízení, míní Rakušan. Doufá však v to, že Piráti koaliční smlouvu schválí.

Video  Koalice Spolu s PirSTAN: Povolební vyjednávání se zatím daří, strany vytvořily pracovní skupiny  - ČTK
Video se připravuje ...

Uivatel_5114505 ( 20. listopadu 2021 14:24 )

Je úsměvné číst jak hlavní kádrovačka Richterová propírá jednotlivé návrhy na členy vlády. Zatím kromě stupidních keců nic nepředvedla, její záměr řídit MPSV, po zralé úvaze nerealizovala, nebot´ dostala strach, stejně jako její partačka Adamová. Jo kecat a kritizovat to by jim šlo.

maxpax ( 16. listopadu 2021 18:02 )

Spolčit se s odpadem vypovídá o nich hodně. Navíc s odpadem pak i vládnou a rvou se o koryta, na které nemají dle výsledku voleb ani nárok. Jejich hlasy vůbec nikdo z těch dalších 4 nepotřebuje, ale oni se tam cpou jak narpasan . Obyčejní korytáři jsou to také, nic víc .

maxpax ( 16. listopadu 2021 17:54 )

A co jako? Pirátské hlasy ve sněmovně nikdo přeci nepotřebuje. Kdyby měli Piráti hrdost, půjdou do opozice, ale hlad po korytech je obrovský . A teď si tam jakože budou hrát na charaktery, že něco nekryjí?
To si asi děláš srandu

E M ( 16. listopadu 2021 17:50 )

ále no ták, nezáviďte mu to, vždyť budování a údržba té copánkové okrasy stojí majlant jak jsem zjistila. Příšerka co si hraje na mlaďocha.... bez ní by byl úplně ubohý ksicht. Nebo jste to nepoznali, že je to příčes s přidanými vlasy? ale jděte.....

maxpax ( 16. listopadu 2021 17:47 )

Včera z nich vypadlo, že se dohodli se, že si navzájem nebudou kádrovat své adepty na koryta. Dinosauři vědí moc dobře , proč si to dali jako úplně první podmínku pro vzájemnou spolupráci .
A Piráti moc dobře vědí, proč s tím tehdy souhlasili. Nezbývá než politikům popřát nádhernou vzájemnou spolupráci a lidu ať si drží place .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud