Sobota 29. ledna 2022
Svátek slaví Zdislava, zítra Robin
Oblačno, sněžení 4°C

Vildumetzová z ANO přiznala strach o syna i zlobu na pětikoalici: „Nefér odplata!“

Autor: Nikola Forejtová - 
15. listopadu 2021
05:00

Pozici opoziční místopředsedkyně Sněmovny obsadila Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Ta ve volbách obhájila pozici poslankyně a nyní se chystá především na řešení samosprávy a na pomoc městům a obcím, jak prozradila v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Dvojnásobná maminka a bývala hejtmanka Karlovarského kraje okomentovala i samotnou volbu vedení Sněmovny, zastoupení koalice i opozice, ale zamyslela se i nad tím, kde bude muset ubrat, aby měla čas na svou rodinu a ani ne dvouletého syna.

Právě jste se vrátila ze schůzky s novou předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Prozradíte, co jste spolu řešily?

Chtěla jsem se s paní předsedkyní sejít, protože na sebe ani nemáme telefonní číslo a myslím si, že může nastat situace, kdy bude mít ona nebo já potřebu něco probrat. Ptala jsem se jí také, zdali bude setkání místopředsedů, což mi potvrdila. Zároveň jsem jí říkala, že už mi přišlo pozvání na pietní akce.

Řešily jsme také rozmístění kanceláří, které jsou již ale rozdané. Tím, že je letos o jednoho místopředsedu více, tak musela být vytvořená nová kancelář a ta je v křídle, které není v bezprostřední blízkosti předsedkyně a není to reprezentativní část. 

Takže budete odstrčená?

Spíše jsem naznačovala, že mám malého syna a že bych byla ráda, kdyby to bylo v méně rušné části. Jednání mohou probíhat delší dobu a může se tak stát, že se mnou můj malý syn občas přijde. Paní předsedkyně mi říkala, že si tento aspekt neuvědomila a že už je to bohužel rozdělené, ale že pokud budu mít požadavky typu nějakého zařízení, tak mi vyjdou vstříc.

Jeden místopředseda ale stále zvolen není, jak je tedy možné, že už k tomu přerozdělení došlo? 

O tom, kdo bude místopředsedou, se již hovořilo před volbou a jelikož byla uzavřena koaliční smlouva, tak už došlo k dohodě dopředu.

„Zastoupení neodpovídá parlamentní demokracii,“

A co říkáte na samotné rozdělení křesel?

Moc se s námi nemazali. Koalice bude mít pět křesel ve vedení sněmovny a opozice jenom dvě. Navíc tu je přes milion voličů, kteří ve Sněmovně nejsou reprezentováni vůbec a za ně budeme muset bojovat taky. Takže tu máme nadreprezentovanou pravici, která se ještě víc snaží posílit pozici na úkor opozice.

To nevypadá na zahlazování příkopů a dodržování demokratických principů, o kterém jsme od SPOLU a PirSTANU slyšeli před volbami. Zároveň se mi nelíbí, že nám nepokrytě kádrují lidi. Radek Vondráček, který byl podle mého názoru vynikajícím předsedou a celý náš klub za ním stojí, neprošel. Těm zástupným důvodům koalice nevěřím. Podle mě jde spíš o odplatu za to, že pan Fiala byl před čtyřmi roky zvolen až na třetí pokus.

Je to rozdělení podle vás tedy fér?

Nepřijde mi to správné, ale je mi jasné, že vítězná koalice potřebuje funkce rozdělit především mezi své zástupce 5 subjektů, a tak se nemá důvod moc dělit. Když se podíváme na poměrné zastoupení, tak klub ANO má 72 poslanců a bude mít 2 zástupce ve vedení. 

SPOLU má 71 poslanců, ale má tři, včetně předsedkyně, která reprezentuje malý klub s pouhými 14 poslanci. Z pozice poměrného zastoupení bychom měli mít ve vedení 3 poslance. Ptala jste se, jestli mi to přijde fér, a myslím, že z mé odpovědi je jasné, že ne.

A co tedy druhý místopředseda za hnutí ANO. Mluví se o tom, že by jím mohl být Karel Havlíček.

My se o tom budeme bavit na poslaneckém klubu. Já jsem před chvílí zaregistrovala, že o tom mluvil náš předseda Andrej Babiš. Karel Havlíček je skvělý manažer, neuvěřitelně zvládal řídit dvě ministerstva a určitě by byl i skvělý místopředseda sněmovny.

Nechcete zatím předjímat.

Ano, přesně tak.

Jana Mračková Vildumetzová přijímá gratulaci od premiéra Andreje Babiše ke zvolení místopředsedkyní Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová přijímá gratulaci od premiéra Andreje Babiše ke zvolení místopředsedkyní Sněmovny | Blesk:Jan Vilimek

Když se podíváme na volbu samotnou. Měla jste 142 hlasů, tedy nejvíce ze všech kandidátů. Co na to říkáte?

Určitě mě to potěšilo, ale přijímám to s pokorou a respektem a je mi jasné, že jsem musela získat podporu nejenom našeho klubu, ale i z řad ostatních stran. Je jasné, že když dostanete tolik hlasů, tak vás to velmi potěší. Chtěla bych všem, co mi dali hlas, moc poděkovat. 

Od koho jste tu podporu získala? Mohlo by to značit, že místy půjde vyjednávání s vámi hladce?

Znovu říkám, že mě to překvapilo a potěšilo. Těch asi 70 hlasů od nich jsem opravdu nečekala. Zároveň jsem si vědoma, že koalice věděla, že musí schválit někoho z opozice. Byla jsem starostkou, hejtmankou i šéfkou asociace krajů. Spousta kolegů je z řad starostů, se kterými jsem ve svazu spolupracovala, dobře se známe, možná i proto jsem měla jejich důvěru.

Vildumetzová: Jsem podobná Babišovi

V čem bude primárně Vaše práce spočívat?

Bavila jsem se s místopředsedkyní Věrou Kovářovou (STAN), že budeme zastupovat města a obce. Co považuji za nejdůležitější, a na co bych chtěla dohlídnout, je to, aby opozice nebyla krácena na svých právech a měla prostor pro kontrolu vlády. Protože budeme jen dva opoziční místopředsedové, tak je ta kontrolní činnost obzvlášť důležitá. 

Místopředseda také řídí schůzi a je členem organizačního výboru, který rozhoduje o tom, jaké zákony se budou projednávat ve Sněmovně. A je tu ještě reprezentativní část, kam spadají účasti na různých akcích, ale i příprava věcí pro udělování státních vyznamenání. 

Je něco, co byste chtěla k nové pozici dodat? A co byste třeba ráda změnila. 

Jsem připravena intenzivně pracovat, to jsem se snažila na všech pozicích. Jsem ráda, když je vidět nějaký výsledek. To mám trošku po našem předsedovi  - ráda věci dotahuji do konce a když zjistím, že je nějaká věc správná, tak za ní jdu. Budu se snažit tu pozici vykonávat co nejzodpovědněji. Snad to zvládnu, jednací řád je jedna věc a pak jsou tu konkrétní situace, které musíte řešit. Ještě to budou zajímavé čtyři roky a je to opravdu o tom se neustále učit. 

O obavách manžela i malém synovi

Nová pozice Vám sebere trošku času. Neobáváte se, že si budete muset odkrojit od času s rodinou?

Budu se snažit omezit jiné aktivity. Člověk je v různých pracovních skupinách a radách. Tím, že mě zvolili do čela Sněmovny, se některých vzdám, abych měla především pozici místopředsedkyně. 

Mám prostě jen dvě věci. Práci a rodinu. Nic jiného do toho nedostanu. Mám samozřejmě také staršího syna, který hraje profesionálně hokej. S malým Honzíkem koukáme na online přenos a fandíme bráchovi. To je takový můj koníček, ale nemusím jezdit na stadiony.

Váš syn Honzík má teprve rok a půl, jak si užíváte mateřství?

Jak jsem starší maminka, tak musím říct, že si to člověk užívá úplně jinak. Mám o Honzíka velký strach, aby byl v pořádku. Musím také říct, že jsme si dítě s manželem hrozně přáli a mám radost, že i přes velké vytížení si najdeme čas, abychom si ho užívali společně. Máme společné rituály, třeba koupání. Tyhle společné chvíle bych za nic nevyměnila. Vážím si i těch momentů, když spolu my tři někam jdeme a Honzík se mě i tatínka drží za ruku. Jsou to drobnosti, ale mě dělají šťastnou. Vážím si toho, že když jsem odešla z pozice hejtmanky, tak mě manžel podpořil. A vidím i teď, že mě podporuje.

Váš manžel je členem ODS, nezměnila se doma trošku dynamika po volbách? 

Manžel se spíše bojí, abych všechno zvládala. I teď před tou volbou jsem často byla zvaná do médií a k tomu mám i mateřské povinnosti. O některých věcech se pobavíme, občas máme logicky na věci jiný pohled, to ale nic nemění na tom, že jsme rodina.  

Video Babiš v Blesku: O sílící vlně covidu, kandidatuře na Hrad i drahých energiích - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

 

vrsrvrsr ( 16. listopadu 2021 00:28 )

To je naprosto přesné...

Delgado ( 16. listopadu 2021 00:25 )

není všem dní konec

vrsrvrsr ( 16. listopadu 2021 00:23 )

A funkci prezidenta k tomu....

Delgado ( 15. listopadu 2021 18:55 )

jooooo!

elwyn ( 15. listopadu 2021 17:49 )

Pojďte pane budeme si hrát

Zobrazit celou diskusi
Další videa