Úterý 25. ledna 2022
Svátek slaví Miloš, zítra Zora
Zataženo 3°C

Vojtěchovi se vzdaluje křeslo velvyslance. Kandidát na ministra Lipavský ho ve Finsku nechce

Aktualizováno -
8. listopadu 2021
20:05
Autor: ČTK - 
8. listopadu 2021
18:22

Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se domnívá, že dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by se neměl stát velvyslancem ve Finsku. Lipavský Deníku N řekl, že výhrady má i k vyslání zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajinu. Obě nominace letos schválila vláda Andreje Babiše (ANO).

„Rozumím tomu, když velmi seniorní politik odchází dále pracovat ve prospěch státu do diplomatické pozice. Nedomnívám se, že někteří nominanti z politických kruhů toto kritérium nyní splňují. Abych byl zcela konkrétní, nedomnívám se, že by Adam Vojtěch měl být velvyslancem ve Finsku,“ řekl Lipavský v rozhovoru pro Deník N.

Kriticky vnímá i k vyslání Pirunčíka na české velvyslanectví v Kyjevě kvůli tomu, že všechna vyjádření prezidenta Miloše Zemana vůči Ruskem okupovanému Krymu jsou na Ukrajině vnímána velmi negativně. „Česko má výborné vztahy s Ukrajinou, ovšem s výjimkou prezidenta. V situaci, kdy by Česko vyslalo diplomata, který dlouhé roky pracoval pro prezidenta Miloše Zemana, bude mít velmi náročnou misi,“ soudí Lipavský.

Pirunčík Deníku N napsal, že velvyslanecké nominace komentovat nebude. „Mohu pouze obecně říci, že jsem státní úředník, profesionál s více než dvanáctiletou zkušeností z diplomacie, odbornou znalostí zejména východoevropského regionu a dobrými konkrétními pracovními výsledky, které vám potvrdí mnozí kolegové na ministerstvu zahraničních věcí,“ uvedl.

Jeho nadřízený, ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák uvedl, že ho Lipavského vyjádření na adresu Pirunčíka udivilo. V diplomacii se podle svých slov pohybuje několik desetiletí, byl několikrát velvyslancem i náměstkem ministra zahraničí. „Za tu dobu jsem poznal jen pár tak profesionálních, kompetentních, vzdělaných a lidsky normálních kolegů jako Petr Pirunčík. O to víc mě udivují výroky pana Lipavského, který dělá soudy na základě informací bůhví koho, určitě ale někoho zapšklého,“ napsal dnes Jindrák na twitteru. Možnému ministru zahraničí doporučil, aby se nejdříve seznámil s fakty a okolnostmi a také se zeptal ukrajinské strany.

Vojtěch na dotazy listu zatím neodpověděl. Ministr se měl do diplomatických služeb přesunout už začátkem listopadu, premiér Babiš ale jeho přechod odložil s tím, že musí zůstat ve vládě až do jmenování nového kabinetu.

Zda by nová vláda měla přehodnotit i jiné už schválené velvyslance, Lipavský nechtěl komentovat. „Umím si představit, že to nová vláda udělá a bude to více jmen než tito dva. Další ale nebudu uvádět,“ dodal.

Právě Lipavský je jedním z nejčastěji jmenovaných kandidátů na ministry nové vlády Petra Fialy (ODS), k němuž by mohl mít výhrady prezident Zeman. Fiala dnes uvedl, že nemá signály o tom, že by prezident nesouhlasil s kandidáty uskupení na ministry. Zatím je Zeman ani nezná, představit mu je hodlá při dalším rozhovoru obou politiků po demisi Babišovy vlády. Ústava podle Fialy mluví poměrně jasně. Je to předseda vlády, kdo předkládá návrh ministrů, a prezident ho má akceptovat, uvedl. „Věřím, chci věřit, že všichni ústavní činitelé jsou si vědomi, jaká je jejich role,“ uzavřel lídr nové vládní koalice.

jajas ( 9. listopadu 2021 16:53 )

Na velvyslance by se hodil

1912 ( 9. listopadu 2021 14:41 )

od 2017: 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
2011–2013: Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze
2006–2013: Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
2009–2010: Studijní stáž na University College Dublin, National University of Ireland
2006–2009: Mediální a komunikační studia – Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze
1998–2006: Biskupské gymnázium JN Neumanna v Českých Budějovicích

jajas ( 9. listopadu 2021 10:13 )

Než vysedávat na zadku v lavici by se měl více hýbat....už teď je na svůj věk docela oplácaný...bude z něj akorát pořádná buchta...ale důležitá ........samozřejmě!

jajas ( 9. listopadu 2021 09:59 )

To, že jsem napsal, že je trapný a hraje si na co nemá ...tam jsem měl na mysli to, že on sám by byl nováčkem bez reálné praxe na postu ministra zahraniční, protože on byl a také je zaměřen spíše na něco jiného: " Postupně se vypracoval na analytika a manažera projektů v oblasti informačních technologií v bankovnictví (např. obchodování na burze, FX). Má též praktické zkušenosti s marketingem. ". Tak za men je trapný tím, že sebe posuzuje jinak než ostatní a určitě je se sebou spokojený! Tam jsou snad všichni Piráti zaměřeni na IT?

Levsalonu ( 9. listopadu 2021 08:34 )

Lekar prav?

Zobrazit celou diskusi
Další videa