Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

Exposlanec Škárka uspěl u soudu. Za výroky o nedonošených „zrůdách“ mu zkrátil podmínku

Aktualizováno -
26. října 2021
10:22
Autor: ČTK, sova - 
26. října 2021
09:55

Na deset měsíců se zkušební lhůtou jeden a půl roku snížil v úterý odvolací Krajský soud v Plzni trest bývalému předsedovi strany Věci veřejné a někdejšímu poslanci Jaroslavu Škárkovi za jeho loňské nenávistné výroky o nedonošených dětech, mentálně postižených lidech či o neziskových organizacích. Na svůj veřejně přístupný profil na facebooku Škárka tehdy kromě jiného napsal o předčasně narozených dětech s nízkou porodní hmotností, že jsou to „nevyvinuté zrůdy“.

Soud tak zmírnil srpnový verdikt Okresního soudu Plzeň - sever, který Škárkovi vyměřil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební lhůtou. Za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod hrozilo bývalému politikovi až tříleté vězení.

Rozsudek je pravomocný. Lze proti němu pouze podat dovolání k Vrchnímu soudu. Škárka, který se odvolal proti verdiktu o vině i proti výši trestu vyměřeného okresním soudem, bude v případu pokračovat dál, řekl po vynesení rozsudku ČTK. „Nepovažuji za správné, aby tato společnost udělovala tresty za odlišný názor,“ řekl v úterý. I v obhajobě u okresního soudu argumentoval svobodou slova.

„Zbyteční lidé – zbyvme se jich“

V úterý u soudu padesátlietý Škárka nevypovídal. U okresního soudu se ale k napsání příspěvku přiznal. Řekl, že příspěvek psal pod vlivem většího množství vypitého vína. Vyjádřil lítost především nad expresivní formou svého vyjadřování, obsah ale hájil. Chtěl prý otevřít diskusi o daných tématech. „Je mi líto formy, kterou jsem zvolil, asi jsem nedomyslel, že by se to opravdu někoho mohlo dotknout,“ uvedl v srpnu Škárka u okresního soudu.

„Zbyteční lidé – zbavme se jich. Dnes jsem na ČT zaregistroval reklamu na fond ‚Nedoklubko‘, který podporuje předčasně narozené děti s hmotností, kdy 'se vejdou do dlaně'. Jinými slovy nevyvinuté zrůdy, které budou mít IQ kolem padesátky a budou pro společnost pouze přítěží. Budou nás stát pouze peníze a jejich přínos nebude ani nula, ale pouze mínus. Pouze nějaká neziskovka se na nich napakuje. Stejné je to i s mentály,“ napsal Škárka na facebook. Vyzval také, aby se stát „probral a zbavil se zbytečných lidí“. „Lidé, kteří nejsou přínosem společnosti, ať už z důvodu mentální či společenské diskvalifikace (dementi, bezďáci, imigranti atd.), nesmí být společností protežováni. Zbavme se zbytečných,“ napsal.

Škárka: Byl jsem za hranou, ale nikoli za trestní

Za své výroky se Škárka později omluvil. Rozeslal prohlášení do médií a omluvil se i Nedoklubku. Smazal profil na facebooku. Jeho jednání ho ale připravilo o práci u Vězeňské služby, u níž pracoval pět let. Skončil s prací vychovatele v plzeňské věznici, po dohodě podal výpověď. Věznice se od jeho stanoviska distancovala.

Odvolací soud v úterý potvrdil verdikt okresního soudu v tom, že Škárkovo jednání naplnilo znaky žalovaného skutku. „Nelze dospět k závěru, že by společenská škodlivost jednání pana obžalovaného byla nižší,“ konstatoval předseda odvolacího senátu. S okresním soudem ale odvolací soud nesouhlasil ve výši vyměřeného trestu. „Je nutné konstatovat, že okresní soud dostatečně nezohlednil ve prospěch pana obžalovaného jeho dosavadní trestní bezúhonnost. Panu obžalovanému výrazně polehčuje, že se nikdy nedopustil žádného protiprávního jednání,“ vysvětlil předseda odvolacího senátu důvod snížení původního trestu.

Škárka u okresního soudu uznal, že „expresivnější forma“ jeho projevu byla možná za hranou, měla ale vybudit občany z letargie a upozornit na sociální problémy nedonošených dětí, inkluze či neziskových organizací. Své názory ale nepovažuje za trestné. Citoval i z naučného slovníku z roku 1976, který slovo „zrůda“, které použil, vysvětluje jako plod postižený malformacemi, nevyvinutý. Tedy nevidím důvod, proč by slovo zrůda jako terminus technicus mělo být trestné,“ řekl tehdy. Nesouhlasně se vyjádřil i k zařazování například vážně mentálně postižených dětí do běžné školní výuky. „Lituji té formy, té opravdu lituji, nicméně za svůj názor, že inkluze je špatná, systém fungování neziskovek je špatný, za tím názorem si stojím,“ řekl tehdy u soudu vystudovaný pedagog Škárka.

Video se připravuje ...
Další videa