Pondělí 29. listopadu 2021
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno, sněžení 1°C

KSČM poprvé povede žena. Komunisté si do čela zvolili europoslankyni Konečnou

Aktualizováno -
23. října 2021
18:20
Autor: ČTK - 
23. října 2021
09:13

Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina Konečná. Zvolena byla v prvním kole s velkou převahou nad protikandidáty. Získala 175 hlasů při kvoru 160. Delegáti zvolili jako prvního místopředsedu strany Petra Šimůnka a jako místopředsedkyni pro ekonomiku exposlankyni Marii Pěnčíkovou. Zástupce konzervativní části strany Josef Skála získal při volbě předsedy 70 hlasů a Hana Aulická Jírovcová 63 hlasů. Aulickou před volbou doporučil odcházející předseda Vojtěch Filip.

Konečná chce zůstat europoslankyní, jak řekla, bude mít větší možnosti reprezentovat KSČM v médiích. Spolustraníkům v letáku na sociálních sítích slíbila generační obměnu, nastartování obrody KSČM a její návrat mezi hlavní politické síly v zemi.

Odmítla spekulace o slučování se sociálními demokraty či jinými subjekty. „Rozhodně nechceme jít cestou vymazání značky KSČM. Co však bude nutné, je nastartovat užší spolupráci se všemi společenskými a politickými organizacemi na levici,“ řekla s tím, že tak uspěla v eurovolbách a fungovat by taková spolupráce mohla v komunálních volbách příští rok.

Volební propad strany přinesl dramatický pokles státních příspěvků, proto zamýšlí Konečná omezit placené funkce a upravit výdaje na stranické Haló noviny. Chce také připravit nový programový dokument a vést diskusi o něm.

Komunisté volí zbytek vedení, Skála z volby místopředsedů odstoupil. Konečná už dříve uvedla, že by chtěla spolupracovat s exposlanci Marií Pěnčíkovou či Leo Luzarem i s bývalým předsedou Komunistického svazu mládeže Milanem Krajčou. Jmenovala i prvního místopředsedu Šimůnka, který obhájil funkci, podle zdrojů z jednání pro něj hlasovalo 212 delegátů. Místopředsedou pro ekonomiku byla zvolena Pěnčíková v prvním kole volby.

Filip: Strana byla rozhádaná

Řádný sjezd uspořádá KSČM příští rok na jaře. Komunisté jsou od roku 1989 na české politické scéně v opozici. V posledním volebním období podporovali menšinovou vládu ANO a ČSSD na základě dohody o toleranci, kterou uzavřeli pod Filipovým vedením s hnutím ANO. Část strany s tímto angažmá nesouhlasila. Filip, který vedl komunisty 15 let, rezignoval 9. října po vyhlášení výsledků sněmovních voleb. Už předtím oznámil, že obhajovat funkci nechce. Během uplynulého roku čelil úspěšně pokusům o odvolání s tím, že chce komunisty dovést k volbám a získat podobný výsledek jako v roce 2017. Místo 7,76 procenta hlasů a 15 mandátů ale KSČM získala 3,6 procenta.

Dnes Filip delegátům řekl, že jeho kritici stranu rozbíjeli zevnitř, zejména potom, co široké vedení KSČM v roce 2018 schválilo dohodu o toleranci s hnutím ANO. „A to prostřednictvím planého radikalismu, když revoluční situace ve společnosti nebyla. Důchody rostly místo o 40 nebo 50 korun o 900 korun, rostla minimální mzda a s ní i mzdy celkem, nezvyšovala se spoluúčast pacientů na zdravotní péči, zajistili jsme návrat některých nerostných surovin do rukou státu a veřejného sektoru. Plnili jsme komunistický, nikoli pouze levicový program. Všechno bylo zpochybňováno a nahrazováno planými slovy a urážkami a neustálým neplněním usnesení ÚV KSČM. To byl žel obraz strany navenek,“ uvedl v proslovu.. Dodal, že rozhádaná strana přestala přitahovat nové členy a místo 800 až 900 nových členů z let 2012 až 2015 přijímala okolo 200 nováčků ročně, zatímco přirozený úbytek byl téměř 3000 členů.

Video Debata Blesku: Vondrák (ANO), Valachová (ČSSD), Semelová (KSČM), Baxa (ODS) a Bartoň (Piráti) a jejich vzkaz voličům - Blesk TV a Mall TV

altmanova ( 24. října 2021 11:12 )

jenom komunisti dokázali vraždit, zavírat, týrat vlastní národ, vlastní lidi! Krást, zabírat, znárodňovat, sosat a devastovat. A hlavně zbavili vlastní národ svobody. Svobody!

dobraduse ( 24. října 2021 11:08 )

šemík se probudil, hý hý

dobraduse ( 24. října 2021 11:06 )

stemik ( 24. října 2021 11:01 )

za par měsicu po zkušenostech s Fialovou krutovladou a přisunem migrantu v režii Adamove a Sojdrove bude LEVICE opět na koni-hlavně věřim v navrat CSSD

delviar ( 24. října 2021 10:54 )

Kdy by se přejmenovali například na SMP,Stranu mírného pokroku a zbavili se ,,starého pachu,,možná by to byla ..jiná strana,,..a procenta by šli nahoru.

Zobrazit celou diskusi
Další videa