Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Filip ustál pokus o odvolání a zůstává v čele KSČM. Komunisté řeší i kandidátky pro volby

Aktualizováno -
17. dubna 2021
17:13
Autor: ČTK - 
17. dubna 2021
10:26

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů, pro jeho odvolání při dnešním jednání v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně. Po tajné volbě ji dnes jako nový místopředseda nahradil Milan Krajča. Novinářům to řekla mluvčí KSČM Helena Grofová.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich dnes přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu odvolali, hlasoval by ústřední výbor o novém, kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná.

Na uvolněný místopředsenický post dnes kandidovali Jiří Dolejš, Milan Krajča a Michal Kostka. V prvním kole nezískal žádný z kandidátů potřebnou podporu minimálně dvou třetin členů výboru, do druhého kola postoupili Krajča a Hrudka. Krajča získal v druhém kole 47 hlasů ze 78 možných, několik členů nehlasovalo podle Grofové ani pro jednoho z nich.

Nové vedení budou tedy komunisté volit na řádném sjezdu, který by se měl uskutečnit v listopadu, až po říjnových sněmovnách volbách.

Jednání by dnes mělo ještě pokračovat schvalováním kandidátek pro podzimní volby do Sněmovny, největší diskuse se čeká kvůli neochotě ústecké regionální organizace zařadit do čela volební listiny místopředsedkyni sněmovního klubu Hanu Aulickou Jírovcovou. Spor přičítají komentátoři souboji mezi stranickými konzervativci a mladším liberálnějším křídlem strany.

Komunisté v úterý rozvázali smlouvu, na jejímž základě podporovali menšinový kabinet ANO a ČSSD. Podle volebních modelů strana osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory.

flesch2z ( 19. dubna 2021 13:11 )

Od smeťáku jsem nevolila komouše, protože mého otce jako politického vězně nahnali do uranových dolů a díky tomu předčasně zemřel, ale letos jim dám hlas.
Než volit tuhle Babišovu zvrácenou a lživou lokajskou sebranku, kterou vede estébák, nebo volit ještě horší její stopohlavní rudozelenou zfetovanou opozici, tak to už radši hodím komoušům, ty znám jak svoje rozchozený boty a vím co od nich čekat. Snad se táta v hrobě neobrátí. Jestli vidí jak je ten jeho vysněný západ zvrácený a zdegenerovaný, tak mě pochopí. To už určitě není západ, na který by on chtěl emigrovat. Nemám jinou volbu. Fakt nemám.

LuCo ( 17. dubna 2021 20:37 )

Filip má přilepené kalhoty na předsednickém křesle. A drží se ho jako lejno košile.Bez Skály v čele směřuje stranu k propaďáku v podzimníéch volbách, Konečná je slaboučká na to šéfovat straně lidí s životními zkušenostmi, které ona bohužel postrádá. S Dolejšem by mohla dělat duo snaživých agitátorů mezi mládeží. Ale vést lidi, kterým zkušenostmi a znalostmi nešahá ani po paty, to snad ne!!

gejsovic ( 17. dubna 2021 17:57 )

Má nahrabáno dospěla k svému cíli,hura do opozice,korytko je korýtko

donypan ( 17. dubna 2021 16:28 )

Problém KSČM je stejný jako ČSSD.Na politické scéně se fackují dvě levicové politické strany o pár procentnich bodů.Chtělo by to vykašlat se na tradice obě strany rozpustit a založit jednu moderní levicovou stranu,která lidem nabídne program založený na soc.jistotách,vrátí lidem pocit hrdosti na svoji zemi,tak jak to mají severské země.

majke79 ( 17. dubna 2021 15:55 )

Čaučesku , to byl frajer , se nebál postavit před četu i s manželkou ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa