Úterý 31. ledna 2023
Svátek slaví Marika, zítra Hynek
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Spor o Zemanovo zdraví: Exministryně ukázala na alkohol, Hrad kvůli „lžím“ hrozí žalobou

Autor: ČTK - 
6. října 2021
20:07

Kancelář prezidenta republiky (KPR) odmítla spekulace o zdraví prezidenta Miloše Zemana, označila je za lži a dezinformace. Jejich autory podle KPR vede politický aktivismus, snaha o zviditelnění a nenávist k Zemanovi. Bývalou ministryni pro lidská práva a psychiatričku Džamilu Stehlíkovou, podle které Zemanovy zdravotní problémy souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou, chce prezident za její výroky zažalovat. Se stížností se chce obrátit také na Českou lékařskou komoru. Stehlíková v reakci vyzvala Pražský hrad, aby vystoupilo lékařské konzilium, které zveřejní informace o zdravotním stavu prezidenta. Prohlášení KPR na webu Pražského hradu zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zemanův zdravotní stav se v posledních dnech stal předmětem mediálních a politických spekulací, podle kterých je prezident ve vážném stavu. Někteří politici poukazovali na nedostatek informací o zdraví prezidenta, který se na veřejnosti v posledních týdnech objevuje minimálně. Deník N a Český rozhlas-Radiožurnál dnes s odvoláním na sedm důvěryhodných zdrojů uvedly, že Zeman trpí ascitem, tedy hromaděním vody v břiše v důsledku problémů s játry.

Zástupci Hradu dnes spekulace o vážných potížích prezidenta odmítli, podle Ovčáčka a kancléře Vratislava Mynáře se v Lánech připravuje na povolební vývoj a na udílení vyznamenání 28. října. „Kancelář prezidenta republiky upozorňuje, že informace objevující se v současné době o zdravotním stavu prezidenta republiky se nezakládají na pravdě. Jedná se o úmyslné dezinformace nebo přímo cílené lži,“ uvedl Pražský hrad v prohlášení. Odvolává se na „podrobnou zprávu o zdravotním stavu“ Zemana, kterou Hrad zveřejnil během zářijového pobytu prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

Podle této desetiřádkové zprávy byl prezident vyšetřen na CT, sonografii a absolvoval krevní odběry. Lékaři během vyšetření nezjistili „žádné onemocnění nebo jakékoliv jiné problémy, které by prezidenta republiky ohrožovaly na životě“. Zpráva, vydaná 16. září, dodala, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává.

KPR uvedla, že autoři a šiřitelé spekulací a dezinformací o zdraví prezidenta „jsou vedeni politickým aktivismem, snahou o vlastní zviditelnění a často také nenávistí k prezidentu“. Zástupci Pražského hradu zmínili jako typický příklad Stehlíkovou, předsedkyni neparlamentní Liberálně ekologické strany (LES).

Stehlíková: Alkoholická jaterní cirhóza prezidenta?!

Stehlíková dnes na svém blogu obvinila KPR, že tají pravdu o Zemanově stavu a veřejnost neinformuje o zhoršujícím se fyzickém i duševním stavu prezidenta. „Podle anamnézy (z osobních kontaktů s panem prezidentem staršího data a nedávných informací od kolegů) lze předpokládat, že důvodem hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy,“ napsala mimo jiné. Infúzní léčba, kterou Zeman v ÚVN absolvoval, podle ní metabolický rozvrat odvrátila, ale „abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens“.

Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mimo jiné právě léčba počínajícího deliria, uvedla. Dodala, že léčba deliria tremens často nedokáže předejít komplikacím, které vedou třeba k ochrnutí nohou nebo těžké poruše paměti.

Hrad: Zneužila svou lékařskou autoritu

KPR Stehlíkovou obvinila z toho, že se ke zdraví prezidenta vyjádřila bez znalosti skutečného zdravotního stavu Zemana a bez přístupu k jeho zdravotní dokumentaci a že zneužila svou lékařskou autoritu k politickým cílům. „Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ uvedla KPR. Cílem podle Hradu je apelovat na dodržování základů etiky a lidské slušnosti.

Stehlíková reakci KPR označila za důkaz toho, že má pravdu. „Nebyl jediný důvod vydávat toto prohlášení, stačilo by, kdyby prezident promluvil k národu a vystoupilo lékařské konzilium včetně gastroenterologa, který je ošetřujícím lékařem, ale rovněž neurologa a psychiatra, a informovalo veřejnost o zdravotním stavu prezidenta republiky,“ řekla ČTK. Pražský hrad vyzvala, aby ještě do voleb takové lékařské konzilium vystoupilo.

Máme právo vědět, jak na tom Zeman je?

Exministryně zároveň řekla, že uvítá oficiální krok Hradu při podání žaloby, aby mohla obratem zažádat o soudní znalecký posudek k posouzení Zemanova zdravotního stavu v oblasti psychiatrie a neurologie. „Protože máme právo vědět, jestli hlava státu a vrchní velitel ozbrojených sil je dementní, či nikoliv, je při smyslech, či nikoliv, jestli je orientován v prostoru a čase, či nikoliv,“ řekla. Postup Hradu označila za politické pronásledování občana-odborníka, který v právním státu vyjádřil svůj názor a chce znát pravdu.

Video  Zdravotní stav prezidenta: Kolik toho máme vědět?  - Blesk TV, Mall TV
Video se připravuje ...

Rumprecht ( 23. října 2021 01:16 )

Já jsem pozoroval tisíce krav a Džamila mi jednu z nich silně připomíná. takže musí být také kráva.

Rumprecht ( 23. října 2021 01:14 )

Někdo z chlastu má podlomené zdraví a může být i nepříčetný, ovšem Džamila ta to má od narození, kdy v jurtě slopala kumys. Po letech ji napadlo, že by mohla jít studovat do nenáviděného Sovětského svazu, protože v těch stepích je to jako v řiti tam se ničeho student nedobere. Dneska se honosí titulem MUDr. ale chová se jako pitomá hokynářka a její jediný rozdíl od jejich pacientů tkví v tom, že ona má klíče od dveří.

Zdenek ( 8. října 2021 20:52 )

Omluva a 250.000 pro Zemana. Odškodné za "rakovinu" snížily Ovčáčkovy urážky
11. září 2020
Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentu Miloši Zemanovi. Zároveň musí zaplatit hlavě státu 250 tisíc korun. Rozhodl tak Městský soud v Brně ve sporu kvůli téměř tři roky starému Bartíkovu prohlášení, že Zeman trpí rakovinou a zbývá mu sedm měsicu.
Městský soud v Brně se případem začal zabývat v září 2019.

Bartík v listopadu 2017, před prezidentskými volbami, napsal na Facebook, že Miloš Zeman trpí rakovinou a zbývá mu nanejvýš sedm měsíců života. Podle něj bylo ve veřejném zájmu, aby to společnost před volbou věděla.

-listopad 2017
Volba prezidenta republiky konaná ve dnech 12.01. – 13.01.2018
-listopad 2018
-listopad 2019
-listopad 2020
-rijen 2021.........

luder ( 7. října 2021 23:39 )

Např. ve Švýcarsku kde je dodnes ještě psychiatricky veden a i léčen Babiš mladší jsou zprávy, že má schizofrenii a je pod léky; tak ta slavná psychiatrička Džamila která s mladým slavila narozeniny mu dala potvrzení, že nemocen není a je v pořádku! Džamila je akorát zblblá, pomatená havlistka a o tom to vše bude! Ta pálí diagnózy přímo od boku!

doktormediciny ( 7. října 2021 16:47 )

Poslyste, blbka Dzemila to je jeste slaby vyraz...Ty jeji vyroky jsou hulvatstvi neslucitelne s etikou lekare....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa