Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

„Venouškovi Dáša.“ Havlová i Zemanovi poslali věnec exprezidentovi k nedožitým narozeninám

 • Autor: Mii - 
  Aktualizováno -
  5. 10. 2021
  11:38
  5. 10. 2021
  11:26

  Česko si dnes připomíná nedožité 85. narozeniny exprezidenta Václava Havla. A dělá to s velkou pompou. Po celé republice se koná řada připomínkových akcí, také politici a významné osobnosti vzpomínají. O Havlovi hovoří mimo jiné v kontextu nadcházejících sněmovních voleb. I současná hlava státu Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou exprezidenta neopomenuli, na místo jeho posledního odpočinku zaslali věnec se stuhou.

 • 1.Věnec od Zemana a Ivany

  „Prezident republiky Miloš Zeman a paní Ivana Zemanová při příležitosti nedožitých 85. narozenin zaslali věnec se stuhou k místu posledního odpočinku Václava Havla,“ informoval na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

  Jen před pár dny přitom o Havlovi příliš vlídně nemluvil, a to když byl Zeman více jak týden hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad dlouho o zdravotním stavu prezidenta nedal vědět, načež Ovčáček argumentoval, že Havel býval nemocný mnohem více, tudíž není nutné dělat z hospitalizace současné hlavy státu takové pozdvižení.

 • 2.Dojatí politici

  Nejčastěji se ale jméno Havla objevuje v souvislosti se sněmovními volbami, které se budou konat tento víkend. Připomíná to například europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „‚Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne. ' To řekl Václav Havel, který by dnes oslavil 85. narozeniny. A to mějme, prosím, na paměti i my, až půjdeme v pátek a sobotu k volbám,“ napsal Pospíšil na twitteru.

  Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je obrana proti lžím, kterou bývalý prezident prosazoval, opět aktuální. „Václav Havel by se dnes dožil 85 let. Jeho jméno je spojeno nejen s pádem totality, ale především s návratem naší země do rodiny svobodných a demokratických států. Deset let od jeho smrti je obrana svobody a demokracie před lží a bezohledností bohužel opět otázkou jejich přežití,“ uvedl pirátský kandidát na premiéra.

  „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Věřím tomu,“ sdělila k dnešnímu výročí středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). A ukázala, jak má v hejtmanství vyvěšenou Havlovu grafiku.

  Podle bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové tu bude Havel navždy. „‚Domnívám se, že politik může říkat pravdu a žít v souladu se svým svědomím. Já se o to alespoň snažím.' Taky se o to snažím. Díky, pane prezidente!“ uvedl bývalý šéf lidovců Marek Výborný. 

 • 3.Vzkazy ze zahraničí

  I za hranicemi zůstává odkaz prvního českého prezidenta stále živý. „Václav Havel, dramaturg, esejista a první československý prezident, by dnes oslavil 85. narozeniny,“ připomíná například francouzská ambasáda. Zveřejnila při té příležitosti fotografii Havla s bývalým francouzským prezidentem Françoise Mitterrandem.

  Stejně reagovala i britská ambasáda v Praze, připomněla nedožité narozeniny Havla a zveřejnila snímek zesnulého státníka s britskou královnou Alžbětou II., když byla na své první návštěvě Československa.

  Česká ambasáda v Bernu památku Havla okomentovala srdíčkem a citací jednoho z jeho výroků o naději. Slovenská ambasáda označila bývalého prezidenta za člověka opravdu historického významu a vzor. 

 • 4.Vzpomínkové akce

  Po celé republice se během dneška koná i několik vzpomínkových akcí, většího či menšího rázu. Od 17:00 se například před budovou Knihovny města Hradec Králové plánuje setkání, nachází se zde lavička Václava Havla. Diskutovat se bude o odkazu exprezidenta.

  Video Busta Václava Havla od akademického sochaře Michala Blažka přečkala tornádo bez úhony. - Hynek Zdeněk

  Akce si připravili také u sousedů, v úterý dopoledne bude zahájena výstava plakátů k příležitosti narození Havla.

  Nechybí ani setkání v Knihovně Václava Havla v Praze, kde koná projekt Reading Havel. Významné osobnosti zde čtou úryvky z textů bývalého prezidenta.

Koldr ( 13. října 2021 14:20 )

Zemanovi ukradli v Lánské oboře dřevo na jeho bulgalov. Další zahradník letěl.

rozez ( 13. října 2021 12:34 )

To je od Zemanoých pěkné.

rozez ( 13. října 2021 12:33 )

Čím to bude?

sarina ( 6. října 2021 06:31 )

ppindokukin

1912 ( 6. října 2021 06:10 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa