Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

„Venouškovi Dáša.“ Havlová i Zemanovi poslali věnec exprezidentovi k nedožitým narozeninám

 • Autor: Mii - 
  Aktualizováno -
  5. 10. 2021
  11:38
  5. 10. 2021
  11:26

  Česko si dnes připomíná nedožité 85. narozeniny exprezidenta Václava Havla. A dělá to s velkou pompou. Po celé republice se koná řada připomínkových akcí, také politici a významné osobnosti vzpomínají. O Havlovi hovoří mimo jiné v kontextu nadcházejících sněmovních voleb. I současná hlava státu Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou exprezidenta neopomenuli, na místo jeho posledního odpočinku zaslali věnec se stuhou.

 • 1.Věnec od Zemana a Ivany

  „Prezident republiky Miloš Zeman a paní Ivana Zemanová při příležitosti nedožitých 85. narozenin zaslali věnec se stuhou k místu posledního odpočinku Václava Havla,“ informoval na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

  Jen před pár dny přitom o Havlovi příliš vlídně nemluvil, a to když byl Zeman více jak týden hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad dlouho o zdravotním stavu prezidenta nedal vědět, načež Ovčáček argumentoval, že Havel býval nemocný mnohem více, tudíž není nutné dělat z hospitalizace současné hlavy státu takové pozdvižení.

 • 2.Dojatí politici

  Nejčastěji se ale jméno Havla objevuje v souvislosti se sněmovními volbami, které se budou konat tento víkend. Připomíná to například europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „‚Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne. ' To řekl Václav Havel, který by dnes oslavil 85. narozeniny. A to mějme, prosím, na paměti i my, až půjdeme v pátek a sobotu k volbám,“ napsal Pospíšil na twitteru.

  Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je obrana proti lžím, kterou bývalý prezident prosazoval, opět aktuální. „Václav Havel by se dnes dožil 85 let. Jeho jméno je spojeno nejen s pádem totality, ale především s návratem naší země do rodiny svobodných a demokratických států. Deset let od jeho smrti je obrana svobody a demokracie před lží a bezohledností bohužel opět otázkou jejich přežití,“ uvedl pirátský kandidát na premiéra.

  „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Věřím tomu,“ sdělila k dnešnímu výročí středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). A ukázala, jak má v hejtmanství vyvěšenou Havlovu grafiku.

  Podle bývalé ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové tu bude Havel navždy. „‚Domnívám se, že politik může říkat pravdu a žít v souladu se svým svědomím. Já se o to alespoň snažím.' Taky se o to snažím. Díky, pane prezidente!“ uvedl bývalý šéf lidovců Marek Výborný. 

 • 3.Vzkazy ze zahraničí

  I za hranicemi zůstává odkaz prvního českého prezidenta stále živý. „Václav Havel, dramaturg, esejista a první československý prezident, by dnes oslavil 85. narozeniny,“ připomíná například francouzská ambasáda. Zveřejnila při té příležitosti fotografii Havla s bývalým francouzským prezidentem Françoise Mitterrandem.

  Stejně reagovala i britská ambasáda v Praze, připomněla nedožité narozeniny Havla a zveřejnila snímek zesnulého státníka s britskou královnou Alžbětou II., když byla na své první návštěvě Československa.

  Česká ambasáda v Bernu památku Havla okomentovala srdíčkem a citací jednoho z jeho výroků o naději. Slovenská ambasáda označila bývalého prezidenta za člověka opravdu historického významu a vzor. 

 • 4.Vzpomínkové akce

  Po celé republice se během dneška koná i několik vzpomínkových akcí, většího či menšího rázu. Od 17:00 se například před budovou Knihovny města Hradec Králové plánuje setkání, nachází se zde lavička Václava Havla. Diskutovat se bude o odkazu exprezidenta.

  Video  Busta Václava Havla od akademického sochaře Michala Blažka přečkala tornádo bez úhony.  - Hynek Zdeněk
  Video se připravuje ...

  Akce si připravili také u sousedů, v úterý dopoledne bude zahájena výstava plakátů k příležitosti narození Havla.

  Nechybí ani setkání v Knihovně Václava Havla v Praze, kde koná projekt Reading Havel. Významné osobnosti zde čtou úryvky z textů bývalého prezidenta.

rozez ( 13. října 2021 12:34 )

To je od Zemanoých pěkné.

rozez ( 13. října 2021 12:33 )

Čím to bude?

sarina ( 6. října 2021 06:31 )

ppindokukin

frantacizek ( 6. října 2021 05:01 )

Miloš chytil nebývalou státnickou formu po té aplikaci draslíku.. snad mu to vydrží i do dalších důležitých dnů..

pindokukin ( 6. října 2021 01:11 )

Havel si napřed nechal opravit Lucernu a pak si ji už opravenou vzal v restituci...kterou předtím s divadelním patosem, sobě vlastním odmítal. Proč to nebylo obráceně, napřed získat a pak za svoje opravit ?
Nikdy bych nevěřil, že si Vašíček uměl praštit pěstičkou do stolečku...... a jak také Havel tuneloval.
Na obnovu (?) Lucerny obdržel od generálního ředitele Chemapolu Junka (agenta St 700.000 000 Kč.
A nikdo ani nepípl. Zato několikaletá kampaň sděl. prostředků, pražské kavárny, a tzv. demonstrantů proti Babišovi pro 50 mil., které notabene vrátil.........to je rozdíl!!!
Neměla by Dáša vrátit těch 700 mega?
Tunelář Václav HAVEL z (Chemapolu v BANKROTU vysál 700-miliónů Kč od příslušníka StB Junka)
poté URÁŽEL ČESKÝ NÁROD, že ho *** !!!
Dnes mu kladou zmanipulovaní svazáci z gymnázií věnce za čestnost !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa