Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Jasno 11°C

Je zdraví Zemana tak špatné? Šéf Sněmovny Vondráček mlčí na přání prezidenta

Autor: Jakub Tomek, Jakub Kopřiva - 
16. září 2021
05:00

Jaký je zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana (76)? To Hrad ani druhý den hospitalizace hlavy státu nesdělil. Jak na tom skutečně nejvyšší ústavní činitel je, tak ví jen pár vyvolených. Třeba předseda Sněmovny Radek Vondráček (47, ANO), jak to potvrdil Blesku.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček ani druhý den po Zemanově převozu do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) neodpověděl na dotazy, proč je hlava státu v péči lékařů. Přitom když si prezident loni zlomil ruku a musel na sál, Hrad veřejnost celkem podrobně informoval. „Odmítl použít hůlku a také případnou pomoc ochranky. Sdělil, že sám zvládne přejít určitou vzdálenost, což činit neměl, a došlo k pádu a zlomenině ruky,“ popsal tehdy detailně situaci Ovčáček.

Jeho současné mlčení ale vyvolává u veřejnosti řadu otázek: Je prezident v pořádku? Čeká se na výsledky nějakých testů? A proč se vše tak tají?

Návštěvy má

Za prezidentem měla včera být znovu na návštěvě první dáma Ivana Zemanová (56), která jej doprovázela do nemocnice už v úterý a ještě večer se za svým manželem zastavila. ÚVN pak zveřejnila na svých internetových stránkách krátkou informaci, že Zemana skutečně hospitalizovali, což Blesku zopakovala mluvčí nemocnice Jitka Zinke. „Respektujeme zákon o zdravotních službách a zachováme mlčenlivost. Snažíme se každému pacientovi poskytnout tu nejlepší péči, samozřejmě tak i panu prezidentovi,“ řekla Blesku.

Info od kancléře

Blesk se ptal zbylých nejvyšších ústavních činitelů, jestli mají nějaké zprávy o zdravotním stavu prezidenta. „Jsem o stavu prezidenta informován prostřednictvím pana kancléře (Vratislava Mynáře – pozn. red.). Na přání pana prezidenta tyto informace dále neposkytuji,“ uvedl pro Blesk šéf Sněmovny Vondráček.

Video Zemanovo zdraví: Proč se za něj Schillerová modlí? A co další politici? - Blesk TV a Mall TV

Podle premiéra Andreje Babiše (66, ANO) prý nejsou na místě obavy o Zemanovo zdraví. „Nastoupil do nemocnice po konzultaci s lékaři… Není potřeba spekulovat, že pan prezident má nějaký problém,“ prozradil Babiš pro rádio Impuls s tím, že by bylo lepší, kdyby hradní mluvčí sdělil veřejnosti nějakou pozitivní zprávu.

To šéf Senátu Miloš Vystrčil (61, ODS) žádné informace nemá. „Za sebe říkám, že jsem toho názoru, že je pochopitelné, že ještě veřejnost není informována, nebo se neříkají podrobnosti o stavu prezidenta, protože si to třeba rodina nepřeje. Měli by být informováni předseda Sněmovny a premiér,“ míní Vystrčil s tím, že právě premiérovi a předsedovi dolní komory by v případě, že by prezident nemohl úřadovat, připadly některé jeho povinnosti.

Jak to má s popelníčkem?

O prezidentu Zemanovi je známo, že si rád zapálí cigaretu, i když i to trochu omezil. Jenže ÚVN je podle slov mluvčí Jitky Zinke nekuřácké zařízení. „Máme nějaká vyhrazená místa, protože víme, že nikdy úplně nezamezíme kuřáctví,“ řekla Blesku mluvčí s tím, že v pokojích se ale kouřit nesmí. „V případě, že pacienti za každou cenu kouří, tak i na to jsme nějakým způsobem připraveni,“ dodala Zinke.

Turnaj bez prezidenta

Včera proběhl v Lánech malý tenisový turnaj, kterého se zúčastnili současní i bývalí čeští tenisté a tenistky Radek Štěpánek (42), Tomáš Berdych (35) nebo třeba Kateřina Siniaková (25). „Nádherná tradiční akce! Charitativní tenisový turnaj Lány Open, který se koná už počtvrté. Hosty přivítaly paní Ivana Zemanová s dcerou Kateřinou. Vedoucí KPR Vratislav Mynář vyřídil všem přítomným srdečný pozdrav od prezidenta republiky Miloše Zemana,“ uvedl k tomu na twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Na předchozích turnajích se přitom Zeman coby hostitel akce vždy ukázal. Je tak zvláštní, že by se tradiční akce konala v době, kdy je prezident na plánovaném pobytu v nemocnici, jak naznačoval pro iRozhlas jeho poradce Martin Nejedlý. „Slyšel jsem pana prezidenta, že se domlouvá přes svého kancléře a tajemníka, aby dohodl termín na pravidelnou prohlídku,“ uvedl pro server Nejedlý.

Video Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral prozradil, jak je na tom prezident se zdravím (rok 2019) - Blesk: Martin Sekanina

ANO-travim-psy ( 16. září 2021 22:16 )

Už nemůže kandidovat. Ale bude do konce jeho funkčního období, i kdyby ho měl Nejedlý s Mynářem nabalzamovat. Jinak by předčasně skončila jejich možnost finančních kejků.

fremodyn ( 16. září 2021 12:31 )

To záleží na fyzické zdatnosti bodyguardů, nikoli na prezidentu samotném.

fremodyn ( 16. září 2021 12:30 )

Proč by to měla vědět široká veřejnost? Přinejmenším právě proto, aby se zabránilo spekulacím. Tutlání a tajemné, či arogantní mlčení jen přilévá olej do ohně. To byl takový problém, říct veřejnosti druhý den, kdy byly výsledky známy, že je prezident vyčerpaný a dehydrovaný? Každý by to pochopil a nikdo by neměl důvod spekulovat i kdyby to nebyla pravda.

tongzisemjon ( 16. září 2021 12:20 )

Takze prakticky zdravej,da lahev Saratice a vyrazi po stopach V.I.L. na Rysy!

tongzisemjon ( 16. září 2021 12:17 )

Podle mne je agent komplet hin! Jatro a ledviny selha­vaji,­tran­splan­tace nutna.

Zobrazit celou diskusi
Další videa